Przeglądnięte przez
Miesiąc: listopad 2018

Styl wabi-sabi – bunt wobec doskonałości

Styl wabi-sabi – bunt wobec doskonałości

W dzisiejszym wpisie poruszony zostanie temat stylu czy raczej idei wabi-sabi. O pojawieniu się stylu wabi-sabi we wnętrzach mogliście co nieco poczytać tutaj, natomiast dzisiaj z powodu rosnącej jego popularności temat ten zostanie rozwinięty. Zapraszam Was do lektury świetnie przygotowanego i wyczerpującego temat tekstu autorstwa Oli – redaktorki bloga Fixly i miłośniczki aranżacji wnętrz.

Trendy aranżacyjne są płynne i dość szybko się zmieniają, dlatego projektując salon albo cały dom, często zastanawiamy się, w jaki sposób połączyć ponadczasową estetykę z obowiązującą modą. Ciekawym spojrzeniem na kwestię urządzania może być więc styl wabi-sabi, który choć w skrajnym rozumieniu może przyprawiać o dreszcze, w rzeczywistości jest wołaniem naturalności i autentyczności.

[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]

Krótka historia wabi-sabi

Wabi- sabi wywodzi się buddyjskiej nauki sanboin, którą charakteryzują trzy główne wyznaczniki: samotność, surowość i przemijalność. To właśnie sprawiło, że początkowo filozofia nie miała pozytywnego wydźwięku, a wszystko zaczęło się zmieniać w XIV w. naszej ery. Dziś wabi i sabi mają zupełnie inne znaczenia niż kiedyś i jest to odpowiednio rustykalna prostota i świeżość oraz piękno starego przedmiotu. Wabi-sabi kojarzy się więc z minimalizmem, który dla Japończyków jest świadomym wyborem w każdym aspekcie życia i jest nierozerwalnie związany z buddyzmem Zen. W wabi-sabi liczy się przede wszystkim odbieranie rzeczy takimi, jakie są.

Niedokończone, zniszczone i stare – piękno według wabi-sabi

Ogrom stylistyk, a szczególnie tych doskonałych, od tzw. “linijki”, gdzie wszystko ma swoje miejsce i jest dokładnie przemyślane, coraz częściej wywołuje u nas wrażenie braku autentyczności i sztuczności. Nic więc dziwnego, że wraz z pojawieniem się trendu rodem z Dalekiego Wschodu, wielu z nas poczuło ulgę i inspirację do urządzenia wg własnych zasad.

Styl wabi-sabi , który tak mocno podbił świat aranżacji wnętrz, polega na dostrzeganiu piękna w niedoskonałości, starych przedmiotach użytkowych oraz naturalności. Lekko pożółkłe i odklejające się tapety, zniszczony fotel, odpadający tynk, niedokończona ściana lub betonowa podłoga – to właśnie motyw przewodni nowego trendu. Celem jest podkreślenie autentyczności, upływu czasu oraz zmian, jakie zachodzą w naszych domach.

Wabi-sabi może budzić skrajne uczucia. Z jednej strony doceniamy jego naturalne podejście do kwestii aranżacji wnętrz, zaś z drugiej – niektóre zdjęcia katalogowe mogą się wydać przesadą, która namawia do celowego niszczenia domu. Jednak zawsze należy pamiętać o tym, że style aranżacyjne mają charakter poglądowy, dlatego ich zadaniem jest inspirowanie do tworzenia ciekawych koncepcji, jakie wyrażą nasze przekonania, nie zaś kopiowania w formie 1 do 1. Styl wabi-sabi nie wymusza więc od nas zrywania tynku, ale uczy nowego spojrzenia na rzeczy stare, które zwykle wyrzucamy z powodu odpryśniętej farby lub zarysowań. Kwintesencją tego nurtu jest więc szacunek do starych rzeczy, posiadających własną, bogatą historię, aniżeli bezmyślne kupowanie nowych.

Oprócz formy, wabi-sabi jest również pewnego rodzaju protestem wobec priorytetów i przekonań dzisiejszego świata, w którym wszystko wydaje się być doskonałe i pozbawione skaz, zaś największą wartość mają wyłącznie rzeczy nowe. Niedoskonałości, obecne zarówno w przedmiotach użytkowych, jak również w naszym życiu, według japońskiej filozofii są piękne, bo autentyczne.

