Przeglądnięte przez
Miesiąc: maj 2018

Najciekawsze domy z użyciem lokalnych materiałów | Najciekawsze domy jednorodzinne w Polsce cz. 2

Najciekawsze domy z użyciem lokalnych materiałów | Najciekawsze domy jednorodzinne w Polsce cz. 2

Po długiej przerwie zapraszam na drugi wpis z serii: „Najciekawsze domy jednorodzinne w Polsce”. Przedstawiam w niej po 3 najciekawsze według mnie projekty i realizacje domów jednorodzinnych z podziałem na kategorie. Poprzedni wpis, swoją drogą – cieszący się dość dużym powodzeniem, ukazywał ciekawe modne ostatnio domy o czarnych elewacjach, dzisiaj natomiast skupię się na materiałach, a dokładnie na materiałach elewacyjnych nawiązujących do tradycji lokalnych.

[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]

W dzisiejszych czasach wybór materiałów budowlanych jak i elewacyjnych jest ogromny. Ich dobór determinuje możliwości konstrukcyjne, architektoniczne, decyduje o estetycznym wyrazie obiektu – nie tylko w kontekście jego samej formy, ale także wpływu na otoczenie. Wybierając materiały, coraz częściej oprócz podstawowych parametrów, faktury, kolorystyki zwraca się uwagę na aspekt ekologiczny oraz ich lokalne pochodzenie, co jest ze sobą mocno powiązane. Świadomość ekologii, przynależności do danego miejsca, a co za tym idzie dostosowania do otoczenia i jego charakteru, jest coraz większa i często to ona decyduje o wyborze materiałów budowlanych i wykończeniowych. Lokalność stosowanych produktów nie dotyczy zresztą jedynie budownictwa, ale także żywności, odzieży, wyposażenia wnętrz itp. Nic dziwnego, gdyż łączy się to z wieloma pozytywnymi aspektami jak krótszy transport czyli mniejsze koszty i zmniejszenie szkodliwości transportu dla środowiska a także przyczynienie się do rozwoju lokalnej gospodarki. Ponadto, użycie lokalnych materiałów bezpośrednio nawiązuje do tradycji budowlanych danego regionu, o których przez wiele lat zupełnie się nie mówiło, a teraz zaczyna się dostrzegać, jak ważne jest ich podtrzymywanie (przywrócenie lokalnych technik budowlanych, spójność architektury danego regionu, świadomość o tradycjach miejsca, w którym się mieszka).
Ja jestem jak najbardziej za stosowaniem lokalnych materiałów i podtrzymywaniem lokalnego, tradycyjnego sposobu budowania, oczywiście nie w kalce 1:1, a z umiejętnym dostosowaniem do współczesnych realiów i potrzeb ludzi. Tym przydługim wstępem zapraszam Was do zapoznania się z wybranymi przeze mnie projektami, w których ciekawie zastosowano lokalne materiały:

1. Dom jednorodzinny w Płocku.

Etap: w trakcie realizacji

W tym projekcie (w fazie realizacji) zastosowano połączenie dwóch nietypowych materiałów – naturalnego łupka i tradycyjnej strzechy. Łupek, zastosowany w kryciu zmiennym, ciekawie kontrastuje zarówno kolorystycznie jak i fakturowo z gęstą, żółto-szarą strzechą. Choć oba te materiały kojarzą się bardziej z budownictwem tradycyjnym i tradycyjnymi formami, jak widać na tym przykładzie, zastosowane w bardziej minimalistycznych formach, będą się również nadawać do domów nowoczesnych. Ten projekt idealnie odzwierciedla ideę nowoczesnego domu z nawiązaniem do tradycji lokalnych.
Co do samego projektu – jest to prosta, nieduża bryła kryta dwuspadowym dachem, idealna dla współczesnej rodziny. Prostota obiektu sprawia, że na pierwszy plan wybijają się właśnie materiały – łupek i strzecha przeplatają się z białym tynkiem, który je równoważy i spaja. Całość została dopełniona ciemnoszarymi obróbkami blacharskimi i stolarka zewnętrzną w tym samym kolorze.

