Przeglądnięte przez
Miesiąc: luty 2018

Inspiracja tygodnia – biała kuchnia

Inspiracja tygodnia – biała kuchnia

Zapraszam dzisiaj na krótki wpis na temat białych kuchni w małych mieszkaniach. Przygotowując się do planowanego remontu kuchni, przeglądałam ostatnio trochę inspiracji kuchni w sieci i pomyślałam, że właściwie dlaczego miałabym nie podzielić się z Wami moimi przemyśleniami?

[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]

rcmacm.com

Choć podobają mi się bardzo także inne kuchnie – kolorowe lub drewniane, to jednak w przypadku mojej małej kuchni w mieszkaniu, stawiam na klasykę. Teraz moja kuchnia jest biała i jestem z niej zadowolona, a przynajmniej z jej koloru. Wiem jakie są jej wady (widać każdą plamkę) i zalety (widać każdą plamkę więc trzymam porządek ;)). Niezależnie od tego, czy kuchnia jest cała w bieli czy okraszona szczyptą koloru, od wielu lat pozostaje klasykiem, jeśli chodzi o design kuchni i pewnie jeszcze na długo nim pozostanie. Białe kuchnie zawsze będą na czasie, kolor ten nigdy nie wychodzi z mody. Biała kuchnia może być zarówno nowoczesna i minimalistyczna jak i bardziej tradycyjna, klasyczna. Wszystko zależy od rodzaju szafek – możemy wybierać pomiędzy gładkimi, błyszczącymi aż do klasycznych form z ramkami poprzez geometryczne wzory, przeszklenia czy wytłaczania. Ja chyba zdecyduję się na opcję pośrednią – błyszczące fronty bez uchwytów to zupełnie nie mój styl, kuchnia w starym stylu będzie z kolei źle wyglądała w mieszkaniu w bloku. Tak więc fronty będą matowe i zamierzam dobrać do nich uchwyty w kolorze niklowanej stali. Nie mam jeszcze pomysłu na blat, ale pewnie zdecyduję się na laminat, gdyż nie jest to moje mieszkanie docelowe (a przynajmniej takie mam plany) i nie chcę w nie za dużo inwestować, bo jak wiadomo, nowy właściciel prawdopodobnie i tak będzie dostosowywał mieszkanie i wyposażenie pod siebie. Remont kuchni zamierzam przedstawić na blogu a tymczasem zapraszam na szczyptę inspiracji z białymi kuchniami w roli głównej.

cocolapinedesign.com
Ta elegancka i prosta kuchnia wyposażona jest w klasyczne, białe szafki i blaty wykonane z rzeźbionego marmuru. Urządzenia ze stali nierdzewnej i niklowane dodatki dodają jej wyrafinowania.

homedit.com
Białe szafki to idealny wybór jeśli mamy do dyspozycji tylko aneks kuchenny (tym bardziej jeśli bez okien) w bardzo małym wnętrzu.

podobasie.net
Biały kolor sprawia, że ​​ta mała kuchnia staje się bardziej otwarta i przestronna. Chromowane uchwyty i urządzenia dopełniają czysty, nowoczesny wygląd w kuchni.

Urzadzamy.pl
Na tym zdjęciu moją uwagę zwróciły ciekawie ułożone kafelki w modną ostatnio jodełkę, które „robią” całą kuchnię.

Urzadzamy.pl
Proste, białe fronty w połączeniu z drewnianym blatem idealnie dopełniają i eksponują odsłoniętą cegłę w tym historycznym wnętrzu.

cocolapinedesign.com
Tutaj proste, gładkie fronty połączono z drewnianym, ciemnym blatem, dzięki czemu kuchnia wtapia się w resztę wnętrza.

Idolza
Tutaj biel kuchni złamano pomalowanymi na szaro deskami podłogowymi oraz ciekawym regałem ze sklejki.

nicholasprojects.org
W tej nietypowej, wąskiej i słabo doświetlonej kuchni zastosowano białe szafki i białe, błyszczące, odbijające światło kafelki, dzięki czemu pomieszczeni nie wydaje się już tak klaustrofobiczne.

Urzadzamy.pl
Połączenie minimalistycznych frontów bez uchwytów z ciemnymi, drewnianymi, nieco rustykalnymi blatami nadaje wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Eklektyczne wnętrza nie zawsze się udają, tutaj jednak wszystko pasuje idealnie.