Styl wabi-sabi w praktyce, czyli o materiałach, fakturach i kolorach

Skoro już wiemy, na czym właściwie opiera się styl wabi-sabi, warto podkreślić znaczenie kolorów, faktur oraz materiałów we wnętrzach. W nowym trendzie przeważa natura, dlatego opiera się na produktach, które niegdyś (z powodu słabo rozwiniętej technologii przemysłowej) towarzyszyły ludziom na każdym kroku i były niezwykle cenione ze względu na swoją wytrzymałość oraz jakość wykonania.

Materiały, które idealnie wpisują się w wabi-sabi to przede wszystkim lniane obrusy i zasłony, dziergane tkaniny, wełniane koce i bawełniane dodatki. Warto również pamiętać o rzeczach wykonanych ręcznie, czyli np. plecionych dywanach i chodniczkach. Co istotne, ich stan wizualny nie jest najważniejszy, dlatego delikatne przetarcia oraz zniszczenia, dodatkowo potęgują charakter wnętrza stworzonego w stylu japońskiej sztuki. Dla tych, którzy chcą urządzić mieszkanie wg zasad wabi-sabi z pewnością okażą się pomocne popularne second handy, czyli sklepy z odzieżą używaną lub komisy, gdzie bardzo często można znaleźć dodatki aranżacyjne i użytkowe.

Do faktur, które obowiązują we wnętrzach wabi-sabi z pewnością można zaliczyć chropowate i nieregularne w dotyku powierzchnie. Idealna gładkość, która odbija światło tworząc wrażenie nowości i dobrego stanu, może zakłócić charakter wnętrza z elementami vintage. Ceglane ściany, porowaty beton architektoniczny, drewno oraz kamień są nie tylko aranżacyjnym hitem ze względu na swoje cechy wizualne, ale pojawiają się również w przypadku aranżacji industrialnych lub rustykalnych, które zajmują wysokie miejsce na liście najchętniej stosowanej stylistyki wnętrzarskiej. Nieregularne powierzchnie odbijają promienie słoneczne w różnych stopniach intensywności, dlatego dodatkowo tworzą ciekawy efekt gry świateł i cieni, który nadaje pomieszczeniu specyficznego klimatu.

Kolory we wnętrzach to przede wszystkim barwy stonowane, tj. szary, pudrowy róż, przetarty błękit, brąz i beż. Istotne są również odcienie naturalne, czyli np. niemalowanego drewna oraz naznaczone upływem czasu, np. brudna zieleń. Chcąc urządzić mieszkanie w stylu wabi-sabi powinniśmy unikać jaskrawych i czystych kolorów na rzecz lekko zmatowiałych i niejednolitych.

Aranżacja w stylu wabi-sabi

Oprócz tkanin, faktur i kolorów, równie istotne są dodatki, które nadadzą całości odpowiedniego klimatu:

● ceramika – chcąc urządzić dom w stylu wabi-sabi warto postawić na starą, ręcznie malowaną ceramikę. Wazony, nawet lekko popękane lub uszczerbione, podkreślą charakter wnętrza i nadadzą mu niepowtarzalnego klimatu przywołującego na myśl upływ czasu;

● stare meble – choć kojarzą się z wysoką jakością, ręczną robotą oraz dokładnością, wciąż są traktowane jako rzeczy nadające się wyłącznie do wyrzucenia. Jeśli nie posiadamy wiekowego krzesła lub stołu, na którym wyraźnie widać znak czasu, warto regularnie odwiedzać komis i zwracać uwagę na lokalne wystawki w poszukiwaniu np. starych taboretów lub fotela bujanego;

● żywe rośliny – wrażenia naturalności dodadzą również zielone rośliny doniczkowe, a szczególnie zioła, które są nie tylko bardzo dekoracyjne, ale również praktyczne podczas przygotowywania posiłków. Użyteczność, wg japońskiego spojrzenia na aranżację, jest na pierwszym miejscu, dlatego urządzając dom, warto kierować się ich przeznaczeniem.

Jeśli wabi-sabi jest stylem, który odpowiada naszym przekonaniom i chcemy zastosować go u siebie, warto pamiętać, aby urządzić mieszkanie zgodne nie z estetyką katalogową, ale ideologią naturalności i własnymi przekonaniami. Mieszkanie musi być funkcjonalne, dlatego zbyt dosłowne odczytywanie intencji japońskiego stylu, może dość szybko nas rozczarować.

W wabi-sabi nie chodzi o to, aby dom zamienić na ruinę, ale nauczyć się, że rzeczy i gadżety jakie posiadamy, nie definiują tego, kim jesteśmy. Jeśli aranżujemy wnętrze w sprzeczności ze swoimi odczuciami, wówczas złamiemy pierwszą i podstawową zasadę, czyli autentyczność.

