Przeglądnięte przez
Miesiąc: sierpień 2018

Jak połączyć styl vintage i nowoczesność w mieszkaniu?

Jak połączyć styl vintage i nowoczesność w mieszkaniu?

Dzisiaj zapraszam Was na zupełnie coś innego – czyli wpis gościnny autorstwa Kasi Lasockiej, redaktor bloga Morizon. Jest mi bardzo miło móc gościć na tak doświadczoną blogerkę, nie tylko ze względu na to, iż blog z-dusza.pl należy raczej do tych mniejszych ale także ze względu na chęć poruszenia przez nią bliskiego mi tematu.
Połączenie stylu vintage i nowoczesnego to coś, co sama uwielbiam i chętnie stosuję w swoim wnętrzu. O stylu vintage we wnętrzach pisałam ogólnie w tym wpisie, natomiast dzisiaj przeczytacie o konkretnych sposobach, jak można z powodzeniem łączyć ze sobą elementy vintage z tymi całkiem nowoczesnymi. Zapraszam!

[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]

Jak połączyć styl vintage i nowoczesność w mieszkaniu?

Styl vintage kocha kontrasty i umiejętnie łączy stare z nowym. To nurt, w którym dozwolone są nieschematyczne połączenia materiałów, kolorów oraz form. Nic w tym dziwnego, bo przecież przeciwieństwa się przyciągają – nie tylko w życiu, lecz także we wnętrzach. Co otrzymamy z fuzji surowej, minimalistycznej nowoczesności z barwnym miszmaszem i nostalgiczną nutką vintage? Miejsce pełne ciepła i niepowtarzalnego uroku!

Dwa style, dwa sposoby połączenia

W tym szaleństwie musi być jednak metoda, dzięki której z chaosu staromodnych mebli i geometrycznych dekoracji wyłoni się efektowna całość. Jednym ze sposobów na to, by umiejętnie zestawić teraźniejszość z przeszłością, jest dekoracja nowoczesnego wnętrza meblami i bibelotami z poprzednich epok, które wprowadzą do aranżacji odrobinę przytulności i przełamią panoramę ascetycznych rozwiązań. Na tle – charakterystycznych dla współczesnych kierunków urządzania – materiałów wykończeniowych, takich jak beton, cegła, szkło czy stal świetnie prezentować się będą masywne komody i stoliki z ciemnego drewna, które dodatkowo mogą posłużyć do wyeksponowania smukłego ekranu TV, stanowiąc jednocześnie niebanalny równoważnik między światem innowacji, który kształtuje bieżące trendy, a awangardowymi przedmiotami sprzed kilkudziesięciu lat.

Styl vintage daje swobodę w wyrażaniu siebie, więc tylko od nas zależy, jaką ścieżką urządzania pójdziemy. Drugi sposób kompilacji tych dwóch nurtów jest bardziej unikatowy i charakterny. Jeśli zależy nam na tym, by czar przeszłości objął przewagę nad oszczędnym designem XXI wieku, skierujmy uwagę na bazę w stylu vintage, przełamaną kilkoma nowoczesnymi akcentami. Pasiasty dywanik z frędzlami, tapeta z motywem pepitki, kratki czy kwiatów, piękny kilim pamiętający czasu PRL-u czy ciężkie, żakardowe zasłony będą świetnym tłem dla minimalistycznych kompozycji: modułowej sofy, prostych mebli i uniwersalnej gamy tonacji na ścianach i podłogach. Ich powściągliwy charakter nieco złagodzi szalony, niekiedy przypadkowy zestaw dodatków.

Jakość, czyli sekret ponadczasowej aranżacji

Mimo że styl vintage nie stroni od oryginalnych rozwiązań „z duszą”, unikajmy przepychu i nagromadzenia detali. Czasem warto postawić na jeden mocny akcent, jak odrestaurowana komoda znaleziona na strychu u babci, awangardowa narzuta czy wygodna kanapa obita tkaniną w musztardowym wydaniu, by wystrój nabrał nietuzinkowego klimatu. Najważniejszym kryterium, jeśli chodzi o urządzanie mieszkania, którego inspiracją był duet vintage i nowoczesność, jest jakość, bo ponadczasowość stawia wysokie wymagania, zwłaszcza w aspekcie właściwości materiałów i ich trwałości! Starannie wykończone meble, kunsztowna porcelana czy prawdziwe drewno występujące w roli parkietu z wiekiem nie będą się starzeć, a jedynie – niczym wino – nabierać szlachetności.