2. Dom jednorodzinny na Kaszubach.

Projekt: Martyna Kordys i MIDI Architekci
Etap: w trakcie realizacji

DOMWIEZYCA

Projekt domu na Kaszubach z założenia miał nawiązywać do lokalnej charakterystycznej zabudowy. Inspiracja do projektu były typowa kaszubska ceglana leśniczówka oraz lokalne zabudowania kolejowe. Tradycyjne, charakterystyczne elementy dawnej architektury, jak wątek muru, detale z cegły, wrota drewniane na metalowych szynach czy ceglane nadproża, ujęto w nowe formy. Projekt przetwarza dawne tradycje i uzupełnia je o nowoczesne, energooszczędne rozwiązania technologiczne. Dzięki temu powstały dom będzie wpisywał się w okolice, jednocześnie zapewniając komfort mieszkańcom.
Bryła budynku jest prosta, wręcz minimalistyczna, pokryta dwuspadowym dachem. Okna rozmieszczono rytmiczne, nawiązując do pomorskiej zabudowy, ale są one jednak większe i lepiej doświetlają wnętrze niż te tradycyjne. Fasada z rozbiórkowej cegły wyrabianej ręcznie ponad 100 lat temu została uzupełniona ciemnym dachem i oknami. Wewnątrz udało się uzyskać wygodne, wysokie pomieszczenia a salon ma wysokość do 7 m poprzez otwarcie do aż do samego dachu. Wzdłuż całej części dziennej ciągnie się duże, panoramiczne przeszklenie z wyjściem na drewniany taras z widokiem na całą okolicę.

DOMWIEZYCA

DOMWIEZYCA

DOMWIEZYCA

DOMWIEZYCA

DOMWIEZYCA

DOMWIEZYCA

DOMWIEZYCA

DOMWIEZYCA

DOMWIEZYCA

DOMWIEZYCA

DOMWIEZYCA

3. Dom jednorodzinny pod Głogowem.

Projekt: Blank Architects
Etap: zrealizowany

pkrajewski.pl

Dom pod Głogowem to kolejny projekt, którego architektura, choć całkowicie nowoczesna, nawiązuje dialog z okoliczną zabudową. Tym razem kontekstem dla tej nietypowej realizacji była XIX-wieczna wioska położona nieopodal Głogowa. Projektanci postawili na nawiązanie pod względem materiału – naturalne drewno na elewacji oraz bryły – wydłużone prostokąty pokryte dwuspadowym dachem. Podział domu na wie bryły optycznie go rozbił i zmniejszył, tym bardziej upodabniając do typowej wiejskiej zabudowy. Lekko ścięte dwie przenikające się bryły domu oraz asymetryczne dachy to cechy, które nadają mu nowoczesności. Tak samo jak duże, kadrujące widok na piękną okolicę, okna.
Niewątpliwym atutem tego projektu jest pełne dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych (inwestorami są osoby będące na emeryturze) poprzez brak drugiej kondygnacji, szerokie przejścia wewnątrz i podjazd do domu. Projektantom udało się uzyskać wygodną i funkcjonalna przestrzeń użytkową o powierzchni 150 metrów kwadratowych. 

pkrajewski.pl

pkrajewski.pl

pkrajewski.pl

pkrajewski.pl

pkrajewski.pl

pkrajewski.pl

pkrajewski.pl

pkrajewski.pl

pkrajewski.pl

4. Dom jednorodzinny w Rudach.

Projekt: Marek Wawrzyniak i Karol Wawrzyniak z pracowni toprojekt
Etap: zrealizowany

toprojekt

Punktem wyjścia dla projektu domu w Rudach była cegła z ostatniej lokalnej cegielni. Kolor cegły jest niemal identyczny jak leśny grunt na terenie działki. Cegła w tym przypadku nie jest tylko materiałem budowlanym, ale także stanowi o ekspresyjnym wyrazie realizacji. Elewacje zostały drobiazgowo zaprojektowane z zastosowaniem wątku krzyżykowego (cegły są z jednej strony są wypychane, a z drugiej wciskane w stosunku do lica ściany). Dzięki temu uzyskano wspaniałą grę światłocieniowa na elewacji.
Oprócz zastosowania tradycyjnego materiału i wątku ceglanego, projekt domu w Rudach jest na wskroś nowoczesny. Jego form wynika z wariacji na temat prostopadłościanu i zabawy wklęsłościami i wypukłościami. Ciekawym aspektem projektu jest wytworzenie zamkniętego dziedzińca, oddzielającego strefę wejściową od drogi. Z tej strony dom wydaje się być nieco zamknięty na otoczenie, ale z drugiej pięknie otwiera się na okoliczny krajobraz – przeszklenie na całą ścianę pozwala na niemal bezpośredni kontakt z otaczającą przyrodą pobliskiego lasu. Nietypowo, działka, na której stoi dom, nie jest ogrodzona, co pozwala mu integrować się z otoczeniem.
Układ budynku pozwolił na uzyskanie komfortowego mieszkania składającego się z parteru częściowo pokrytego użytkowym poddaszem.

