10 moich ulubionych darmowych atrakcji w Warszawie

10 moich ulubionych darmowych atrakcji w Warszawie

Okres okołoświąteczny to świetny czas na kilkudniowe wycieczki, zwłaszcza jeśli chodzi o miasta. Zazwyczaj dużo się w nich wtedy dzieje, są pięknie przystrojone i mamy do dyspozycji dużo aktywności świątecznych czy zimowych często za darmo. Dlatego dzisiaj zapraszam Was na kolejny wpis z cyklu o ciekawych miejscach w Warszawie. Tym razem będzie o moich ulubionych darmowych atrakcjach.

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego to pierwsze miejsce, które przychodzi mi na myśl, jeśli chodzi o darmowe atrakcje w Warszawie. Jest to naprawdę niezwykłe miejsce, do którego nie trzeba mieć żadnej wejściówki, identyfikatora uczelni ani nic takiego, jest zupełnie otwarte dla zwiedzających. Oczywiście najciekawsza część ogrodów BUW znajduje się na dachach kompleksu, jednak i na powierzchni terenu można zrobić sobie wspaniały spacer. Roślinność cudownie zmienia się zależnie od pór roku, w dużej mierze za sprawą porastających wszystko bluszczów, zmieniających wybarwienie. Dodatkowym atutem jest lokalizacja, pozwalająca na cieszenie się widokami z jednej strony na Wisłę a z drugiej na wieżowce Śródmieścia. Więcej o ogrodach BUW pisałam w tym wpisie, tam też znajdziecie więcej zdjęć. Jeśli jednak zależy Wam głównie na zwiedzeniu dachu BUW, zachęcam wybrać się tam wiosną, ponieważ od 1 listopada do 31 marca nie ma wstępu na dach.

Rejs promem wodnym przez Wisłę

Rejs promem przez Wisłę jest to z pewnością atrakcja, o której wiele osób, w tym Warszawiaków, w ogóle nie wie. W dodatku jest to atrakcja całkowicie darmowa, wolna od jakichkolwiek wejściówek czy rezerwacji. Taki rejs trwa wprawdzie krótko, bo tylko kilka minut, jednak jest to świetny pomysł na zwiedzanie stolicy z trochę innej perspektywy. Dokładny rozkład oraz dni kursów można znaleźć na stronie Warszawskich Linii Turystycznych (sezon trwa zazwyczaj od wiosny do jesieni), jednak w sezonie promy są na tyle często, że można na nie „polować” wybierając się na spacer np. na bulwary wiślane i dopłynąć nimi na popularną plażę „Poniatówkę”. Świetna atrakcja, szczerze polecam!

Spacer po ciekawych architektonicznie dzielnicach

Warszawa ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko okolice Pałacu Kultury, Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto czy Łazienki. To również wiele innych, moim zdaniem, o wiele ciekawszych dzielnic. Spacer po konkretnej dzielnicy, aby poznać jej klimat, fajne miejscówki, kultowe lokacje, nieraz znane z książek, filmów czy seriali to kolejny darmowy pomysł na zwiedzanie stolicy nie tylko dla fanów architektury. Z mojej strony mogę polecić Starą Pragę, Stary Żoliborz, Saską Kępę oraz Stare Bielany. Każda z tych dzielnic ma swój unikalny  klimat, styl, typową architekturę czy świetne knajpki.

Park fontann i laserowe pokazy w parku fontann

Park fontann (wraz z pobliskim wodnym placem zabaw) znajduje się niedaleko Starego Miasta, a więc jest idealnym miejscem na wytchnienie po intensywnym zwiedzaniu. W upalne dni sam w sobie jest nie lada atrakcją, fontanny wyglądają naprawdę fajnie, a lekka bryza unosząca się w ich pobliżu daje natychmiastową ochłodę. Natomiast w weekendy od maja do końca września wieczorem naprawdę warto wybrać się na spektakularne laserowe pokazy z wykorzystaniem mgły wodnej jako ekranu do wyświetlania krótkiej historii o początkach Warszawy oraz słupów wodnych, świateł i muzyki. Byłam na takim pokazie raz i byłam zachwycona. Ostrzegam jednak, że warto wybrać się wcześniej i zając sobie dobre miejsca, na przykład na trawie na skarpie, bo niekiedy bywa tu bardzo tłumnie. Zimą natomiast zamiast fontann funkcjonuje tu animowana rzeźba, na której tańczą strumienie światła wraz z świąteczną muzyka. Nie wiedziałam jeszcze tego na żywo, ale brzmi to zachęcająco. A wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie Parku Fontann.

Dzień darmowych muzeów

Nieważne, w który dzień jesteście akurat w Warszawie – prawie codziennie jakieś muzeum ma dzień darmowego wejścia. Co, uważam, jest świetnym rozwiązaniem, zamiast tradycyjnie robić darmowe wejścia np. we wtorki, jak to często ma miejsce, bo i tak nie ma szans zwiedzić w jeden dzień wszystkich miejsc. Skorzystałam z tej opcji w Warszawie dwa razy – raz przypadkowo trafiłam na darmowy dzień i zwiedziłam wnętrza Pałacu w Wilanowie (przepiękne, bardzo polecam!) a drugi raz, również przypadkowo, trafiłam na otwarcie muzeum Żydów Polskich POLIN i z tej okazji były darmowe wejścia. Trzeba się jednak liczyć z tym, że wtedy rzeczywiście bywa więcej zwiedzających, zwłaszcza w bardziej popularnych miejscach. Czasem trzeba też mieć darmową wejściówkę. Obecnie w Warszawie dzień darmowych muzeów jest w: poniedziałek – Muzeum Powstania Warszawskiego (9.00-18.00), wtorek – Muzeum Narodowe (10.00-18.00), środa – Zamek Królewski (10.00-17.00), czwartek – Muzeum Pałac w Wilanowie (10.00-16.00), Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (10.00-18.00), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (11.00-20.00), Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (12.00-20.00), piątek – Muzeum Łazienki Królewskie (10.00-18.00). To oczywiście tylko te bardziej znane miejsca. Te mniej znane są czasami bezpłatne stale.