Świat kolorów kontra podstawowe trio bieli, czerni i szarości

Paleta kolorów stylu vintage jest twórczą mieszanką. Nie ma w niej barw zakazanych – w przeciwieństwie do kierunku nowoczesnego, gdzie królują biel, szarości i subtelne beże. Kompromisem będzie zatem wykorzystanie uniwersalnego tła złożonego z jasnej tonacji i ocieplenie go kaskadą multikolorowych ozdób, chociażby w odcieniu czerwieni, butelkowej zieleni, granatu, fioletu czy żółci. Dzięki temu wnętrze nie straci nic ze swojego minimalistycznego sznytu, a jednocześnie zachowa wesoły urok vintage. Łagodne tło rozświetli aranżację i w niczym nie ograniczy kreatywnej inwencji urządzającego, pozwalając na spontaniczność i pełen luz!

Wpis gościnny autorstwa Kasi Lasockiej – miłośniczki wnętrzarskich metamorfoz i redaktorki bloga morizon.pl.

[/expand]

Plany aranżacyjne sypialni

Plany aranżacyjne sypialni

„Plany aranżacyjne do sypialni” to po kuchni i przedpokoju trzeci wpis z tej serii. Jeśli jesteście zainteresowani poprzednimi wpisami zapraszam tu i tu.
Remont sypialni spowodowany był przeniesieniem jej z innego pomieszczenia, wcześniej było tu coś w rodzaju sypialni gościnnej/gabinetu/schowka. Dzięki przeniesieniu sypialni, będzie można postawić tu pełnoprawne łózko z dostępem z obu stron, na czym bardzo mi zależało. Całe wyposażenie będzie właściwie wymieniane a ściany odświeżane.
Jesteście ciekawi, co zaplanowałam do tego pomieszczenia? Zapraszam do wpisu 🙂

[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]

UKŁAD/LOKALIZACJA

Sypialnia zlokalizowana jest w najdalszej części mieszkania, według mnie to idealne pomieszczenie na takie przeznaczenie. Choć znajduje się od południowej strony, nie grozi jej nadmierne nagrzewanie z powodu znajdującego się przed nią zadaszonego balkonu, ocieniającego okno. Dzięki temu w tym pomieszczeniu nawet w gorące dni panuje przyjemny chłodek i nie dociera tak mocne słońce. Sypialnia ma kształt wydłużonego prostokąta z oknem na jednym końcu, a drzwiami na drugim. Od strony drzwi ma niestety wcięcie od znajdującej się obok łazienki, przez co przy wejściu tworzy się taki mini przedsionek. Nie jest to bardzo duże pomieszczenie, ale zmieści podwójne łóżko 160 cm, szafę, szafki nocne i niewielką toaletkę.

Uproszczony plan sypialni.

SYPIALNIA PRZED REMONTEM

Jak już wspomniałam, sypialnia przed remontem pełniła funkcję sypialni gościnnej/gabinetu/schowka. Była w całkiem niezłym stanie, ale w stylu, którego już nie znoszę, czyli glamour. Na pewno znacie te klimaty – barokowa tapeta, oprawa lampy w kryształki… okropieństwo… Dopełnieniem barokowej, jasnoszarej tapety na jednej ścianie był liliowy na pozostałych ścianach, który też na pewno zniknie po remoncie. Myślę, że zupełnie nie pasuje do tego, nieco zacienionego wnętrza. Wszystkie stare meble z tego pomieszczenia przeznaczone zostały do sprzedaży, bo choć były w dobrym stanie, nie pasowały mi zupełnie do nowej koncepcji wnętrza. Dzięki temu ktoś je może jeszcze wykorzystać a zarobione pieniądze zostaną przeznaczone na nowe. Lampa również została przeznaczona do sprzedaży. Jedyne, co zostaje w tym pomieszczeniu to listwy podłogowe i przysufitowe.

Pokój przed remontem. Szare tapeta i zasłony, liliowe ściany, drewnopodobne meble z Ikei – żadna z tych rzeczy nie pasowała do nowej koncepcji sypialni.

Meble zostały sprzedane.