Offset-Quality-Initiative
Szafki kuchenne, blaty i ściany utrzymane w neutralnych barwach tworzą w kuchni dobrą bazę, która równie dobrze wygląda sama jak i dopełniona plamami koloru, gdy wszechobecna biel się znudzi.

Better-Homes-and-Gardens
Naturalne światło pięknie operuje na jasnej kuchni, ociepla jej nieco surowy charakter.

feastmagazine.com
Niektórzy obawiają się szpitalnego klimatu całkowicie białej kuchni. Jednak kuchnia, czyli serce domu, nigdy nie będzie całkowicie biała – na blacie stoją zazwyczaj różne przedmioty, niekoniecznie białe, sprzęt kuchenny też nigdy nie jest całkowicie biały. Uchwyty, jeśli są, również najczęściej nie są białe. Białe nie są również przyprawy (a przynajmniej nie zawsze) czy owoce stojące na blacie. Jeśli to dla Was za mało, dodajcie kolory w formie akcentu – kolorowe ściereczki, zasłony, dywanik, lub w przypadku większej zmiany, nie-biały blat, kafelki czy kolor ścian (lub jednej ze ścian).

Ładny-Dom
Uwielbiam to połączenie! Czarne, matowe fronty dolnych szafek z historyzującymi listewkami oraz czarny piekarnik zestawiono z białymi, błyszczącymi szafkami górnymi, nadającymi całości lekkości. Do tego krzesła w styl vintage i stara, czerwona lampa – mniam!

A jakie kuchnie Wy preferujecie? Jesteście za klasyką czy znudziły Wam się już wszechobecne białe kuchnie? Dajcie znać w komentarzach 🙂

Zajrzyjcie do innych inspiracji tygodnia:
Inspiracja tygodnia – tapety
Inspiracja tygodnia – słynne krzesła Thonet
Inspiracja tygodnia – granat i ciemna zieleń we wnętrzach
Inspiracja tygodnia – sofa z aksamitnym obiciem

[/expand]

15 trików do małych mieszkań

15 trików do małych mieszkań

W dzisiejszych czasach w Polsce wielu ludzi, zwłaszcza młodych, boryka się z problemem małego mieszkania. Często wymarzone M. nie przekracza 40 metrów kwadratowych mimo, że spłacanie go zajmuje kolejne 25 lat… Gdy wreszcie dostajemy do niego klucze, stawiamy sobie pytanie, jak urządzić małe mieszkanie, aby było funkcjonalne i estetyczne? Co zrobić, aby raz urządzone, służyło nam dobrze przez lata? Czy w małym mieszkaniu trzeba rezygnować z wprowadzania najnowszych trendów na rzecz funkcjonalności? W dzisiejszym wpisie postaram się odpowiedzieć na te pytania i liczę również na Wasze rady jeśli już urządzaliście swoje mieszkania.

[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]

Pinterest

Istnieje kilka podstawowych zasad, które pewnie wszyscy znają, oraz kilka mniej konwencjonalnych, o których być może nie wiedzieliście. Stosując te zasady lub ich część, stworzycie bazę, która sprawi, że Wasze mieszkanie będzie bardziej funkcjonalne, a dodając ulubione obrazy, grafiki, kwiaty i inne dodatki, sprawicie, że wnętrze stanie się bardziej domowe i „Wasze”. Poniżej przygotowałam dla Was listę 15 aranżacyjnych trików do małych mieszkań, na końcu wpisu natomiast znajdziecie kilka bardzo przydatnych gadżetów.

Pinterest

1. Minimalizm. Najgorsze, co możecie zrobić w małym mieszkaniu, to je zagracić. Przy ograniczonej przestrzeni nie można sobie pozwolić na chomikowanie – nie ma tu miejsca na przypadkowe meble czy ozdoby. Gdy mieszkanie jest już urządzone, a chcecie coś w nim zmienić, najlepiej stosować się do zasady – nie dodawać, wymieniać. Tak samo, jeśli chodzi o przedmioty – każda nowa rzecz zastępuje jakąś starą. W małych mieszkaniach bardzo istotne jest również utrzymanie porządku. Dlatego kluczowe jest miejsce do przechowywania, aby jak najwięcej wyposażenia (zwłaszcza tego niezbyt estetycznego) schować.