Co Wy sądzicie o wabi-sabi? Czy przekonuje Was ta idea i wprowadzilibyście ją do Waszych wnętrz? A może wcielacie ją już od dawna?

[/expand]

Styl industrialny we wnętrzach

Styl industrialny we wnętrzach

Styl industrialny czy przemysłowy, a czasami również utożsamiany ze stylem loftowym, to trend w aranżacji wnętrz, który wywodzi się ze starych fabryk i przestrzeni industrialnych, które w ostatnich latach zostały przekształcone w lofty i inne przestrzenie mieszkalne, biurowe czy usługowe. Najbardziej rozpoznawalne motywy stylu industrialnego to odsłonięte elementy konstrukcyjne, stare drewno, wyeksponowana, surowa cegła, industrialne oprawy oświetleniowe i betonowe posadzki.

[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]

Mówi się, że styl ten wywodzi się z USA, konkretnie z Nowego Jorku, gdzie na skutek rosnących cen mieszkań na Manhattanie, ludzie zaczęli szukać lokum w innych częściach miasta. Stare lub opuszczone magazyny, fabryki i stodoły oferowały duże przestrzenie za niższe pieniądze. Stosunkowo łatwo było je przekształcić w przestrzenie sprzyjające życiu w mieście, a ich industrialny wygląd upamiętniał ich inżyniersko-techniczną historię.

Ta estetyka stała się popularna około 2000 roku i pozostaje w trendach do tej pory.

Nowoczesny design industrialny oferuje interesującą możliwość zestawienia surowego z wyrafinowanym, nowoczesnego z klasycznym. We wnętrzach industrialnych bardzo ważne jest zachowanie ścisłych relacji pomiędzy formą i funkcją. Meble i akcesoria używane zazwyczaj w domach w stylu industrialnym definiują większość przestrzeni i cel, jakim służą.

Gdzie?

Industrialny styl wnętrz jest najczęściej spotykany w obszarach miejskich, w częściach dawniej przemysłowych. Byłe przestrzenie przemysłowe to najlepsze lokalizacje pod wnętrza industrialne, ponieważ zapewniają dużo niemal pustej przestrzeni do urządzenia czegoś zupełnie nowego. Takie lokacje zawierają również niektóre kluczowe elementy używane do osiągnięcia tego stylu wnętrz jak odkryte cegły i rury instalacyjne, betonowe podłogi i duże, typowo przemysłowe okna. Elementy te nadają przestrzeni wrażenie nieco „fabryczne” czy niewykończone, co dla osób lubiących styl industrialno-loftowy jest najważniejsze.

Dla kogo?

Ten styl nie jest przeznaczony tylko dla „niewykończonych” przestrzeni. Osoby, które nie lubią tak surowych wnętrz mogą śmiało włączyć elementy industrialne do wnętrz bardziej eleganckich, klasycznych. Poprzez swoją prostotę, te same elementy świetnie się również sprawdzą we wnętrzach nowoczesnych.

Cechy szczególne

Cechą najbardziej charakterystyczną dla stylu industrialnego jest pozostawienie odkrytych elementów konstrukcyjnych i instalacyjnych, które nieodmiennie ukrywają inne style. Styl ten, eliminując koszty zasłaniania wszystkich odsłoniętych rur, belek i kanałów biegnących wzdłuż wysokich sufitów i ścian, jednocześnie w pewnym sensie utrzymuje przy życiu historię budynku. Inną ważną cechą tego stylu jest zastosowanie nietypowych materiałów, używanych zazwyczaj w budownictwie (np. betonowe blaty kuchenne).

Kolor

We wnętrzach industrialnych najczęściej używana jest naturalna paleta kolorów. W tych przestrzeniach zobaczymy mieszaninę szarości, bieli, czerni i kolorów ziemi. Te proste barwy pozwalają na użycie kolorowych mebli i innych akcesoriów ożywiających wnętrze. Ponadto, posiadanie ścian o neutralnym zabarwieniu sprawia, że otwarte przestrzenie, takie jak lofty, stają się większe i bardziej przestrzenne, a meble naturalnie wydzielają strefy funkcjonalne. Naturalne, ciepłe barwy pomagają wnieść wizualne ciepło do pomieszczeń w stylu przemysłowym, które mogłyby zostać przytłoczone przez chłód metalowych rur i przewodów oraz betonowych posadzek.

Sufit

Gdyby w takich przestrzeniach znajdowała się jedna powierzchnia, która mogłaby zostać uznana za definicję nowoczesnego projektu industrialnego, byłby to sufit. Właśnie tam znajdują się najważniejsze elementy tego stylu. Wspomniane już wyżej nagie belki, widoczne przewody i rury urozmaicają i dodają przestrzenności płaskiej powierzchni, tak „niewidocznej” w innych stylach.

