Przeglądnięte przez
Miesiąc: luty 2017

Styl vintage we wnętrzach i dlaczego tak go lubimy?

Styl vintage we wnętrzach i dlaczego tak go lubimy?

www.huffingtonpost.com

Co to jest styl vintage?

Słowo „vintage” pochodzi z Anglii. Oznacza winobranie, a dokładniej: dobry rocznik. Najpierw zostało wprowadzone do świata mody, potem do historii wnętrz. Chociaż dotyczy przedmiotów starych, vintage jest stylem młodego pokolenia. Pokolenia, które nie kojarzy przedmiotów z minionej epoki jako przedmiotów ze znienawidzonej epoki, do której już nigdy nie chce wracać. Pokolenia, które buntuje się przeciw co rusz zmieniającym się trendom, regułom i poprawności perfekcyjnie dogranych wnętrz. Pokolenia, które uważa, że naprawdę dobre projekty nie starzeją się nigdy.
W pewien sposób jest odmianą stylu nowoczesnego.

Dlaczego styl vintage zdobył taką popularność?

[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]

www.wnetrzazewnetrza.pl

1. Odpowiedź na potrzebę szukania własnych korzeni i/lub bycia oryginalnym. Ludzie są już zmęczeni atakującymi nas zewsząd hasłami mówiącymi, że „w tym sezonie koniecznie…”, „w tym roku postaw…”, wymień, odmień, kup, kup, kup… Praktycznie wszędzie (oczywiście nie mówię o ekstremach) można dostać te same produkty. Styl vintage reprezentuje postawę zupełnie odwrotną. Nakłania do poszukiwania dobrych, lokalnych produktów, reinterpretacji ich, do wyrażania nimi swojej osobowości.

www.jennaburger.com

2. Dostępność i niska cena. To styl, który raczej nie wymaga wielkich nakładów i drogich rozwiązań. Przedmioty vintage to przedmioty stare, ale nie antyki. Można je „upolować” na aukcjach internetowych, pchlich targach, strychach i w piwnicach domów rodziców i dziadków. Jakości wnętrza w stylu vintage nie określa cena zdobyczy, lecz pomysłowość, z jaką dzięki nim układa się nową całość.

czasnawnetrze.pl

3. Jakość i ponadczasowość. Dobre projekty się nie starzeją. Są właśnie jak wino, które nabiera smaku z upływem czasu. Przedmioty, które przetrwały próbę czasu i dobrze się starzeją, mają we współczesnych wnętrzach szansę na drugą młodość.

www.decoist.com

4. Praktyczność. Do uzyskania dobrego wnętrza w stylu vintage nie potrzeba dekoratorów. Stawia się tu na inwencję i własnoręczną pracę włożoną w odnawianie, przerabianie, nadawanie przedmiotom nowych funkcji. Klimat nadają wnętrzu nie pieczołowicie wypracowane koncepcje (choć pewnie i takie powstają, czego dowodem może być mnogość modeli mebli z czasów PRL, które można znaleźć np. w bibliotece Sketchupa) a indywidualność, spontaniczność, pewna przypadkowość.

www.myscandinavianhome.com

5. Możliwość rozwijania swojej kreatywności. Najpierw wybieramy jakiś przedmiot, taki, który może nam przywrócić wspomnienia z dzieciństwa, kojarzyć się z ukochaną babcią, być rodzinną pamiątką czy być po prostu zabawnym. A może postawimy na klasykę designu lub uważamy coś po prostu za piękne? To, jak dobierzemy poszczególne elementy wnętrza vintage, zależy tylko od nas. Następnie decydujemy, czy chcemy pozostawić w stanie oryginalnym lub poddać liftingowi – ścisłemu odrestaurowaniu lub totalnej metamorfozie.

www.homedesignideas.eu

6. Wspieranie idei zrównoważonego rozwoju (czyli takiego, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie). Dzięki wykorzystywaniu przedmiotów będących już „w obiegu”, nierzadko przeznaczonych do wyrzucenia, choć w minimalnym stopniu przyczyniamy się do zmniejszenia masowej produkcji, wykorzystywania nieodnawialnych surowców itp.