A wnętrze zostało odmalowane. Teraz zostało „tylko” położyć tapety i umeblować nową sypialnię 😉

POMYSŁ NA WNĘTRZE

Pomysł na wnętrze nie jest jeszcze do końca sprecyzowany 😉 Na pewno na jednej ścianie, tej przy której będzie stało łóżko, będzie tapeta lub fototapeta. Chciałabym również, aby w sypialni było dużo drewna i naturalnych materiałów typu wiklina, len, wełna. Oprócz tapety na jednej ścianie, reszta pozostanie biała, aby maksymalnie rozjaśnić wnętrze. Co do samej fototapety – bardzo podoba mi się taka z zamglonym lasem albo rozmytymi, jasnymi chmurami, wydaje mi się, że do sypialni takie motywy byłyby idealne – delikatne i uspokajające. Jedyną moją obawą jest to, że taka fototapeta mogłaby mi się szybko zbudzić, a nie kosztuje mało 😉 Alternatywą jest tapeta – i tutaj waham się pomiędzy delikatnym, floralnym motywem na białym tle a czymś nieco odważniejszym – czyli większymi kwiatowo-roślinnymi wzorami na ciemnoniebieskim tle. Do tego lekkie, białe firanki i cienkie, lniane zasłony – białe lub beżowe. Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko (a właściwie materac, ale o tym nie będę się rozpisywać). Łóżko na pewno będzie z zagłówkiem, zastanawiam się nad ramą drewnianą lub tapicerowaną z tapicerowanym zagłówkiem. Drewniana rama na pewno będzie bardziej ponadczasowa i praktyczna w utrzymaniu, za to tapicerowana wygodniejsza… Co Wy polecacie?
Jedynymi meblami, które już mam do nowej sypialni są szafki nocne czyli kolejna zdobycz z targu staroci. Są to zgrabne szafeczki na wysokich nóżkach w stylu vintage, z jasnego, lakierowanego drewna, z ładnymi uchwytami i w bardzo dobrym stanie. Bardzo mi się podobają! Co do szafy, to waham się między wstawieniem starej, drewnianej szafy, którą już mam, a zrobieniem szafy wnękowej na wymiar. Starą szafę bardzo lubię, ale jest dość mała (jak na moje potrzeby ;)). Być może najpierw spróbuje ze stara szafą, a jak brak miejsca będzie mi bardzo przeszkadzał, wtedy ją sprzedam i zamówię nową na wymiar. Uzupełnieniem powyższego wyposażenia będzie toaletka – bardzo podobają mi się te na stalowej konstrukcji z marmurowym blatem. Są nieco drogie, ale piękne. Ich drugim minusem jest z pewnością brak jakichkolwiek schowków, co jest dość istotne w przypadku toaletki. Zawsze można posiłkować się jakimś ładnym pudełkiem na wierzchu na najbardziej potrzebne rzeczy i drugim, np. pod toaletką na te mniej potrzebne ale czy to ma faktycznie sens? To jest jeszcze kwestia do zastanowienia się. Do toaletki idealnie będzie pasowało lekkie, gięte krzesło z plecionką na siedzeniu. Jeśli po wstawieniu tych mebli, wnętrze nie wyda mi się zagracone, to być może zdecyduję się jeszcze na mały fotel.
Po wstaniu z łóżka byłoby przyjemnie stanąć na czymś ciepłym i miłym w dotyku, co zapewni dywan lub dwa mniejsze dywaniki – plecione, w naturalnej kolorystyce. Całości dopełnią żywe rośliny typu monstera czy fikus i lampy – lampa górna w oprawie mosiężnej lub plecionej oraz lampki nocne, na które nie mam jeszcze konkretnego pomysłu. Jeśli chodzi o kolory w tym pomieszczeniu – królować z pewnością będzie biel ścian, okraszona kolorami ziemi w postaci zasłon, dywanu, narzuty na łóżko i być może jakichś niebiesko-ciemnoturkusowych akcentów na tapecie (ale tego jeszcze nie jestem pewna) czy na poszewkach poduszek. Chciałabym, aby to pomieszczenie pasowało do reszty więc sądzę, że niebieski się w nim pojawi w jakiejś formie.

Kolaż z opisanymi wyżej pomysłami do nowej kuchni.

STAN OBECNY

Na stan obecny składają się zdarta stara tapeta i przemalowana na biało reszta ścian. Aby ruszyć dalej, muszę zdecydować się ostatecznie na nową tapetę i ją położyć. Wtedy będzie można kupić i wstawić meble, choć słyszałam, że łóżko trzeba zamawiać z kilkutygodniowym wyprzedzeniem… Z tym pomieszczeniem nie spieszę się aż tak bardzo, w tym momencie priorytetem jest kuchnia i przedpokój.

Jak Wam się podobają moje pomysły?

Nie ukrywam, że chciałabym już spać w nowej sypialni, na nowym łóżku, ale muszę być cierpliwa 😉 Nie chcę podejmować pochopnych decyzji i później żałować. Kolejne odsłony sypialni również chciałabym pokazać na blogu także zapraszam do śledzenia 😉
Pozdrawiam i czekam na Wasze komentarze!