toprojekt

toprojekt

toprojekt

toprojekt

toprojekt

toprojekt

toprojekt

toprojekt

toprojekt

toprojekt

toprojekt

toprojekt

toprojekt

toprojekt

toprojekt

toprojekt

Jak podobają Wam się te projekty? Co sądzicie o doborze materiałów pod kątem ich lokalności?
Jeśli podobał Wam się wpis, koniecznie zajrzyjcie do poprzedniego z tej serii, a już wkrótce (mam nadzieję) zapraszam do części trzeciej: Najciekawsze projekty nowoczesnych stodół.

[/expand]

18 sprytnych pomysłów do kuchni

18 sprytnych pomysłów do kuchni

Jakiś czas temu na blogu pojawił się wpis o 16 sprytnych pomysłach do łazienki. Dzisiaj przyszła pora na kuchnię.
Jeśli jesteście na etapie urządzania kuchni lub planujecie jej mały lifting, ten wpis może się okazać dla Was pomocny. Większość z nas prawdopodobnie mieszka w budynkach wielorodzinnych, a więc zazwyczaj głównym problemem w kuchni są jej niewielkie rozmiary. W związku z tym, przeważnie cierpimy na niedobór miejsca do przechowywania i przygotowywania posiłków, nie mówiąc już o swobodnym ich zjedzeniu przy stole w kuchni. Właśnie na rozwiązaniach tych problemów dzisiaj się skupimy, choć nie tylko. Nie przedłużając, zapraszam do wpisu.

[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]

Reno Guide

18 sprytnych pomysłów do kuchni:

  1. Szafa lub szafka z ukrytym blatem na sprzęty kuchenne (ekspres, toster, blender, robot kuchenny). Nareszcie będziecie mieć łatwy dostęp do kuchennych sprzętów bez konieczności wyjmowania ich z szafek, a po skończonej pracy możecie po prostu zamknąć szafkę. Warto również pomyśleć o zainstalowaniu półki czy przeznaczeniu szafek pod blatem na akcesoria do tych sprzętów (np. kawa, filiżanki, końcówki do miksera itp.), aby mieć wszystko pod ręką. Genialne, prawda? 😉

    www.housebeautiful.com

    www.housebeautiful.com

    www.housebeautiful.com
  2. Dodatkowe półki w szafkach. To nieduży wydatek i nie ma konieczności wiercenia w szafkach, a zyskujecie dzięki temu dwa razy więcej powierzchni. Dostępne np. w Ikea.

    www.housebeautiful.com

    www.housebeautiful.com
  3. Posiadacie małą, wąska kuchnię ale macie dość nudnych, białych wnętrz? Mam dobrą wiadomość – długie, wąskie wnętrze jest idealne, aby poszaleć z kolorem. Stosując go na jedną z węższych ścian, nie tylko zyskacie niebanalną, spersonalizowaną kuchnię, ale także optycznie poprawicie proporcje pomieszczenia. Co powiecie na modne ostatnio ciemną zieleń lub granat?

    Pinterest

    Resene
  4. Wąska przestrzeń między lodówką a ścianą jest zazwyczaj niewykorzystywana (chyba, że do zbierania kurzu). Możecie zorganizować w niej wąską, wysuwaną na kółkach szafkę z półkami np. na przyprawy, puszki, butelki. Zobaczcie na przykładzie, ile się w niej może zmieścić:

    www.housebeautiful.com
  5. Ten sam pomysł możecie wykorzystać przy piekarniku – wystarczy zainstalować wąską, wysuwaną półkę na najczęściej używane przyprawy jak sól, pieprz, olej itp.

    www.housebeautiful.com
  6. Ławy do siedzenia zajmują mniej miejsca niż standardowe krzesła, zmieszczą natomiast więcej osób oraz mogą służyć za dodatkowe miejsce do przechowywania.

    Dom z pomysłem
  7. Magnetyczne pojemniczki na przyprawy na lodówkę – nie dość, że kolorowe przyprawy są ładnie wyeksponowane i łatwo dostępne to w dodatku nie zabierają cennego miejsca w szafkach.

    oneluckypickle.com
  8. Zabudowa górnych szafek do sufitu. Dzięki temu osiągamy podwójną korzyść – oczywiście mamy więcej miejsca do przechowywania – np. tych rzadziej używanych rzeczy a także… nie musimy odkurzacz wierzchu górnych szafek 😉 Jeśli boicie się, że taka zabudowa przytłoczy kuchnię oraz, że używanie jej będzie niewygodne, bo po jakimś czasie zapomnicie, gdzie co jest i będziecie musieli po kilka razy wchodzić na drabinę, schodzić, przesuwać ją i od nowa, możecie pomyśleć o przeszklonych szafkach.