Wnetrzarium.pl

7. Bliskość z ideą upcyklingu (Z Wikipedii: Jest to „forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.”). Mówiąc prościej, upcykling tym różni się od recyklingu, że przy upcyklingu ilość energii do ponownego użycia danego materiału jest dużo mniejsza niż przy recyklingu, np. tworzenie „doniczek” do wertykalnego ogrodu z plastikowych butelek zamiast przetapiania ich. Przedmioty vintage nie tylko bardzo dobrze „czują się” w obecności upcyklingowanych przedmiotów, ale też niejako są nimi.

MILA-PROJECT

Z czym komponować elementy vintage?

1. Ponieważ styl vintage swobodnie łączy przeszłość z teraźniejszością, odnajdzie się on zarówno we wnętrzach (i budynkach) nowoczesnych, jak i starszych, tradycyjnych. Do starego wnętrza wprowadzony w postaci bardziej podrasowanej doda odrobinę świeżości, we współczesne tchnie duszę.

www.woontrendz.nl

2. Podobnie z materiałami i resztą wyposażenia, vintage miesza tradycyjne z nowoczesnymi. Na nowoczesnym tle betonu, szkła czy stali dobrze czują się podniszczone (lub nie) drewniane meble czy nawet staroświecka porcelana.

www.wnetrzazewnetrza.pl

3. Przedmioty vintage lubią zmiany. Można je dokładnie odrestaurować lub zmienić – malować na nietypowe kolory, przyklejać kawałki tapety, wymienić złamaną nogę czy zniszczony blat, wymienić uchwyty… Należy do tego jednak podchodzić z ostrożnością i szacunkiem do oryginalnego projektu.

4. Dobrą bazą dla przedmiotów vintage, zwłaszcza nietypowo zestawionych, zawsze jest biel (na ścianach), która nie będzie stanowić dla nich konkurencji ale też połączy wszystko w jedną całość.

chimecms.com

5. Vintage to także sentymentalne bibeloty, rzeczy z odzysku, być może już nieużyteczne, nieco ekstrawaganckie, może służące jedynie za ozdobę lub wykorzystane w zupełnie innym niż pierwotny, celu.

www.lovingit.pl

ogroddanieli.blogspot.com

Istotą stylu vintage nie dosłowne kopiowanie przeszłości a raczej twórcze wariacje na jej temat. Zwolennicy tego stylu to zbieracze osobliwości, osoby z wyobraźnią, które potrafią dostrzec piękno w przedmiotach przez większość uznawanych już za bezużyteczne, ale za to wiążące się z jakąś anegdotą, historią.
A czy Wy lubicie styl vintage i przedmioty z duszą? 😉

[/expand]

Inspiracja tygodnia – jodełka francuska

Inspiracja tygodnia – jodełka francuska

Jodełka francuska to specjalny wzór ułożenia parkietu, który ostatnio bardzo mnie zainspirował. Uważam, że w przeciwieństwie do jodełki klasycznej, ten wzór idealnie sprawdza się zarówno we wnętrzach klasycznych jak i nowoczesnych. Podłoga to bardzo ważny, jak nie najważniejszy element wnętrza i jej wykończenie potrafi dodać mu elegancji lub… zupełnie go zepsuć. Wg mnie naturalne drewno nada szyku każdemu, nawet bardzo prostemu wnętrzu. Zawsze byłam zwolenniczką prostych, drewnianych desek na podłodze, ostatnio jednak zakochałam się w jodełce francuskiej i chciałabym pokazać Wam kilka wnętrz z jej użyciem.

www.pinterest.com

[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]

Jodełka francuska (nazywana tak w Polsce, tak naprawdę jest to jodełka węgierska – oryginalnie Point de Hongrie) to specjalny wzór ułożenia deski z odpowiednio zaciętymi ukosami pod tym samym kątem co kąt ułożenia deszczułek. Krótsze boki są przycięte zazwyczaj pod kątem 45’, rzadziej 30’ lub 60’, tworząc jakby grot strzały. Najczęściej spotykanym wzorem ułożenia parkietu w Polsce jest jodełka klasyczna, jodełka francuska jest bardziej wyrafinowana i wymagająca od wykonawcy większej precyzji.


Travauxlib

www.pinterest.com

www.pinterest.com

Sol-Adequatu

Sol-Adequatu

www.premibel-acoustique.com

www.houzz_.ru

[/expand]