Styl farmhouse we wnętrzach

Styl farmhouse we wnętrzach

O stylu farmhouse dowiedziałam się od amerykańskich youtuberów wnętrzarskich, których niedawno zresztą dopiero odkryłam. Jakoś do tej pory, amerykański świat wnętrz nie do końca pokrywał się z moim 😉 W swoich filmikach często wymieniali oni właśnie tę nazwę a ja zastanawiałam się, co to jest? Farmouhse style czy modern farmhouse style padało tam częściej niż scandi, vintage czy boho, co zdaje się dalej jest popularne na naszym podwórku. Aby więc nie być (tak bardzo) z tyłu, postanowiłam dowiedzieć się co nieco na ten temat. Zapraszam Was dzisiaj na wpis o stylu farmhouse.

Pochodzenie

Styl farmhouse, jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do uroku wiejskich, amerykańskich domów. Specjalnie podkreślam „amerykańskich”, dlatego, że tradycyjne amerykańskie wiejskie domy znacząco odbiegają od tych polskich – drewnianych, małych chatek, które dziś znajdziemy w większości już raczej w skansenach (choć na polskich wsiach oczywiście też, ale już w bardzo zmodyfikowanej formie, niestety).  Tradycyjny amerykański dom wiejski to będzie raczej obszerna przestrzeń (jak na nasze – polskie czy europejskie standardy, myślę, że dla Amerykanów będzie to po prostu standardowej wielkości dom), która z powodzeniem może wygodnie pomieścić dużą rodzinę, w której swobodnie można wykonywać różne niezbędne czynności gospodarskie. Często to dom parterowy z poddaszem użytkowym i obszernym gankiem przed wejściem. Na pewno kojarzycie ten typ domów z amerykańskich filmów i seriali. Dodajmy do obrazka komplet foteli bujanych na ganku, bielone drewno drzwi i okien ze szprosami oraz zewnętrznych elementów architektonicznych budynku, samotne drzewo z huśtawką z jednej strony, dużą stodołę z drugiej i połacie wolnej przestrzeni wokół. We wnętrzu przestrzeń dzienna często będzie obszerna i nie podzielona drzwiami tak, aby do każdej części był swobodny dostęp. Kuchnię, jadalnie, salon, część wejściową mogą oddzielać łukowate przejścia i częściowe ścianki. Otwarta przestrzeń to również często drewniane filary wspierające stropy z drewnianych belek. Widzicie to, prawda?

Jeśli chcielibyśmy przenieść ten styl do naszych wnętrz, pewnie najlepiej sprawdziłby się w podobnych przestrzeniach – czyli w wiejskich czy podmiejskich domach, niekoniecznie tych nowowybudowanych.

Charakterystyka

Styl farmhouse ma wiele punktów stycznych z innymi stylami. Będzie to na przykład drewno, które jest przecież również ważnym składnikiem stylu skandynawskiego. Będą to również akcenty vintage oraz elementy industrialne, których przecież nie brakowało nigdy na farmach. Tradycyjna stylistyka wiejskich domów ma jednak jeden, główny wyróżniający aspekt – bazuje na praktyczności. Wygląd, forma, struktura poszczególnych elementów wynika właśnie z praktyczności.

Marteriały

Weźmy na przykład pod lupę drewno. Drewno to nie tylko najczęstszy materiał konstrukcyjny amerykańskich domów ale też materiał wykończeniowy. Wynika to po prostu z jego dużej dostępności. Amerykańskie domy często wykończone są drewnianymi deskami nie tylko na podłodze ale też na ścianach w formie tzw. sidingu czy boazerii wewnątrz. Maluje się je bejcą lub lakierem – dla trwałości. Często na biało czy kremowo, bo to nie tylko rozjaśnia i odświeża, ale też łatwo coś zamalować w razie potrzeby. Również spora części umeblowania to własnoręcznie wykonane sprzęty (lub na takie wyglądające). Dlatego też modne obecnie proste, drewniane bejcowane na „orzech” półki, tradycyjnie wyglądające kredensy czy zestawy ciężkich stołów i ław kuchennych opisywanie są właśnie mianem „modern farmhouse style”. To styl bez zbędnych ozdobników. Pojedyncze elementy jego praktycznej prostoty z łatwością odnajdą się więc we współczesnych aranżacjach i znajdą wielu miłośników.

Ta prostota oczywiście również wynika z praktyczności. Wszystko tutaj musi być użyteczne i trwałe – ma przecież służyć przez wiele lat. To nie miejsce na delikatne stoliki na rachitycznych nóżkach czy cenne ozdoby, które łatwo można stłuc.