    Dom.pl
  9. Zamontowanie koszyczków na akcesoria do mycia na wewnętrznej stronie drzwiczek szafki pod zlewozmywakiem – będą łatwo dostępne a jednocześnie nie będą szpecić kuchni po skończonym zmywaniu.

    www.housebeautiful.com
  10. Jestem zwolenniczką przechowywania przyborów kuchennych w szufladach, nie w szafkach. Po wysunięciu widać wszystko od razu, przykładowo nie muszę wyciągać pięciu garnków, żeby wyciągnąć patelnię znajdującą się za nimi. Jednak, gdy już mamy kuchnię taką a nie inną i jest ona dla nas niewygodna, natomiast budżet nie pozwala na remont, do szafek możemy włożyć plastikowe pudełka, które będą nam służyć za szuflady.

    Everyday Organizing
  11. Jeśli wielkość i układ kuchni na to pozwala, możecie ułatwić sobie dostęp do wyższych szafek za pomocą „bibliotecznej” drabinki.

    www.housebeautiful.com
  12. Jeśli nie jesteście pedantami i nie zawsze odkładacie wszystko na swoje miejsce, lepiej zrezygnujcie ze śnieżnobiałej kuchni ze śnieżnobiałym szkłem pomiędzy szafkami. W takiej aranżacji nawet kosz z owocami szpeci, nie mówiąc już o butelce wody czy gąbce do zmywania naczyń. Kolorowe przedmioty „znikają” na kolorowym tle – kolorowym niekoniecznie znaczy w kratkę czy paski, po prostu nie monochromatycznym.

    Homebook
    W tej kuchni będzie widać bałagan.

    domzpomyslem.pl
    A w tej trochę mniej 😉
  13. Trik, który „sprzedała” mi koleżanka – zupy (czy inne jedzenie) możecie mrozić w foliowych woreczkach włożonych do prostokątnych pudełek. Po zmrożeniu zupy, pudełka wyciągamy z zamrażarki i zostają nam kostki w foliach, które zajmują mniej miejsca w zamrażarce. Nie zapominajmy także o podpisywaniu dań (najlepiej z datą włożenia). Zmrożona pomidorowa będzie wyglądać tak samo jak pulpety w sosie. Lepiej uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

    www.housebeautiful.com
  14. Wysuwany dodatkowy blat. Pamiętam, że był taki w starej kuchni babci. Może posłużyć za stolik do spożywania posiłków, gdy brakuje nam miejsca na stół lub być deską do krojenia czy wałkowania ciasta.

    barbosasupermercados.com
  15. Dodatkowy kran z zimną wodą nad kuchenką. W Polsce jeszcze mało popularne rozwiązane, ale jakże ułatwiające życie – już nigdy nie będziecie musieli dźwigać ciężkich garnków z wodą czy parzyć się, chcąc dolać wody do gotującej się zupy.

    Pinterest
  16. Nie posiadacie pomieszczenia gospodarczego? Wygospodarujcie miejsce w kuchni na miotły, mopy i inne tego typu rzeczy. Wystarczy płytka, ale wyższa szafka i kilka wieszaków, a te niezbyt reprezentacyjne przedmioty przestaną w końcu pałętać po całym domu bez swojego stałego miejsca.

    PiekniejszyDom.pl
  17. Wysuwany kosz na śmieci. Koniec z brązowymi plamami na podłodze po kropli herbaty z wrzucanej do kosza torebki!

    Wnetrzekuchni.pl
  18. Stolik składany na ścianę. Prosty ale skuteczny pomysł do bardzo małej kuchni, jeśli potrzebujecie wygospodarować w niej miejsce do spożywania posiłków.

    kenhphunu.com

A jakie są Wasze triki do kuchni? Co jeszcze dodalibyście do tej listy? Czy któryś z powyższych pomysłów wydał Wam się interesujący? Jak zawsze, czekam na Wasze komentarze 🙂 Pozdrawiam!
A więcej pomysłów do wnętrz, zwłaszcza małych znajdziecie w tym wpisie (klik).

[/expand]