A tutaj znajdziecie więcej inspiracji do wnętrz:
Inspiracja tygodnia – lamperia w nowoczesnym wydaniu
18 sprytnych pomysłów do kuchni
Remont małej łazienki

[/expand]

Plany na aranżację przedpokoju

Plany na aranżację przedpokoju

Jak pisałam w poprzednim wpisie, remont kuchni pociągnął za sobą również remont przedpokoju – z powodu przekuwanej ściany pod przeciągnięcie trzeciej fazy do płyty indukcyjnej. Otwór trzeba było zaszpachlować i wyrównać, przy okazji zaplanowane zostało wyrównanie innych ścian i przemalowanie całości. Do tego wymiana źle położonych listew przypodłogowych i położenie listew przysufitowych, pomalowanie od wewnątrz drzwi zewnętrznych, wymiana wieszaka, lamp, lustra, szafek… takie tam drobne zmiany 😉

Poprzednio opisywałam planowane zmiany aranżacyjne do kuchni, dzisiaj natomiast zapraszam Was wiec na plany aranżacji przedpokoju. W kuchni część prac została już wykonana ale o tym opowiem w kolejnym wpisie.

[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]

UKŁAD/LOKALIZACJA

Przedpokój, jak to przedpokój, zlokalizowany jest pośrodku mieszkania, jest w kształcie litery „Z” i prowadzi do reszty pomieszczeń w mieszkaniu. Znajduje się w nim sześć par drzwi wewnętrznych, w tym jedne podwójne do salonu i oczywiście drzwi zewnętrzne. Przedpokój jest dość duży, ale niestety mało ustawny. Oprócz miejsca na płytką szafę wnękową, zmieści się w nim jedynie małe siedzisko do zakładania butów z wieszakiem na płaszcze nad nim oraz lustro z małą szafką na buty. Przedpokój jest dość ciemny, doświetlony jest jedynie pośrednio przez przeszklenia w drzwiach do innych pomieszczeń.

Uproszczony plan przedpokoju.

PRZEDPOKÓJ PRZED REMONTEM

Przedpokój przed remontem wyglądał… znośnie. Nieco drażniły mnie nierówności na ścianach, dziura w okleinie drzwi zewnętrznych, brzydko położone listwy przypodłogowe oraz dwie różne lampy na suficie. Mimo to, do tej pory jakoś nie mogłam się zabrać do tego, aby poprawić ten stan rzeczy. Dopiero wielka dziura na trzy ściany po położeniu instalacji elektrycznych to zmieniła 😉
Ściany w przedpokoju przed remontem były w kolorze szarym. Lubiłam ten kolor, jest bardzo praktyczny w przedpokoju, gdzie ściany narażone są na uderzenia i ubrudzenie, ale znudził mi się i na pewno po remoncie pojawi się inny. Przy podłodze położone były białe listwy z MDF-u, które niestety były brzydko przycięte i wykończone akrylem, czego nie polecam! Akryl brudzi się i szarzeje i w przeciwieństwie do listew nie da się go doczyścić, a przynajmniej ja nie umiem. W przedpokoju znajduje się również samodzielnie zrobiona szafa wnękowa, która na pewno zostanie. Może jedynie wymienione zostaną panele przesuwne ją zasłaniające, ale nie jest to priorytetem. Ciekawym smaczkiem w tym pomieszczeniu jest siedzisko upolowane na targu staroci za jakąś śmieszną kwotę, które jest tak naprawdę krzesełkiem do pianina czy fortepianu 😉 Było w stanie idealnym i sprawdza się idealnie – jest dość płytkie, dzięki czemu mieści się bez problemu oraz ma regulowaną wysokość także każdy, zakładając buty, może je dopasować pod siebie 😉 Siedzisko z pewnością również zostanie. W przedpokoju były dwie różne od siebie lampy sufitowe – reflektorki. Kiedyś próbowałam jedną z nich (obojętnie którą!) wymienić na taką samą jak ta druga, ale w żadnym sklepie nie znalazłam ani jednej ani drugiej…
Resztę wyposażenia przedpokoju stanowiły lustro oraz biała, plastikowa szafka na buty z Ikei. Szafka, choć średnio ładna, jest bardzo praktyczna – ma cienkie ścianki, dzięki czemu mieści więcej butów niż szafka z płyty meblowej oraz łatwo się ją czyści. Lustro z kolei kiedyś bezmyślnie pomalowałam olejną farbą, ale na pewno się go nie pozbędę, bo jest to pamiątka z domu dziadków.

