Przeglądnięte przez
Miesiąc: styczeń 2018

Kolory ziemi we wnętrzach czyli mocny trend 2018 roku

Kolory ziemi we wnętrzach czyli mocny trend 2018 roku

Paleta kolorów ziemi jest nie tylko odpowiedzią dla osób, które chcą stworzyć wnętrze, które będzie ponadczasowe, ale także jednym z większych trendów 2018 roku. O trendach w projektowaniu wnętrz na ten rok pisałam tutaj (link) i, jak się okazuje, czymś co spaja wszystkie trendy, jest powrót do natury.

[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]

astana-apartments.com

Kolory ziemi to schemat kolorów, który czerpie z palety brązów, ciepłych odcieni szarości i zieleni. Kolory te są zgaszone i pochodzą bezpośrednio z naturalnych kolorów występujących w ziemi, mchu, na drzewach i skałach. Wiele odcieni ma swoje pochodzenie w naturalnych pigmentach, takich jak umbra, ochra i sienna.

Pinterest

Wolniejszy styl życia, powrót do naturalnych korzeni, bardziej świadome życie – to wszystko odbija się w naszych wnętrzach – zielonych i ziemistych, beżowych, neutralnych odcieniach i cieplejszych barwach, takich jak terakota i sienna.

Pinterest

Po beżowych wnętrzach w połączeniu z meblami w kolorze wenge z lat 90., mieliśmy ich wszyscy serdecznie dość na dość długi czas. Młodym pokoleniom nie tylko kojarzą się z kiczem czy brakiem gustu ale także z nudą i brakiem własnego stylu. Jednak można zmienić zdanie co do takich wnętrz dzięki współczesnym stylizacjom i inspiracjom, które można dziś znaleźć w sieci i w magazynach.

Pinterest

Kolory ziemi będą najlepszą bazą do stworzenia wnętrza ponadczasowego. Naturalna paleta barw połączona z meblami w stylu klasycznym, antykami albo – wśród mebli czerpiących z funkcjonalizmu i modernizmu to pomysły na wnętrza, które nie stracą na aktualności za 10, 20 czy 30 lat.

blog.wanken.com
Wnętrze Farnsworth House – proj. Mies van der Rohe, 1946 r. – Czy to wnętrze wygląda jak zaprojektowane w latach 40. XX w.? Absolutnie nie! To zasługa nie tylko zastosowanej kolorystyki (kolory ziemi, jakby ktoś jeszcze nie wiedział), ale także naturalnych materiałów czy prostych, modernistycznych mebli.

Interior-Design

Jakie są inne zalety stosowania kolorów ziemi we wnętrzach? Tak jak w naturze tak tutaj kolory te świetnie ze sobą współgrają. Można je dowolnie ze sobą łączyć (oczywiście niekoniecznie wszystkie naraz) a wnętrze wciąż będzie harmonijne i stylowe. Ponadto, wiele ludzi dobrze się czuje wśród neutralnych, ciepłych barw – będą więc idealne do wnętrz kawiarni czy restauracji. Ich zgaszone tony koją i sprawiają, że człowiek czuje się wśród nich bezpiecznie – będą więc idealnym wyborem do pomieszczeń służących do odpoczynku czy dla osób, które ponad wszystko cenią sobie spokój w domu. Kolejną ich zaletą jest to, że świetnie komponują się z innymi „modnymi” elementami wnętrz, które raczej szybko z mody nie wyjdą, czyli wszelkimi naturalnymi meblami czy dodatkami – typu drewno, korek, kamień, skóra czy naturalne tkaniny.

m-arch.livejournal.com

Poniżej piękne przykłady wnętrz z zastosowaniem kolorów ziemi. Są w różnych stylach ale łączy je jedno – są spójne i wysmakowane.

Pinterest
Kolory ziemi to nie tylko zgaszone, chłodne odcienie ale także czerwienie, pomarańcze czy terakota, które przecież również często występują w naturze – chociażby w kolorach gleb, skał. Tworzą one natychmiastowe ciepło i nie potrzebują żadnych akcentów – całkowicie radzą sobie same.