cocolapinedesign.com

2. Możliwie jak najmniej podziałów przestrzeni. Wbrew pozorom, małe wnętrze podzielone na mniejsze przestrzenie funkcjonalne, wcale nie będzie bardziej komfortowe. Podziały optycznie zmniejszą i tak już małą przestrzeń, a my będziemy czuli się klaustrofobicznie. Jeśli podziały są jednak konieczne, to lepiej zastosować lekkie ścianki mobilne, parawany, zasłony, regały czy szkło, zamiast standardowych, ciężkich ścian.

homedit.com

Pinterest

Pinterest

3. Jasne kolory. To podstawowa i żelazna zasada przy projektowaniu małych mieszkań. Nie ma co szaleć z napinanymi sufitami a la nocne niebo, butelkową zielenią na ścianach czy ciemnymi deskami na podłodze. Jasne, jednolite kolory naprawdę potrafią stworzyć iluzję bardziej przestronnego wnętrza. Oczywiście, wcale nie jest powiedziane, że wnętrze musi być białe. Najlepiej jednak trzymać się jasnych, stonowanych kolorów, w niezbyt wielu wzorach. Nie należy również mieszać zbyt wielu rodzajów podłóg. Dobrze sprawdzą się płytki błyszczące, odbijające światło, a farby lekko satynowe.

Adorable-Home

Adorable-Home

4. Ściany i podłogi w tym samym kolorze (np. białym). To pomysł z pewnością nie dla wszystkich. Jeśli jednak jesteście na tyle odważni, Wasze wnętrze wyda się bardziej przestronne dzięki zacieraniu się granic pomiędzy podłogą a ścianami.

homedit.com

5. Błyszczące powierzchnie. To kolejny trik na optyczne powiększenie małej przestrzeni. Oprócz wspomnianych wyżej błyszczących płytek warto zastanowić się nad lakierowanymi meblami, przeszklonymi szafkami, obrazami za szkłem czy lacobelem w przestrzeni międzyszafkowej lub na frontach szafy wnękowej. Niezwykle istotne są lustra, które umieszczone w strategicznych miejscach, stworzą efekt trójwymiarowości i głębi. Można je również ustawić tak, aby odbijały najważniejszą czy najbardziej reprezentacyjną część wnętrza.

madebymood.com

Trendir

6. Światło. Światło jest kluczowe przy urządzaniu małego mieszkania. Zamiast masywnych karniszy i ciężkich zasłon lepiej zastosować przejrzyste, delikatne firanki i jasne, lekkie zasłony, które osłonią nas przed oczami sąsiadów czy nadmiernym słońcem, ale jednak wpuszczą światło i nie zdominują wnętrza. Jeśli nie lubicie firanek i zasłon, niezbędne będą jasne, najlepiej białe rolety. Drzwi wewnętrzne najlepiej wybrać przeszklone, np. mleczne, aby nawet do tych mniej doświetlonych lub zupełnie ciemnych pomieszczeń docierało choć trochę naturalnego światła. Równie ważne jest oświetlenie sztuczne, przy pomocy którego możemy wyodrębnić strefy funkcjonalne wnętrza. Dziś nie stosujemy już jedynie oświetlenia górnego, ale wiele punktów świetlnych, strategicznie rozmieszczonych i o różnym, dopasowanym do funkcji natężeniu.

Daily-Dream-Decor

7. Idealne dopasowanie. Jeśli chcemy stworzyć naprawdę wygodne i funkcjonalne wnętrze, każdy jego fragment musi być starannie zaaranżowany. Przyjrzyjmy się wnętrzu, jakim dysponujemy, czy posiada jakieś wnęki, załamania, pustą przestrzeń nad drzwiami, pod parapetem, za drzwiami? Te wszystkie miejsca, pozornie psujące harmonię wnętrza, mogą być zabudowane i oszczędzić nam dużo miejsca do przechowywania. Jeśli zabudowa będzie spójna z wnętrzem kolorystyką i materiałami, będzie mniej widoczna i optycznie nie będzie zabierać przestrzeni.