Przedpokój przed remontem. Niestety mam tylko takie niewyraźne zdjęcia. Jednak wyraźnie widać, że choć na pierwszy rzut oka prezentuje się nieźle, to remont mu na pewno nie zaszkodzi. Obok domofonu widoczne otwory po kołkach na nie-wiadomo-co, kabel od Internetu biegnący pod sufitem, przybrudzone, nierówne ściany.

Przedpokój przed remontem. To, co jest jeszcze do zrobienia to wymiana starych, pożółkłych drzwi oraz pomalowanie ościeży, ale to chyba zostanie na przyszły rok 😉 Na zdjęciu widać też rurę od gazu nad brązowymi drzwiami wejściowymi, w planach jest jej usunięcie.

POMYSŁ NA WNĘTRZE

Pomysł na wnętrze, tak jak przy kuchni, nie powstał od razu, a etapami. Po zaszpachlowaniu i wyrównaniu ścian mogłam pomyśleć o zmianie koloru. Najpierw pomyślałam o białym, aby rozjaśnić wnętrze, ale stwierdziłam, że jednak cały biały przedpokój byłby nudny. Nie wiem, czy podglądacie blog joannaglogaza.com, ja go uwielbiam i właśnie tam podpatrzyłam ciekawy pomysł na przełamanie białych ścian kolorem – poprzez zastosowanie lamperii! Stwierdziłam, że będzie to idealny pomysł do przedpokoju jak i do kuchni. Dzięki temu pomieszczenia te będą też stanowiły pewną ciągłość stylistyczną. Tak, jak w kuchni, postawiłam na przybrudzony ciemnoniebieski, wpadający lekko w turkus. Ponadto zaplanowałam wymianę okropnych listew przypodłogowych na takie same, białe, ale lepiej położone oraz położenie listew przysufitowych, dzięki czemu wnętrze będzie bardziej „retro”. Jakoś tak pasowały mi te listwy do tych przypodłogowych i lamperii. Myślę, że razem stworzą spójną całość. Wnętrze przedpokoju będzie okraszone złotymi i czarnymi dodatkami – jak czarno-złote oprawy lamp, złoty wieszak na płaszcze, czarne siedzisko, o którym już wspominałam czy pomalowane na czarno drzwi zewnętrzne. Wieszak w kolorze złotym wyszperałam również na targu staroci za jakieś 7zł, bardzo spodobała mi się żyłkowa półka na kapelusze 😉 Dzień po kupieniu wieszaka, w reklamach na Facebooku okazał mi się identyczny wieszak pięknie opisany na Patyna.pl … ponad 20 razy droższy od mojego 😉 Moją niebiesko-czarno-złotą koncepcję psują jak na razie takie rzeczy jak biała rama lustra i biała szafka na buty, ale myślę, że sukcesywnie będę je zmieniać (szafkę planuję wymienić na jakąś starą w stylu vintage, a ramę lustra oczyścić z farby i zawoskować na naturalny kolor drewna. Drzwi zewnętrzne w ciemnobrązowej okleinie drewnopodobnej oszpecone dziurą również będą poddane metamorfozie – dziura będzie zaszpachlowana (szpachlą meblową) a całość pomalowana na czarny mat. Ostatecznie pewnie wymienię drzwi wewnętrzne, a futryny przemaluję, są już nieco pożółkłe. Ale to w późniejszym czasie. Kropką nad i będzie wymiana pożółkłego domofonu oraz powieszenie czegoś ozdobnego na ścianie (jeszcze nie wiem czego).

Kolaż z opisanymi wyżej pomysłami do nowego przedpokoju.

STAN OBECNY

Na stan obecny zostały zaszpachlowane otwory po położeniu elektryki, ściany zostały wyrównane i przygotowane pod malowanie. Dziura w drzwiach została zaszpachlowana, po wyszlifowaniu drzwi będą mogły być pomalowane. Nowe lampy są zamówione. Nie mogę się doczekać efektu końcowego, który – mam nadzieję – pokaże na blogu.

Co myślicie o moich planach na przedpokój? Dajcie znać w komentarzu.

A niedługo przedstawię również plany aranżacyjne do sypialni oraz kolejny etap remontu kuchni.

A tutaj znajdziecie więcej inspiracji do wnętrz:
Inspiracja tygodnia – egzotyczne rośliny we wnętrzach
Inspiracja tygodnia – granat i ciemna zieleń we wnętrzach
Inspiracja tygodnia – biała kuchnia
Inspiracja tygodnia – terakota we wnętrzach

[/expand]