Za pomocą bloków kolorów ziemi można stworzyć niebanalne a zarazem harmonijne wnętrze.

Pinterest
Głębokie, bogate czerwienie i mięsiste pomarańcze tworzą nowoczesną, elegancką atmosferę.

westelm.com
Wszystkie kolory ziemi dobrze się czują w połączeniu ze złotem.

Ikea
Neutralne akcenty pięknie „wydobędą” kolory ziemi i skupią na nich uwagę. Wnętrze będzie zaś bardziej spójne i wyrafinowane.

Pinterest

Homedit
Brąz to kolor mocny i zdecydowany, użyty na innych elementach wnętrza niż podłogi czy meble, wymaga zdecydowania również u przyszłego użytkownika. Warto zwracać uwagę na jego odcień – wbrew pozorom niekoniecznie będzie on ciepły.

nickypercival.co

Wall-and-Shelves-Home-Design
Kolory ziemi we wnętrzach wcale nie muszą być nudne! Trzeba jedynie poszukać nieco mniej oczywistych połączeń.

News.com

weheartit.com
Wnętrze w rożnych odcieniach koloru taupe będzie ciekawym i nieoczywistym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć neutralne wnętrze, ale niekoniecznie beżowe czy szare.

withlovem.com

pin-insta-decor.com

A czy Wy lubicie kolory ziemi we wnętrzach? Stosujecie je u siebie czy wolicie oglądać je u kogoś innego? A może zupełnie do Was nie przemawiają? Niedługo będzie osobny wpis o jednym, konkretnym naturalnym kolorze, który wpadł mi szczególnie w oko. Zgadniecie, który to?

Przeczytajcie również inne wpisy o kolorach we wnętrzach:
Kolor roku 2018 i jak wprowadzić go do wnętrz
Inspiracja tygodnia – granat i ciemna zieleń we wnętrzach
Kolor roku 2017 i jak wprowadzić go do wnętrz
Kolory van Gogha we wnętrzach

[/expand]

11 najciekawszych trendów wnętrzarskich 2018 roku

11 najciekawszych trendów wnętrzarskich 2018 roku

Nastanie Nowego Roku zawsze wiąże się z postanowieniami i zmianami. Jeśli i Wy planujecie zmiany w swoich czterech ścianach, z pewnością przyda Wam się przegląd najciekawszych trendów wnętrzarskich 2018 roku. Jak zwykle, część trendów jest powtórzeniem tych z zeszłych lat, część z nich dopiero dojrzewa, a część jest zapowiedzią tego, co będzie modne w latach kolejnych. Na szczęście, we wnętrzach granice są płynne, trendy nie trwają tylko jeden sezon więc nie musimy co roku remontować naszych domów 😉 Jeśli jednak lubicie częste zmiany, warto być na bieżąco. Zapraszam!

[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]

Pinterest

1. Industrialnie i rustykalnie.

behance.net

Przemysłowe i rustykalne trendy w aranżacji wnętrz w 2018 będą cieszyć się jeszcze wielką popularnością niż dotychczas. Trend industrialny pojawił się na początku lat siedemdziesiątych, kiedy stare fabryki, magazyny i młyny były zamykane i przekształcane w przestrzenie mieszkalne. Nowi mieszkańcy decydowali się nie ukrywać starych mechanizmów przemysłowych i odsłoniętych murów, nie zakrywać betonowych posadzek. Zamiast przerabiać i dekorować, podkreślali nietypowy charakter swoich mieszkań. Przemysłowy trend w aranżacji wnętrz polega na tym, aby dumnie pokazywać te części swojego domu, które większość ludzi zwykle stara się ukryć. Jeśli podoba Wam się ten trend, warto przyjrzeć się budynkom, które mają historyczną (zwłaszcza przemysłową) przeszłość lub wyglądają na zaniedbane. To pozwoli Wam odkryć nowe możliwości, ponieważ każde wnętrze tego rodzaju jest unikatowe i posiada swoje własne cechy szczególne. Rustykalne wnętrza charakteryzują się kolorystyką w odcieniach ziemi i atmosferą niczym ze starego lasu. Rustykalne wnętrza przypominają przemysłową architekturę w tym, że szczycą się częścią domu, którą większość ludzi starałoby się ukryć. Jednak na tym podobieństwa się kończą. Rustic ma bardziej kobiecy charakter w porównaniu z wnętrzami i meblami przemysłowymi, które są zazwyczaj bardziej męskie, ze względu na materiały w nich używane. Ciemne metale, nieobrobione, surowe drewno i ciężki, przemysłowy sprzęt są niezwykle powszechne w industrialnych wnętrzach. Wnętrza w stylu rustykalnym są natomiast bardziej nieformalne, a przedmioty w nich znajdujące się często wyglądają bardziej na robione ręcznie niż maszynowo.