Targ staroci

Targi staroci uwielbiam, nawet jeśli nie planuję żadnych zakupów. Samo oglądanie tych wszystkich antyków, dekoracji, ceramiki, ozdób, szkła, starych książek, płyt winylowych to czysta przyjemność. A często można natknąć się na prawdziwe smaczki. W Krakowie kiedyś często bywałam na targu staroci odbywającym się w niedziele na Hali Targowej na Kazimierzu, teraz już nie mam na to tyle czasu, ale wciąż, kiedy gdzieś akurat jesteśmy na wycieczce i akurat trafimy na takie miejsce, nie umiemy sobie odmówić tej zabawy. W Warszawie (ponoć, bo sama jeszcze nie miałam okazji być) warto się wybrać w niedzielę rano na Bazar na Kole. Zapisuję to na listę miejsc do odwiedzenia na następny warszawski wyjazd.

Koncert Chopinowski w Łazienkach

Koncert Chopinowski organizowany w Łazienkach pod pomnikiem kompozytora to moim zdaniem must see, jeśli chodzi o Warszawę. Przynajmniej raz warto się wybrać na to kultowe już wydarzenie. Zazwyczaj odbywają się od połowy maja do końca września w niedziele o godzinach 12.00 i 16.00 (zazwyczaj – bo w czasach pandemii odbywały się np. online). Muzyka grana na żywo, w takiej scenerii to coś, co poruszy każdego, nawet jeśli ktoś nie jest fanem muzyki klasycznej. Wstęp jest oczywiście wolny.

Warszawskie parki i ogrody

Warszawskie parki i ogrody są tak zróżnicowane i jest ich tak dużo, że z pewnością można je traktować jako atrakcję samą w sobie. Warto podczas wyjazdu przeznaczyć sobie trochę czasu na zwiedzenie przynajmniej części z nich, i może niekoniecznie jedynie Łazienek, Wilanowa czy Ogrodu Saskiego, choć i te są wspaniałe. Więcej o warszawskich parkach pisałam w poprzednim wpisie.

Bulwary wiślane i plaża nad Wisłą

Bulwary wiślane, podobnie jak w Krakowie to również świetna opcja, na darmowe zwiedzanie. Są one naprawdę długie i tym razem w przeciwieństwie do Krakowa, towarzyszy im szerokie zaplecze dodatkowych atrakcji – od (moim zdaniem kluczowych) toalet 😉, przez różne mini placyki, siedziska, mini skate parki po ogromne zaplecze gastronomiczne wzdłuż Wisły. A przepływając promem na drugą stronę można wybrać się na którąś z plaż, np. słynną Poniatówkę, również fajnie urządzoną, ale za to bardziej swojską, wśród natury. Ciekawa opcja na wypoczynek czy spotkanie w środku miasta!

Zimą  – bezpłatne lodowiska i iluminacje

Jeśli planujecie zimowy wypad – Warszawa jest super pomysłem. Znajdziecie tam mnóstwo pomysłów na bardzo różnorodne spędzanie czasu. A dodatkowo, miasto jest pięknie przystrojone. Nieśpieszny spacer Traktem Królewskim, który chyba przyozdobiony jest najpiękniej to fantastyczna atrakcja dla poszukujących świątecznego klimatu. Dodatkowe atrakcje stanowi jarmark świąteczny na Rynku Starego Miasta czy darmowe lodowiska (również np. na rynku). Byłam w Warszawie w okresie okołoświątecznym kilka razy i zawsze byłam miastem oczarowana. Rzeczywiście można poczuć się jak na planie Listów do M 😉

To wszystko, jeśli chodzi o moje pomysły darmowe atrakcje w Warszawie. Co jeszcze dodalibyście do tej lisy? Jak Wy lubicie spędzać czas w stolicy? Na jakie zimowy wypady się wybieracie? Nie wiem, czy jeszcze dam rady coś skrobnąć przed świętami, bo właśnie szykuje mi się przedświąteczny wypad do Pragi (hurra!) tak więc zawczasu życzę Wam świąt spędzonych tak, jak lubicie najbardziej, za to obowiązkowo z dobrym jedzonkiem i w miłym towarzystwie. Pa pa!

A następne wpisy planuję już bardziej wnętrzarsko – architektonicznie 😊

Poniżej inne wpisy z ciekawymi miejscami wartymi odwiedzenia:

2 wypowiedzi na temat “10 moich ulubionych darmowych atrakcji w Warszawie

  1. To, co piszesz brzmi dość poważnie i na twoim miejscu zdecydowanie udałabym się do lekarza pierwszego kontaktu z pytaniem, co dalej. On najlepiej to sprawdzi i pokieruje. A co do wyjazdu, to ciężko powiedzieć, zależy, co kto lubi, jaki ma budżet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.