Ściany

Wiele loftów i przekształcanych starych fabryk ma ścianę z surowej cegły lub betonowych płyt, co może stać się najważniejszym akcentem w industrialnym wnętrzu.

Podłogi

Aby zachować wierność stylowi, często wybiera się podłogi betonowe. Jest to praktyczna i ekonomiczna opcja, idealnie pasująca do przemysłowego wnętrza. Beton może być polerowany na wysoki połysk lub pozostawiony matow, aby uzyskać bardziej rustykalny wygląd. Chropowatość, niedoskonałości i łaty powstałe wraz z upływem czasu dodadzą podłodze autentyczności. Ci, którzy chcą dodać nieco kontrastu i ciepła do industrialnego wystroju wnętrz, często decydują się na podłogi drewniane lub kamienne.

Wysokość

Wysokość pomieszczeń ma niezwykle istotne znacznie w przypadku wnętrz industrialnych. Dzięki wysokim wnętrzom, zyskujemy możliwość dzielenia większych przestrzeni, np. tworząc antresolę. Jest to ważne, ponieważ przestrzenie takie jak lofty są zazwyczaj bardzo otwarte i wydzielanie „poziomo” osobnych pomieszczeń zniszczyłoby cały efekt.

Światło

Jeśli chodzi o światło, tak naprawdę każda oprawa oświetleniowa z metalowym wykończeniem pasuje do tego stylu. W sklepach znajdziemy wiele opraw na szynach czy świateł punktowych z oprawami z metalowymi kloszami. Styl industrialny to charakterystyczne duże okna ze szprosami, które dobrze doświetlają wnętrza.

Odsłonięte rury i przewody

To, co zaczęło się jako konieczność, stało się pożądaną cechą wnętrz w stylu industrialnym. Odsłonięte rury mogą być również wspaniałym wyborem dla wszystkich białych przestrzeni, ponieważ jasność ścian i sufitu stanowi wyraźny kontrast w stosunku do metalu rur. Styl industrialny świetnie się sprawdzi również we wnętrzach nie-industrialnych, ale na tyle starych, że mają odsłonięte przewody instalacyjne. Zamiast wykonywać kosztowny remont, chowając je w ścianach lub zabudowując, można celowo pozostawić je odsłonięte, podkreślając je dodatkowo kontrastowym kolorem. Odsłaniać można nie tylko rury ale także przewody elektryczne – we wnętrzach industrialnych często pojawiają się lampy wiszące czy ścienne z biegnącymi od nich przewodami na wierzchu, ułożonymi w ciekawe kompozycje.

Metal

Poza metalowymi rurami i kanałami, obecność metalu na ścianach i drzwiach jest kolejną kluczową cechą wzornictwa industrialnego. Ale metal to nie tylko elementy stałe wnętrza – mogą być to również meble np. blat kuchenny, szafki ze stali nierdzewnej, metalowe krzesła lub stołki, metalowe regały czy przeszklone szafki lekarskie.

Drewno

We wnętrzach przemysłowych znajdziemy dużo drewna, zwłaszcza takiego o surowym, nieco zużytym wyglądzie. Taki efekt możemy uzyskać, wykonując meble z drewna z odzysku lub po prostu wybierając od razu meble vintage. Przykładowo świetnie będzie się prezentował ciężki, drewniany stół połączony z metalowymi krzesłami.

Kuchnia

W industrialnych kuchniach często znajdziemy wyspę kuchenną. Wyspa kuchenna oddzieli strefę kuchenną od dziennej, jeśli jest częściowo lub w całości wykończona podwyższeniem barowym, osłoni również niepożądany widok na pozostawiony bałagan w kuchni. Do wyspy można dosunąć typowo loftowe stołki barowe wykonane z drewna lub metalu. Otwarte półki również są bardzo popularne w industrialnych kuchniach, tak samo jak wielofunkcyjne, metalowe wózki na kółkach. Dopełnieniem odsłoniętych belek konstrukcyjnych, cegły i betonu będą ciemne szafki kuchenne. Drobne płytki w przestrzeni międzyszafkowej będą idealnie pasować do tego stylu.

Łazienka

W loftowej łazience warto postawić na proste kafelki w stylu vintage, odsłonięte elementy wyposażenia (np. rury), czarny kolor dodatków (baterii, opraw lamp), betonowe wykończenie ścian i podłóg. Jeśli chodzi o sanitariaty, można pójść w dwie strony – postawić na minimalizm lub kształty bardziej vintage.