Design-Build-Ideas

2. Kolorowe Kuchnie.

durafizz

Kolorowe kuchnie to trend, który od kilku sezonów pojawia się coraz częściej. W tym jednak sezonie kolor wypiera biel bardziej nachalnie, choć ta zawsze będzie dobrym, klasycznym wyborem jeśli chodzi o kuchenne meble. Do łask wracają kuchnie drewniane w naturalnym kolorze drewna, a także malowane np. na granatowy, rudy, morski. Tym razem jednak stawiamy na naturalność. Słoje drewna na szafkach, nawet jeśli pomalowane, powinny być widoczne a drewno matowe. Dlatego, jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami starych, drewnianych mebli kuchennych, np. zalakierowanych, bierzcie się za ich zeskrobywanie i delikatne zabejcowanie. Jeśli nie, pozostaje Wam wymiana frontów kuchennych lub wprowadzenie koloru w postaci akcentów. W tak mocnych kolorach dobrze czują się kuchnie klasyczne i vintage. Idealnie będą do nich pasowały mosiężne uchwyty oraz drewniane lub kamienne blaty, a jeśli chodzi o pas między dolnymi a górnymi szafkami – klasyczne kafelki.

3. Korek.

ourmenu.dk

Korek we wnętrzach to trend, który rozpoczął się już w 2016 roku, teraz jednak nastąpił dla niego moment kulminacyjny. Coraz częściej widoczne są ściany i dodatki z korka. Korek na ścianie może być świetnym miejscem do zbierania inspiracji czy zdjęć. Ponadto, pomaga stworzyć ciepły, przytulny klimat we wnętrzu. Ma też inną ciekawą właściwość – tłumi hałasy. Korkowe dodatki możemy spotkać w wielu sklepach, nie tylko jako podkładki pod kubki, ale także blaty stolików czy siedziska krzeseł.

4. Podłogi (i nie tylko) z lastriko.

decomankak

Posadzki z lastriko, pierwotnie jako budżetowy sposób na wykończenie posadzek z lat siedemdziesiątych, wydają się być na nowej fali popularności w 2018 roku. Powrót tego materiału po raz pierwszy można było zauważyć w 2016 roku. Do niedawna młodsze pokolenia znały ten typ podłóg ze szkół, budynków publicznych i przestarzałych biur – ale raczej nie z domów prywatnych (ewentualnie na klatkach schodowych). Dzisiaj, ten praktyczny i niedrogi materiał, stosuje się również we wnętrzach domów i mieszkań w postaci ciekawych posadzek, blatów kuchennych, blatów stołów i stolików, parapetów a nawet kafelków. Ja jestem wielką fanką lastriko a Wy?

5. Kolory kamieni szlachetnych.

thedecojournal.com

We wnętrzarskich trendach już od jakiegoś czasu można zauważyć wielki powrót kolorów. W tym roku skupimy się jednak na tych mocnych i ciemnych odcieniach – niczym zaczerpniętych z oczek kamieni zatopionych w biżuteryjne oprawy. Instytut Pantone niedawno ogłosił Ultra Violet swoim kolorem roku, a szmaragdowa czy butelkowa zieleń już od jakiegoś roku widoczna jest we wnętrzach. Oba te odcienie mają tę cechę wspólną, że są niezwykle ożywcze. Odcienie takie jak mocny fiolet, ciemna zieleń, rubinowa czerwień czy kobalt sprawdzą się nie tylko na ścianach ale także na meblach – np. tapicerowanych a szczególnie aksamitnych, o czym pisałam tu (link) i tu (link). Jeśli boicie się tak odważnych zmian, postawcie na dodatki – aksamitne poduszki, zasłony czy przejrzyste wazony i butelki.

