Przeglądnięte przez
Miesiąc: wrzesień 2016

Sposoby na przechowywanie pamiątek z podróży

Sposoby na przechowywanie pamiątek z podróży

Wakacyjny sezon urlopowy dobiega końca i w związku z tym przygotowałam dla Was wpis z propozycjami przechowywania pamiątek z wakacyjnych podróży. Czy Was też zawsze w trakcie wyjazdu kusi, aby przywieźć sobie pamiątkę, która przypominałaby wspaniałe chwile spędzone we cudownym miejscu na tak długo wyczekiwanym, zawsze zbyt krótkim urlopie? A jednocześnie boicie się zagracić mieszkanie masą niepotrzebnych drobiazgów, które ciągle trzeba odkurzać? Jakie pamiątki kupować a jakich lepiej unikać? Ileż to razy było tak, że w sklepikach czy na straganach z pamiątkami te wszystkie rzeczy razem wyglądały pięknie i kolorowo, ale przywiezione do domu jakoś straciły swój urok, do niczego nie pasowały lub wyglądały po prostu kiczowato? Spróbuję pomóc Wam rozwiązać te jakże słodkie wakacyjne dylematy i pokazać moje sposoby na to, aby po powrocie z wakacji z uśmiechem i nostalgią powspominać sobie szczęśliwe chwile dzięki dobrze wybranym i wyeksponowanym pamiątkom. A więc jakie pamiątki wybierać? Ja stawiałabym na: – coś konkretnego, unikalnego dla danego miejsca – np. lokalna ceramika, ręcznie tkany kilim itp. – coś użytecznego, co i tak mieliście kupić, np. filiżanki czy wełniany szal – ciekawą pocztówkę, plakat itp. – jest to niedroga pamiątka, którą łatwo wymienić gdy się znudzi; odpowiednio wyeksponowana może być piękną ozdobą wnętrza, nie zabierając wiele miejsca Unikałabym natomiast tandetnych plastikowych lub gipsowych śmieci typu magnesy na lodówkę, figurki, śmieszne gadżety oraz wszelkich części garderoby z napisem „I love…miejsce, w którym aktualnie jesteście”. Czy naprawdę ktoś to potem nosi?

A oto moje pomysły na przechowywanie pamiątek:

1. Album. Taki, w którym oprócz zdjęć z wakacji wkleicie bilety z muzeów, mapki, ulotki z miejsc, które zwiedziliście. Razem ze zdjęciami stworzą pełną historie Waszego wyjazdu.

01 przechowywanie pamiątek album zdjęcia diy

www.gossamerblue.com

02 przechowywanie pamiątek album zdjęcia diy

elizabethkartchner.com

[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]
2. Duży wazon (ew. słoik). Jeśli posiadacie naturę „zbieracza” i dużo drobiazgów, i macie dosyć ich odkurzania, włóżcie je do dużego wazonu! Możecie je ułożyć tematycznie, kolorystycznie, stworzyć określoną kompozycje lub po prostu wrzucić. Stworzycie niebanalną ozdobę i jednocześnie zaoszczędzicie czas na sprzątanie.

03 przechowywanie pamiątek znad morza wazon diy

deccoria.pl

04 przechowywanie pamiątek wazon korki do wina diy

www.thisbatteredsuitcase.com

05 przechowywanie pamiątek słoki wazony diy

pinterest.com

3. Tablica. Może to być tablica korkowa, magnetyczna, ozdobna kratka lub deska obleczona materiałem. Możecie na niej zawiesić lub przypiąć spinaczami wszelkie pamiątki związane z miejscami, które ostatnio zwiedziliście lub wydarzeniami, w których uczestniczyliście. Ile razy spojrzysz w jej stronę, będzie Wam przypominać przyjemne chwile.

06 przechowywanie pamiątek tablica korkowa kartki pocztowe diy

dom.siostraania.pl

07 przechowywanie pamiątek ramka spinacze kartki pocztowe diy

sunnyharmony.blogspot.com

08 przechowywanie pamiątek kratka inspiracji kartki pocztowe diy

www.conchitahome.pl

09 przechowywanie pamiątek tablica kartki pocztowe diy

www.babskiebielsko.pl

4. Kompozycja na ścianie. Możecie ją stworzyć z kilku pocztówek, plakatów lub ozdobnych talerzy z miejsc, które zwiedziliście.