Sypialnia

Sypialnia we wnętrzach industrialnych to często wydzielona przestrzeń na antresoli. Jeśli jednak posiadacie oddzielne pomieszczenie to można zastanowić się nad oddzieleniem go za pomocą przeszklonej ścianki z industrialnymi drzwiami w czarnych, metalowych ramkach. Takie drzwi można również zamontować na wejściu do garderoby lub łazienki. Jeśli zależy Wam na większej prywatności, można dodać do nich zasłony lub żaluzje, jak to bywało w dawnych pomieszczeniach biurowych. Ewentualnie, przezroczyste szkło można zastąpić mlecznym lub lustrzanym.

Salon

Wnętrza industrialne nie są zagracone, mają dużo wolnej przestrzeni, „oddechu”. Jeśli nie posiadacie bardzo wysokiego salonu, warto pamiętać, aby postarać się pozostawić dużo wolnej przestrzeni na podłodze. W industrialnym salonie dobrze będą prezentowały się proste sofy ze skórzanym lub pluszowym obiciem. Do tego drewniany stolik kawowy, drewniany lub metalowy regał na książki i wnętrze gotowe.

Dodatki

Wszystkie te odsłonięte elementy konstrukcyjne wydają się nieco przytłaczające, dlatego warto ocieplić wnętrze dodatkami. Welurowe kanapy, miękkie poduszki i kolorowe dywaniki wprowadzą równowagę do nowoczesnego wzornictwa industrialnego.
Rośliny również ocieplą loftowe wnętrze. Im większa roślina, tym lepsza, inaczej mogłaby zginąć na dużej przestrzeni loftu.
Metalowe kwietniki z drutu zbrojeniowego, relingi, wieszaki czy konstrukcje stołów również są bardzo pożądane we wnętrzach industrialnych.
Beton jest bardzo wszechstronny i może być stosowany do podłóg, blatów, zlewozmywaków, wanien, kominków i wielu innych.
Tak naprawdę pomysły na dekorację industrialną mogą być bardzo praktyczne i realizowane w ramach naprawdę ograniczonego budżetu.

Zewnętrze

Industrialny styl dotyczy nie tylko wnętrz. Właściwie zewnętrze budynku wręcz powinno być spójne z wnętrzem. Inspirowane industrialnym stylem sznurki dużych żarówek nadadzą magiczny blask patiom, tarasom, pergolom i altankom. Większość sklepów oświetleniowych ma oprawy na zewnątrz, które inspirowane są wzornictwem industrialnym, dzięki czemu można stworzyć swój styl industrialny bez większego wysiłku.

Skoro znamy już podstawy, jak rozpocząć osobistą podróż w kierunku stworzenia industrialnego stylu? Dobrym pomysłem jest odwiedzanie autentycznych, przemysłowych budynków i sprawdzenie, jak zyskały drugie życie współcześnie. Takim przykładem w Krakowie będzie chociażby Tytano na Dolnych Młynach w Krakowie czy Hala Koszyki w Warszawie.
W takich miejscach można zobaczyć piękno odsłoniętych i starych ceglanych ścian, drewnianych konstrukcji dachowych oraz stalowych kolumn bez okładzin z płyt kartonowo-gipsowych. Wiele z tych starych budynków jest obecnie przekształcanych w ekskluzywne mieszkania, biura i restauracje.

Chociaż istnieją pewne podstawy, o których należy pamiętać, urządzając wnętrze industrialnie, warto pamiętać o dozie elastyczności. Nigdy nie ma jednego sposobu. Można uzupełnić elementy industrialne o super-gładkie, lśniące i nowoczesne wykończenia z metalu i uzyskać bardzo dopracowany, współczesny i wyrafinowany wystrój. Można też postawić na bardziej rustykalny ton, używając wielu bogatych struktur drewna i akcesoriów vintage, które będą kontrastować z industrialnymi cechami wnętrza. Wybór odpowiednich elementów jest tak duży, że bez problemu można znaleźć wszystko, czego potrzebujecie w każdym przedziale cenowym. Cokolwiek wybierzecie, pamiętajcie, że najważniejsi w tym wnętrzu jesteście Wy i tak naprawdę to dodanie „Waszego” pierwiastka zdefiniuje daną przestrzeń.

Inne wpisy o stylach we wnętrzach:
Jak połączyć styl vintage i nowoczesność w mieszkaniu?
Inspiracja tygodnia – styl folk, czyli o tym, jak ludowe wycinanki wkroczyły na salony
Styl boho we wnętrzach

[/expand]