6. Mosiądz.

decorpad.com

Niezależnie od tego, czy go kochacie, czy go nienawidzicie, trend związany z mosiądzem powraca i jest silniejszy niż w latach poprzednich. Starzejące się, złote dodatki zdobią szafki kuchenne i meble do salonu, występują w podstawach lamp, bateriach sanitarnych a także na urządzeniach inspirowanych stylem vintage.

7. Naturalne akcenty.

newdarlings.com

Kolejny rok pod znakiem naturalnych materiałów we wnętrzach. I dobrze! Mam nadzieję, że plastik i inne sztuczne tworzywa udające naturalne już nigdy nie wrócą do łask. Tak więc pora zaopatrzyć się w lnianą pościel i zasłony, blaty z plastrów drewna, skórzane uchwyty czy wełniane dywany.

8. Zaskakujący kamień.

coco-lapine-design

Tym razem wcale nie biały marmur z Carrary. W tym roku, po raz pierwszy od dawna pojawiają się takie kolory marmuru jak szary i zielony. Trend ten obejmuje także inne rodzaje kamienia. Wszystkie wysokiej jakości materiały, w tym marmur, onyks, agat i alabaster, zyskują na popularności. Te piękne, naturalne kamienie dodają wnętrzu szlachetności, ponadto są trwałe, ponadczasowe (jeśli można tak w ogóle mówić o trendach…), a jednocześnie bardzo nowoczesne i świeże.

9. Odważne nadruki kwiatowe.

decorpad.com

Przeskalowane kwiaty na ciemnym tle to powoli wyłaniający się nowy trend. Spotkać go można chociażby na tapetach, zasłonach czy pościeli. Ten trend jest zresztą widoczny również w modzie odzieżowej. Jeśli nie jesteście jego fanami, zawsze możecie postawić na klasyczne, kwieciste wzory lub wybrać te łagodniejsze, na neutralnym, jasnym tle. Takie zestawienia zawsze są modne, ponadto dodają wnętrzu świeżości.

10. Wyeksponowane szafy.

Pinterest

Wyeksponowanie mebli do przechowywania we wnętrzach będzie rosnącą tendencją w 2018 r. Mija już czas na minimalistyczne wnętrza z poukrywanymi rzeczy a nawet samymi meblami do przechowywania (np. szafy wnękowe). Jeśli posiadacie piękną, starą szafę, komodę w stylu vintage czy rustykalny kredens – nadszedł czas na ich wyeksponowanie.

11. Wabi-sabi.

Pinterest

Eleganckie, minimalistyczne wnętrza mogą dobrze wychodzić na zdjęciach, ale jednocześnie mogą też być uciążliwe w prawdziwym życiu. W końcu bałagan jest nieodłączną częścią codziennego życia, a nasze domy powinny zapraszać i zachęcać do relaksu, a nie napawać obawą na myśl o zabrudzeniu. Jeśli nigdy nie byliście fanami minimalizmu, ten najważniejszy dla 2018 roku, trend jest dla Was. Wabi-sabi jest japońskim światopoglądem, który celebruje niedoskonałości. Każde wnętrze może być wabi-sabi, bez względu na jego styl. W końcu w każdym prawdziwym domu znajdują się rzeczy niedoskonałe, ale za to nadające mu autentyczności i ciepła. Trend ten mówi o tym, aby zaakceptować swoje wnętrze, bez silenia się na sztuczność, jaką promują wnętrzarskie magazyny. Porysowana drewniana podłoga czy stół, niesymetryczny kolaż na ścianie czy niedbale rozrzucone poduszki, pęknięty wazon, nieidealne ceramiczne, ręcznie wykonane przedmioty czy pomięte lniane zasłony to tylko niektóre przykłady tego trendu.