10 przechowywanie pamiątek kompozycja obrazki zdjęcia plakaty kartki pocztowe diy

postcardsfromrachel.com

11 przechowywanie pamiątek kompozycja obrazki zdjęcia plakaty kartki pocztowe diy

ladnydom.pl

12 przechowywanie pamiątek kompozycja obrazki zdjęcia plakaty kartki pocztowe diy

www.adamantwanderer.com

13 przechowywanie pamiątek kompozycja obrazki zdjęcia plakaty kartki pocztowe diy

www.pinterest.com

14 przechowywanie pamiątek mój sposób kolaż kompozycja obrazki zdjęcia plakaty kartki pocztowe talerze płytki ceramiczne na ścianie diy

A jakie są Wasze sposoby na przechowywanie pamiątek?
[/expand]

Jak wprowadzić elementy stylu kolonialnego do wnętrz?

Jak wprowadzić elementy stylu kolonialnego do wnętrz?

Styl kolonialny (brytyjski) powstał w XIX w. i jest połączeniem stylu wiktoriańskiego i elementów egzotycznych, zaczerpniętych z Afryki, Indii, Indonezji. Wykształcił się dzięki brytyjskim osadnikom, którzy musieli dostosować się do zupełnie innych niż angielskie warunków. Meble przywiezione z ojczyzny źle znosiły inny klimat, dlatego zaczęto używać gatunków drewna występujących w danym miejscu, jak palisander, mahoń, akacja czy drzewo różane, ale w połączeniu z tradycyjną stylistyką. Popularne były także rattan i bambus. Kolonizatorzy przejęli z czasem również inne orientalne elementy i dekoracje – figurki, bibeloty, tkaniny w etniczne wzory. Styl ten zaczął cieszyć się powodzeniem i przeniknął do innych krajów, np. Hiszpanii i Portugalii. Zupełnie odrębna odmiana rozwinęła się także w koloniach w Ameryce Północnej. O ile kolonializm, na szczęście, należy już do zamierzchłej przeszłości, o tyle sam styl nadal jest bardzo popularny. Mam wrażenie, że zwłaszcza w ostatnim czasie rośnie liczba jego fanów i wcale mnie to nie dziwi – jest w nim pewna nutka romantyzmu, odległe wspomnienie dalekich podróży, tęsknota za zamorskimi przygodami… Ponadto świetnie odnajduje się we współczesnych wnętrzach. A zatem, jak wprowadzić styl kolonialny do wnętrz? Najbardziej oczywistym wyborem będą meble z egzotycznych gatunków drewna. Masywne biurka, szafy z okuciami lub przeciwnie – regały z odkrytymi plecami (w wilgotnym klimacie ważny był przepływ powietrza), komody z licznymi szufladami, kredensy z ażurowymi, misternie zdobionymi drzwiczkami. Należy jednak pamiętać, że egzotyczne drewno nie lubi suchego powietrza, lepiej więc nie ustawiać mebli z niego zrobionych przy kaloryferach. Wart również zadbać o odpowiednią impregnację.

homedit.com
Typowe ciężkie meble i ceramiczne płytki w ceglastym kolorze.

[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]

www.hgtv.com
Ciekawy intarsjowany stolik i drobne zdobione przedmioty.

O wiele tańsze i łatwiej dostępne będą meble rattanowe – stoliki, fotele o nieco egzotycznych kształtach i charakterystycznych zdobieniach.

bestofinteriors.com
Piękne rattanowe stoliko-ławy.

Warto zwrócić uwagę na kolorystykę ścian – ciemno brązowe meble połączone z żywą zielenią palm, fikusów będą pięknie wyglądały na tle bieli, écru, beżu.

housetohome.co.uk

Tutaj główną ozdobą wnętrza są drewniane belki stropowe. Warto zwrócić uwagę na często występujące we wnętrzach w tym stylu wentylatory sufitowe – zwykle bardzo estetyczne i praktyczne. Jeśli chodzi o podłogi, tradycyjnie w kolonialnych posiadłościach wykańczano je łatwo dostępnymi deskami lub płytkami – ze względów praktycznych.

decoist.com
Biel ścian pięknie kontrastuje z ciemną podłogą w charakterystycznych czerwonawym odcieniu i meblami.

Czas na dodatki – tu mamy duże pole do popisu. Dobrze sprawdzą się wszelkie bambusowe maty, rolety okienne, ale także zwiewne tkaniny w oknach czy przy łóżku, dające poczucie przewiewności. Jeśli lubicie przywozić niebanalne pamiątki z podróży, w takich wnętrzach możecie je śmiało wyeksponować, nie bojąc się o efekt kiczu. Mogą to być figurki, naczynia, kolorowe dywany, narzuty, kilimy. Inne elementy, które nadadzą egzotycznego klimatu to stare mapy, globusy, inkrustowane lub intarsjowane sekretarzyki, skrzyneczki, ozdobne parawany.

decorpuzzle.com

houzz.com

A jakie elementy Wam się kojarzą ze stylem kolonialnym? Czy lubicie je we wnętrzach?
[/expand]