Na jakiej wysokości powiesić lustro, aby zobaczyć się w całości?

Na jakiej wysokości powiesić lustro, aby zobaczyć się w całości?

Choć wydaje się to banalne, czasami sprawia trudności. Dlatego dzisiaj zapraszam Was na ten krótki, ale mam nadzieję, pomocny wpis ze szczegółowymi instrukcjami, jak poprawnie powiesić lustro.

Wbrew intuicji, to, na jakiej wysokości powiesić lustro, żeby móc się w nim zobaczyć w całości, jest zupełnie niezależne od tego, z jakiej odległości będziemy się oglądać. Ze źle dobranym rozmiarem lub w powieszonym na nieodpowiedniej wysokości lustrze, nigdy nie będziemy się w stanie zobaczyć w całości (chyba, że np. kucając na taborecie 😉 ), nieważne, jak blisko czy jak daleko od niego się znajdujemy.

Jak więc dobrać rozmiar i wysokość lustra? Zacznijmy od konkretów, czyli zapraszam do wyjaśnienia z absolutnymi podstawami optyki poniżej.

Wysokość lustra musi być minimum połową wysokości najwyższej osoby, która będzie się w nim przeglądać. Dla przykładu, osoba o wzroście 180 cm potrzebuje więc lustra o wysokości minimum 90 cm.

Bardzo ważne jest też to, na jakiej wysokości powiesimy zwierciadło. Jego dolna krawędź musi wisieć na wysokości równej najwyżej połowie odległości od stóp do oczu użytkownika. Jeśli dół lustra będzie wyżej, nie ma szans zobaczyć w nim swoich stóp na ziemi.

Górna krawędź lustra musi znaleźć się co najmniej na wysokości równej wysokość oczu użytkownika plus połowa odległości między oczami a czubkiem głowy. Znowu, niżej usytuowane lustro nie pozwoli obejrzeć się w całości, nie mówiąc już o sytuacji, kiedy mamy kapelusz bądź wysoką fryzurę.

Spróbujmy też przeanalizować to na konkretnym przykładzie. Zakładając tym razem osobę o wzroście 160 cm, mierzymy odległość od oczu do czubka głowy. Załóżmy dla ułatwienia, że to dokładnie 10 cm. Wynikowo, odległość od stóp do oczu to 160 cm – 10 cm = 150 cm.

Dla tej osoby, lustro musi mieć wysokość co najmniej 80 cm (wzrost 160 cm / 2).

Dolna krawędź lustra musi znajdować się najwyżej na wysokości 75 cm (od stóp do oczu 150 cm / 2 = 75 cm)

Górna krawędź lustra musi znajdować się co najmniej na wysokości 155 cm (od stóp do oczu plus połowa odległości od oczu do czubka głowy: 150cm + (10 cm / 2) = 155 cm).

Teraz już trochę łatwiej, prawda?

Dla zainteresowanych, skąd takie, a nie inne liczby:

Załóżmy, że wzrost osoby będziemy zapisywać jako x + y, gdzie:

x – odległość od stóp do oczu

y – odległość od oczu do czubka głowy

Chcemy znaleźć:

h – wysokość, na której musi znaleźć się dolna krawędź lustra

H – wysokość, na której musi znaleźć się górna krawędź lustra

l – wysokość lustra

Zgodnie z prawem odbicia, możemy naszkicować:

Ponieważ kąt odbicia jest równy kątowi padania, możemy zapisać, że:

h = x / 2

H = x + y / 2

l = x / 2 + y / 2 = (x + y) / 2 = wzrost / 2

Oczywiście wszystko to przy założeniu, że lustro wisi dokładnie pionowo na ścianie.

Przyznam, że kiedyś zupełnie się nad tym nie zastanawiałam i wieszałam lustro, tak jak mi się wydawało, że będzie dobrze. No i właśnie nigdy nie widziałam się w całości, co mnie zawsze denerwowało. Postanowiłam to zmienić i w końcu zainstalować w sypialni dodatkowe lustro. Pamiętałam, że w szkole poruszane było to zagadnienie i postanowiłam sobie to przypomnieć – stąd dzisiejszy wpis. Ja widać, jednak wiedza w szkole czasem bywa przydatna w prawdziwym życiu 😉

Owalne lustro w mojej sypialni pochodzi z Leroy Merlin. Jak widzicie, sama uległam trendowi na zaoblenia (trendy na 2020 rok opisywałam tutaj). To lustro w minimalistycznych czarnych ramkach i z zaoblonymi dołem i górą wygląda według mnie, bardzo elegancko i dobrze wpisuje się w moje wnętrza. I w końcu – przed wyjściem z domu – mogę się zobaczyć w całości. Szkoda, że akurat teraz tych wyjść nie ma tak dużo, no ale przecież kiedyś ta sytuacja się skończy, a lustro zostaje z nami z pewnością na dłużej.

Mam nadzieję, że ten wpis może się okazać dla kogoś pomocny i już nikt nie będzie miał problemu ze zrobieniem sobie selfie w lustrze 😉 Pozdrawiam i do następnego!

Poniżej inne wpisy z serii „jak zrobić”:

13 wypowiedzi na temat “Na jakiej wysokości powiesić lustro, aby zobaczyć się w całości?

  1. Nareszcie konkrety. Dziękuję za rozłożenie tematu na czynniki pierwsze. Teraz kupienie i powieszenie lustra to bułka z masłem.

  2. mój odwieczny problem 😀 nawet w swoim salonie wizażu powiesiłam poprzednie lustro za nisko 😀 jak się siedziało było ok ale jak stałam to akurat głowę ucinało 😀 no cóż… bywa 😀

  3. Nigdy nie byłam orłem z fizyki ale przedstawiłaś to w bardzo prosty i przystępny sposób. Lustro stoi na razie oparte o ścianę, ale zaraz zabieram się za obliczenia i jeszcze dzisiaj zawisie – oczywiście, na perfekcyjnej wysokości!

  4. Ha! Przyszłaś w porę z tym postem. Właśnie stoję przed decyzją o zakupie lustra i nie mam pojęcia jaki rozmiar wybrać, aby zobaczyć się w nim w całości a nie od połowy łydki:-) A że czasy mamy wyjątkowe i nie ma możliwości „poprzymierzać się” do artykułu w sklepie, tak można niezłe buble narobić przy zakupach online…Dziękuję, teraz już wiem jaki rozmiar lustra i jak go powieszę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.