Messy-Nessy-Chic

8. Zabudowa kuchni i łazienki na miarę. Bardzo ważną kwestią jest przechowywanie w kuchni i w łazience, w których zazwyczaj jest dużo drobnych przedmiotów, niepotrzebnie zabierających cennie miejsce na blatach. Tutaj także najlepszym rozwiązaniem będzie zabudowa na wymiar, z wykorzystaniem takich miejsc jak przestrzeń nad toaletą czy pralką w łazience czy dwoma poziomami szafek górnych w kuchni (aż po sufit).

evstudio.com

Pinterest

9. Niestandardowe schowki. W mieszkaniach znajduje się dużo więcej potencjalnych schowków niż nam się wydaje, wystarczy tylko dobrze poszukać 😉 Można wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem, gdzie możemy przechowywać rzeczy spoza sezonu, dodatkową pościel czy inne przedmioty, z których nie korzystamy na co dzień. Wystarczy zaopatrzyć się w zamykane pojemniki do przechowywania bądź szufladę na kółkach. Na wewnętrznej stronie frontów szafek można zamontować pojemniki i wieszaki. Wąska półka przy lodówce to doskonałe miejsce na przyprawy i inne artykuły spożywcze, które nie wymagają przechowywania w lodówce. Ciekawym pomysłem są też magnetyczne pojemniki, w których można przechowywać przyprawy bądź inne drobiazgi – spinacze, szpilki etc. W ten sposób przyprawy można trzymać na drzwiach lodówki, dzięki czemu zawsze są pod ręka i nie zajmują miejsca w szafkach. Przy okazji, dzięki ich kolorom i kompozycji, mogą być oryginalną ozdobą kuchni.

RussWittmann.com

10. Szafy wnękowe. W małym mieszkaniu zamiast wolnostojącej szafy, lepiej postawić na szafy wnękowe. Dzięki temu zyskujemy więcej przestrzeni i możemy ją dokładniej zagospodarować. Zastanówmy się, jakie rzeczy będziemy w niej trzymać – czy tylko ubrania, czy może jeszcze koce, walizki, odkurzacz, deskę do prasowania i środki czystości? Warto dokładnie zaplanować miejsce na każdy rodzaj przedmiotów oraz sposób ich przechowywania. W szafach wnękowych chyba najlepiej sprawdzi się front przesuwny, ponieważ nie potrzebujemy wtedy dodatkowego miejsca na jego otworzenie. Fronty przesuwne mają stosunkową dużą powierzchnię więc dobrze przemyśleć, z jakiego materiału mają być zrobione i w jakim kolorze.

architectureau.com

Lonny

11. Patrz w górę. W niewielkim mieszkaniu każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Dlatego jeśli nie możemy skorzystać z przestrzeni wynikającej z metrażu, warto sobie przypomnieć, że każde wnętrze ma jeszcze wysokość, którą warto zagospodarować. Najlepiej sprawdzą się w tej roli schowki, regały, pomysłowe zabudowy a nawet nieśmiertelne pawlacze – dzięki nim zyskamy sporo dodatkowej przestrzeni.

Mrs-Fox

Dobrze-mieszkaj

12. Meble wielofunkcyjne. Choć meble wielofunkcyjne mogą nam się kojarzyć jedynie z PRL-owskimi rozkładanymi kanapami, niewygodnymi ani do siedzenia ani do spania, i półko-tapczanami, w rzeczywistości to najlepsze rozwiązanie do naszych małych mieszkań. Kiedy powstawały oryginalnie, były przeznaczone do małych, robotniczych mieszkań. Ich współczesne wersje w niczym (oprócz funkcji) nie przypominają tych sprzed 50 lat – są designerskie i ergonomiczne. Na rynku dostępnych jest mnóstwo mebli przeznaczonych do małych mieszkań: składane lub wysuwane stoły, sofy z funkcją spania i schowkiem, modułowe siedziska, stoliki, ławy ze schowkami czy chowane łóżka. Także sprzęty mogą posiadać podwójną funkcję – kupując pralkę może warto wybrać taką z funkcją suszarki, piekarnik może mieć opcję mikrofali, a telewizor będzie monitorem komputera lub odwrotnie. Opcji na wielofunkcyjność mebli jest jeszcze więcej – na przykład z podestu, na którym na górze będzie stał stół z krzesłami, od spodu będzie wyjeżdżało łóżko lub dodatkowe schowki, zamiast ścian można wykonać dwustronną szafę a stolik kawowy może mieć system, dzięki któremu podniesiesz go do wysokości stołu jadalnianego i będzie dodatkowo rozkładany. Możliwości są nieograniczone 🙂

Sprzedajemy.pl

13. Lekkie meble. W małym mieszkaniu oprócz mebli w zabudowie należy unikać ciężkich i masywnych mebli, aby nie przytłoczyły wnętrza. Najlepiej sprawdzą się lekkie regały czy meble na nóżkach (sofy, stoliki, komody), które można będzie dowolnie przestawiać.

