Przeglądnięte przez
Kategoria: Architektura

Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie?

Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie?

Choć w dzisiejszych czasach pracę, a także miejsce zamieszkania zmieniamy częściej niż kiedyś – a co za tym idzie również mieszkanie, to jednak zakup mieszkania jest poważną decyzją i powinniśmy ją podjąć w oparciu o dokładną analizę. Nieudana inwestygacja może nas wpędzić w przymus mieszkania w tym miejscu przez długie lata i spłacanie drogiego kredytu. Przed zakupem warto przemyśleć najważniejsze aspekty, tak, aby decyzje podjąć świadomie. Nasza sytuacja może się zmienić – możemy stracić dobrą pracę, może nastąpić kryzys i okaże się, że mieszkanie przejściowe może być naszym mieszkaniem docelowym, warto więc również to przemyśleć – czy np. ma sens kupowanie mieszkania 40-metrowego dla rodziny z dzieckiem i drugim w drodze? Być może lepiej w takiej sytuacji zaczekać. Oczywiście może być tak, że nie będziemy mieć wyjścia. Warto jednak mimo wszystko postępować z pełną świadomością.

W związku z tym chciałabym rozpocząć serię poradnikową o kupnie i wykończeniu mieszkania i podjąć takie tematy jak: na co zwracać uwagę kupując mieszkanie?, na co zwracać uwagę odbierając mieszkanie od dewelopera?, ile kosztuje wykończenie mieszkania?, na czym warto, a na czym nie warto oszczędzać wykańczając mieszkanie? Dzisiejszy wpis jest pierwszym z tej serii. Przedstawię w nim najważniejsze aspekty, na które należy zwracać uwagę kupując mieszkanie – czy to nowe, czy z rynku wtórnego. Zapraszam.

Czytaj dalej Czytaj dalej

Colour blocking we wnętrzach

Colour blocking we wnętrzach

Dzień dobry. Jak rozpoczęliście rok 2020? Macie jakieś postanowienia noworoczne? Albo takie dotyczące Waszych wnętrz? Dajcie znać w komentarzach. Ja planuję odświeżyć kolory w dwóch pokojach i rozmyślam nad kolorami. Czeka mnie również odnowienie lub wymiana drzwi wewnętrznych. Ale nie o tym dzisiaj.

Nowoczesna kompozycja z modnych kół i łuków

Dzisiaj chciałabym szerzej opisać jeden z głównych według mnie trendów we wnętrzach na 2020 rok, o którym już wspominałam we wpisie o trendach. Colour blocking, czyli zblokowanie kolorów to nie jest żadna nowość w świecie wnętrz, ale przez jakiś czas był w nich mniej widoczny. Modne były wnętrza proste, wręcz minimalistyczne, w neutralnych odcieniach i nie było w nich miejsca na takie szaleństwa. Obecnie, kiedy monochromatyczne, puste wnętrza trochę już się przejadły, widać powrót tego trendu i wydaje mi się, obserwując nowopowstające projekty, że będzie on tylko narastał.

Czytaj dalej Czytaj dalej

Architektura Międzywojenna Krakowa – Domy Oficerów i Podoficerów Funduszu Kwaterunku Wojskowego

Architektura Międzywojenna Krakowa – Domy Oficerów i Podoficerów Funduszu Kwaterunku Wojskowego

Kraków, choć mieszkam w nim blisko 9 lat, wciąż jest dla mnie atrakcyjny pod względem turystyki. W codziennym życiu często nie myślimy pod tym katem o miejscu naszego zamieszkania, ale czasem warto się mu przyjrzeć okiem turysty i poznać bliżej. Ja, od czasu do czasu, staram się to robić i urządzać sobie spacery po Krakowie po znanych lub mniej znanych dzielnicach. Szczególnie upodobałam sobie poznawanie architektury międzywojennej, który to styl jest moim ulubionym pod względem architektonicznym. Wiele takich obiektów można znaleźć przy Alei Trzech Wieszczów, która to prawie cała powstała w tym właśnie okresie (wcześniej znajdował się w ich miejscu nasyp powstałej w latach 1887–1888 kolei obwodowej). Po usunięciu kolei, część miasta poza Aleją – np. dzielnica Krowodrza, zaczęła się mocno rozbudowywać i tam tez można teraz znaleźć wiele perełek architektury międzywojennej Krakowa. Jedną z nich jest budynek, o którym będzie dzisiejszy wpis.

Czytaj dalej Czytaj dalej