Jak widać, wiele z tych trendów przenika się, ma wpływ jeden na drugi (np. wabi-sabi i trendy przemysłowo-rustykalne czy korek i naturalne akcenty). Widać w nich jedną cechę wspólną – jakąś nostalgię, tęsknotę za tym, co było. We wnętrzach wracamy do przeszłości, natury, tego, co znane z dzieciństwa, lat młodzieńczych a nawet z fotografii dziadków. Nie powiem, że ten temat nie jest mi bliski, bo, jak wiecie, uwielbiam wszystko co z duszą. Najbardziej z tych trendów przemawia do mnie ideologia wabi-sabi, podoba mi się to godzenie się na niedoskonałości a nawet eksponowanie ich. A jak Wam podobają się trendy na ten rok? Czy któryś z nich zagości w Waszych domach? A może gości już od dłuższego czasu? znać w komentarzach 🙂

Jeśli mało Wam inspiracji wnętrzarskich, zapraszam do innych wpisów o tej tematyce:
Inspiracja tygodnia – tapety
Kolor roku 2018 i jak wprowadzić go do wnętrz
8 pomysłów na udekorowanie ściany
Inspiracja tygodnia – egzotyczne rośliny we wnętrzach
Inspiracja tygodnia – styl folk, czyli o tym, jak ludowe wycinanki wkroczyły na salony

[/expand]

Inspiracja tygodnia – tapety

Inspiracja tygodnia – tapety

W dzisiejszych inspiracjach tygodnia przegląd najpiękniejszych według mnie tapet. Mam wrażenie, że ostatnimi czasy tapety znów są „na tapecie” (tak, wiem, bardzo sucho ale nie mogłam się powstrzymać). Po fazie wzorów geometrycznych, ornamentów barokowych, motywów botanicznych nadszedł czas na mocniejsze wzory i kolory. Za modą na ciemniejsze kolory farb na ścianach podążają nowe wzory tapet – duże, wręcz przeskalowane kwiaty na ciemnym tle. Innym często pojawiającym się motywem jest motyw lasu, natury, nieba, lekko wybielony, rozmazany. Wśród nowości znajdziemy także niby-akwarelowe tapety ombre (podobny efekt można też uzyskać za pomocą farb odpowiednio nałożonych). Oczywiście wcześniej wspomniane motywy wciąż są na topie. Niezmiennym powodzeniem cieszą się wzory klasyczne – pasy, angielskie kwiaty, delikatne wzorki.

[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]

Pinterest

Tapeta to bardzo prosty sposób na odświeżenie wnętrza, nadanie mu zupełnie nowej odsłony. Ma moc sprawiania, by małe przestrzenie wyglądały przytulnie, a nie ciasno, a duże przestrzennie, a nie surowo. Jeśli boicie się tapety – spróbujcie zastosować ją np. tylko na jednej ścianie – najlepiej tej reprezentacyjnej. W salonie będzie to ściana z sofą, telewizorem lub kominkiem, w sypialni ściana za łóżkiem itp. Na północy Europy tapety popularne są również w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka, często od samej podłogi i w połączeniu z białymi listwami i sztukateriami. Na rynku dostępny jest szeroki wybór tapet wodoodpornych czy łatwych do czyszczenia ale oczywiście raczej nie polecałabym stosowania tapety pod prysznicem czy nad kuchenką w kuchni. Z pewnością każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie i do każdego stylu wnętrz – począwszy od wnętrz klasycznych, glamour, vintage, sielskich do industrialnych, skandynawskich czy minimalistycznych.

Przy kładzeniu tapety na jednej ścianie warto zacząć od środka ściany a nie od boku, to taka prosta zasada, o której często się zapomina. Jeśli tapetujemy całe pomieszczenie musimy liczyć się z tym, że bardzo możliwe, że w jednym miejscu wzór się „nie zgodzi”, warto rozplanować sobie wcześniej, gdzie nastąpi łączenie (np. za szafą).