SA-Decor-Design

14. Mobilne meble. W małym mieszkaniu czasem trzeba iść na kompromisy – zamiast foteli przy sofie w pokoju dziennym muszą wystarczyć składane krzesła, które wyciąga się gdy przychodzą goście, a zamiast dużego stołu pośrodku musi wystarczyć mniejszy, stojący przy ścianie. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w meble mobilne – lekkie krzesła składane jedno na drugie, gdy nie są używane, regał na kółkach, który w razie potrzeby oddzieli część dzienną od sypialnej czy stolik na kółkach, który odsuwamy gdy rozkładamy sofę do spania.

99.co

15. Pierwiastek własny. Zastosowaliście już wszystkie powyższe rady, ale boicie się, że Wasze wnętrz może stać się nudne i takie samo jak wnętrza innych posiadaczy małych mieszkań? Czas je spersonalizować. Dodajcie do wnętrza coś od siebie, a niekoniecznie zgodne z zasadami – wymarzoną aksamitną, granatową sofę, stary kredens po babci czy modną tapetę na fragmencie ściany. Oczywiście powinien to być raczej pojedynczy akcent przełamujący poprawne wnętrze, nie chcemy przecież na koniec zepsuć całego efektu. A jak wprowadzić aktualne trendy do małego mieszkania? W drobnych, łatwo wymienialnych przedmiotach – niech będą taką kropką nad i. Może to być zestaw designerskich stoliczków kawowych, galeria plakatów, ciekawa lampa itp. Jeśli jest to mieszkanie wynajmowane lub przejściowe, będzie mogli łatwo zabrać je ze sobą.

Home-Decorating-Ideas

Urządzając małe mieszkanie, należy wykazać się szczególną starannością, wykorzystać jego zalety i zniwelować wady, tak, aby mimo małej przestrzeni, było wygodne i przyjazne. Jeśli sami nie wiemy, jak się do tego zabrać, warto poprosić o pomoc projektanta wnętrz. Przedstawione powyżej rozwiązania mogą być odrobinę droższe od standardowych, ale chyba warto wziąć je pod uwagę. Mieszkanie to inwestycja w przyszłość – warto poświęcić mu na początku trochę więcej czasu, energii i pieniędzy, aby służyło nam dobrze a w przypadku ewentualnej sprzedaży (co często zdarza się przy małych mieszkaniach), mogło osiągnąć wyższa cenę.

Poniżej zerknijcie jeszcze na 11 przydatnych gadżetów do małych mieszkań:

Nuovoliola10
1. Nowoczesny półko-tapczan lub łóżko składane do góry.

IKEA
2. Stół składany na ścianę do małej kuchni.

3. Łóżko na antresoli z biurkiem do pokoju dziecięcego lub dla singla.

IKEA
4. Taborety składane jeden na drugi.

homebook.pl
5. Taboret i schodki w jednym – wygodne dla zabudowy do sufitu w kuchni + dodatkowe siedzisko.

Pinterest
6. Pudełka na pościel/ubrania pod łóżko, worki próżniowe na ubrania.

Emako

cheercrank.com
7. Biurko/sekretarzyk składane na ścianę.

homebook.pl
8. Stolik ze schowkiem.

IKEA
9. Dodatkowe półki wkładane do szafek kuchennych.

CASTORAMA
10. Wieszaki i pojemniczki na wewnętrzną stronę frontów szafek.

Mooj-Concept
11. Stolik kawowy rozkładany do wysokości stołu jadalnego.

Jeśli urządzacie mieszkanie, zajrzyjcie również do innych wpisów:
11 najciekawszych trendów wnętrzarskich 2018 roku
15 roślin do wnętrz, które wytrzymają wszystko
8 pomysłów na udekorowanie ściany
16 sprytnych pomysłów do łazienki

[/expand]