Inspiracja tygodnia – wazony o nietypowych kształtach

Inspiracja tygodnia – wazony o nietypowych kształtach

Wpisu z serii „inspiracja tygodnia” nie było na blogu już bardzo długo. Pomyślałam jednak, że ta lekka forma i tematyka będzie idealna na moje aktualne okoliczności, o czym pisałam niedawno na Instagramie. Jest to zresztą temat, który chciałam poruszyć już jakiś czas temu. Zafascynowało mnie to, jak wielką rolę mogą odgrywać – wydawać by się mogło – te mało znaczące dodatki we wnętrzach. A jednak. Jeśli śledzicie, co we wnętrzarskiej trawie piszczy, z pewnością jesteście w stanie zauważyć, że czasem zupełnie nudne wnętrze wydaje nam się o wiele atrakcyjniejsze, jeśli w strategicznym miejscu umieścimy jakiś modny dodatek typu wazon o nietypowym kształcie z kompozycją suchych traw na przykład. W dzisiejszym wpisie omówimy sobie ten trend.

Sama uwielbiam tego typu wazony. Niektóre z nich kupiłam po prostu w sklepie, ale większość wyszperałam na pchlich targach. Mam ich sporą kolekcję, bo lubię kiedy wazon jest dobrany do zawartości, tak samo jak lubię kiedy doniczka pasuje do konkretnej rośliny ( np. moim zdaniem sukulenty wyglądają najlepiej w doniczkach terakotowych).

Tu widzicie jeden z moich pierwszych wazonów, który bardzo lubię. Jest sprzed paru lat z Tigera. Bardzo podoba mi się jego „pomięta powierzchnia” oraz gabaryty, dzięki którym zarówno bukiety jak i bardziej nowoczesne kompozycje np. z samych liści wyglądają w nim dobrze.

A poniżej jeden z moich nowszych nabytków, o bardzo trendowym nieregularnym kształcie. Szkło jest lekko zabarwione. To jeden z tych wazonów, które świetnie prezentują się również solo.

Na zdjęciu poniżej drewniany wazon upolowany za 2zł na pchlim targu. Z racji materiału nie nadaje się do napełnienia wodą, ale sam w sobie jest piękną ozdobą wnętrza. Wypełnienie go np. suszonymi kwiatami podkreśliłoby jego rustykalny charakter. Ja jednak używam go w łazience na drobiazgi typu maści i kremy 😉

Nietypowy wazon, niczym domowa rzeźba, może być idealnym pomysłem dla osób, które chcą w prosty sposób nadać modowego akcentu wnętrzu lub je ożywić. Wciąż uważam, że najlepiej wnętrze ożywiają żywe rośliny, ale nie każdy je lubi tak więc będzie to świetny zamiennik. Wystarczy wybrać jeden lub dwa ciekawe egzemplarze, najlepiej odrobinę większe, aby nie „zginęły” we wnętrzu i ustawić w miejscu, gdzie będą najlepiej wyeksponowane.

Jeśli ktoś lubi, może włożyć (lub wkładać bo to „inwestycja” krótkoterminowa) do nich żywe kwiaty lub pojedyncze liście (to rozwiązanie na dłużej, niektóre liście, np. monstery żyją w wodzie nawet kilka tygodni) albo suszonki, tak ostatnio modne.

Ale takie zdobne wazony z powodzeniem bronią się we wnętrzu same. Ważne, żeby dobrze wybrać miejsce i resztę kompozycji – mały wazonik ustawiony gdzieś w kącie czy w masie innych drobiazgów nie będzie dobrze widoczny i doda wnętrzu nie akcentu modowego, a chaosu, no, chyba że o taki efekt nam chodzi.

Oryginalny wazon może również sprawdzić się w przypadku stylizacji wnętrza do zdjęć (tzw. homestaging) w celu prezentacji projektu wnętrza, jego sprzedaży lub wynajmu.

Na zdjęciach poniżej kilka inspiracji, które można znaleźć aktualnie w sklepach. Wybrałam te, które chętnie widziałabym u siebie 😉 Są formy organiczne, ale też motywy twarzy, inspiracje aptecznymi butelkami czy surowe w wyrazie wazony, niczym ulepione z gliny przez jeszcze niewprawną rękę. Znajdziecie tu również bardzo obecnie modne szkło barwione na miodowy kolor.

Wazony znalezione na H7M Home:

Propozycje z Zara Home:

A tu dla równowagi wazony z drugiej ręki – ze sklepu patyna.pl.

Znajdziecie tam bardzo wiele różnych przedmiotów – tańszych i droższych, klasyki designu oraz mało znane, pojedyncze egzemplarze. Uwaga, wchodząc tutaj, można przepaść na długie godziny!

Co sądzicie o tym pomyśle? Czy również jesteście zbieraczami wazonów, tak jak ja? Od tworzenia tego wpisu aż nabrałam ochoty wybrać się na targ staroci i poszukać jakiegoś nowego skarbu 😉

Poniżej poprzednie wpisy z serii „Inspiracja tygodnia”:

26 wypowiedzi na temat “Inspiracja tygodnia – wazony o nietypowych kształtach

  1. Myślę, że osoba, która specjalizuje się w projektowaniu takiego szkła, musi miec ciekawą pracę. Na pewno jest to osoba kreatywna oraz o duzej fantazji.
    Z wszystkich tych wazonów podoba mi się pierwszy. Ciekawa wariacja na temat tradycyjnego kwadratowego wazonu. Wydaje mi się, ze ciekawie by wygladal również w mocniejszych kolorach.

    1. To również jeden z moich ulubionych wazonów! Faktycznie, w innych kolorach mógłby się prezentować nawet ciekawiej 🙂

  2. Ta doniczka – głowa wygląda niesamowicie! Szukam takich do siebie, ale te co widziałam są w mega wysokich cenach. Aż nieopłacalne. A trudno znaleźć takie cuda z drugiej ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.