A teraz zapraszam na przegląd wybranych przeze mnie najpiękniejszych tapet w stylizacjach wnętrz.

houzz.com
Piękny motyw drzew jak z obrazów rokokowych jako akcent kolorystyczny w białej sypialni.

Oboilux.ru
Klasyczny, nieco folklorystyczny wzorek na ciemnym tle idealny do wnętrza starego domu na wsi.

Pinterest
Klasyka zawsze w cenie. Tu tapeta w kwiaty na kremowym tle.

Pinterest
Subtelna tapeta w neutralnych kolorach w „akwarelowe” drzewa. Klimat magicznego, bajkowego lasu do pokoju dziecka, ale nie tylko 😉

Pinterest
Dla miłośników aktualnych trendów – tapeta z motywem botanicznym. Żywa zieleń lubi się z ciepłym drewnem.

Pinterest
Uspokajające, zimowe brzozy idealne do sypialni.

Pinterest
Klasyczna, kwiecista tapeta w klasycznej kuchni. Zwróćcie uwagę na tą piękna, niklowaną baterię w ciepłym, srebrnym kolorze.

Pinterest
Tapeta ombre w odcieniach szarości. Do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych.

Pinterest
I wersja dla odważnych – szmaragdowa tapeta ombre z modnym ostatnio efektem rozlanej farby.

Pinterest
Piękna, klasyczna kuchnia w ciemnym morskim (?) kolorze harmonizuje z tapetą w złote liście kasztanowca.

Pinterest
Delikatna, nienachalna tapeta w ptaszki siedzące na gałązkach sprawdzi się w wielu wnętrzach.

Pinterest
Modna butelkowa zieleń pościeli, tutaj w wersji nieco zgaszonej idealnie dopełnia wnętrze sypialni zdominowane przez zamglone czubki drzew.

Pinterest
Elegancki, czarny, drobny wzór na kremowym tle sprawdzi się najlepiej we wnętrzu klasycznym.

Pinterest
Gustowna szara tapeta w kompozycję ze srebrnoszarych pasków. Tutaj w połączeniu z szarym tynkiem, pięknie podkreśla ścianę z biurkiem. Idealna do stylu glamour (tym w dobrym wydaniu).

Pinterest
Urocza tapeta w kolorowe ptaki i motyle wśród czarnych gałązek. Dzięki przewadze białego tła nad wzorem nie wygląda na przesadzoną. Pięknie komponuje się z bielą.

cococozy.com
Tapeta w delikatne geometryczne wzory będzie idealnie pasować do wnętrza klasycznego.

Pinterest
Niebieska wariacja na temat tapet w stylu botanicznych. Ze względu na kolor i minimalistyczny charakter będzie bardziej uniwersalna od typowych, mocno zielonych wersji.

Pinterest
Elegancka ciemnoszara tapeta w złote, geometryczne wzory idealna do wnętrza w stylistyce retro glamour.

/rbservis.com
Las spowity mgłą. Zobaczcie, jak naturalnie wygląda na tapecie światło wpadające przez okno.

Dear-Designers-Blog
Subtelny, floralny motyw na beżowym tle sprawdzi się we wnętrzu rustykalnym.

wallanddeco.com
Tapeta niczym stara polichromia przełamuje minimalistyczny charakter łazienki.

Jak podobają Wam się te wzory? Czy macie tapety u siebie? Ja właśnie zastanawiam się nad wytapetowaniem jednej ściany w sypialni pewnym wzorem podobnym do jednego z powyższych – zgadniecie który to?

Zobaczcie pozostałe wpisy z tej serii:
Inspiracja tygodnia – słynne krzesła Thonet
Inspiracja tygodnia – granat i ciemna zieleń we wnętrzach
Inspiracja tygodnia – sofa z aksamitnym obiciem
Inspiracja tygodnia – egzotyczne rośliny we wnętrzach
Inspiracja tygodnia – lekka komoda na nóżkach w stylu vintage

[/expand]