Innym ważnym materiałem będą różne metale. W nowoczesnych kuchniach z elementami farmhouse świetnie odnajdą się urządzenia ze stali nierdzewnej połączone z klasycznymi, drewnianymi frontami szafek oraz drewnianym blatem. Do tego stół z desek ze starej stodoły a nad nim nisko zawieszone, zabytkowe lampy z metalowymi kloszami dobrze oświetlające przestrzeń roboczą. Cynowe akcesoria, emaliowane naczynia czy mosiężne garnki wypełniające otwarte półki kuchenne lub klasyczny kredens dopełnią obrazu tradycyjnej, wiejskiej kuchni. Również metalowe uchwyty mebli będą podkreślały surowość tego materiału.  Metalowa może być również konstrukcja krzeseł czy podstawa stołu lub stolika. Przełamie ona nieco wszechobecne drewno. Ozdobą salonu może być zabytkowa lampa naftowa natomiast łazienki komplet cynowej misy i dzbanka. W sypialni świetnie sprawdzą się metalowe ramy łóżek i tradycyjne skrzynie na ubrania z metalowymi okuciami.

Bardzo istotne będą również tekstylia. Oczywiście powinny to być włókna naturalne. Świetnie sprawdzą tradycyjne sznurkowe chodniki i narzuty. Zasłony i obrusy będą z naturalnego lnu, często w naturalnym jego kolorze. Tutaj odnajdą się również elementy boho – ręcznie robione makatki i makramowe osłonki na wiszące doniczki. Na sofie powinny niech zagoszczą wełniane, przytulne pledy a w sypialniach praktyczne, wyściełane pufy i podnóżki.

We wnętrzach farmhouse miejsce znajdą tradycyjne elementy ceramiczne. W kuchni będzie to zlew z widocznym frontem, w łazience armatura łazienkowa o klasycznym designie.

Wykończenie wnętrz i dekoracje

Wykończenie wnętrz w stylu farmhouse nie może być zbyt dopasowane. To przestrzeń, która ewoluuje i zmienia się z biegiem czasu – przybywa coraz to nowych, niekoniecznie idealnie do siebie pasujących elementów, które usprawniają życie codzienne mieszkańców i współgra ze zmieniającymi się przecież ich potrzebami. Dzięki temu wnętrza tworzą domowy, sielski nastrój, którego tak nieraz brakuje w zbyt wystylizowanych aranżacjach. Dlatego też w tego typu wnętrzach znajdziemy wiele przedmiotów DIY czy z pchlego targu. Nie będą to jednak bezużyteczne dekoracje a obiekty mające znaczenie (np. stare butelki czy słoje, ocynkowane balie czy kuchenne akcesoria, antyczne wagi, druciane kosze). Dekoracją mogą też być oczywiście całkiem współczesne przedmioty jak wyeksponowane domowe przetwory, proste gliniane misy i wazony, czy zioła na parapecie.

Kolorystyka

Kolorystyka tego stylu również bazuje na prostocie. To przede wszystkim naturalne kolory drewna, metalu, naturalnych włókien jak len, wełna, sznurek, rattan, wiklina. Dodajmy do tego biel, écru, jasny, szarawy wrzos czy delikatną, szałwiową zieleń a zyskamy wrażenie jasności, przewiewności i świeżości. Choć dla niektórych może to być zbyt uboga paleta a wnętrza będące często w tych samym kolorach nudne, spójny, uporządkowany i schludny wygląd to właśnie clue sukcesu.

Połącznie starego z nowym

Dzisiaj oczywiście nasze wnętrza będą zawierały sporo całkiem współczesnych i nowoczesnych elementów – jak sprzęty kuchenne czy łazienkowa. Trudno od tego uciec i też nie o to przecież chodzi. Nie chcemy przecież mieszkać w skansenie. Dom wiejski miał – i ma nadal – być przede wszystkim użyteczny. Dlatego wnętrza powinny łączyć stare z nowym. Proste, współczesne meble może być tłem dla znalezisk z targu staroci czy wręcz zabytkowych elementów wystroju. Wkomponować można również z powodzeniem przedmioty nawiązujące do innych stylów: industrialnego, skandynawskiego, vintage, boho, rustykalnego, prowansalskiego, shabby chic. Ważne, żeby robić to z głową. Styl farmhouse to zdecydowanie nie obrazki z sielskimi widoczkami czy kwiatkami w wazonach. To nie drewniane figurki kogutów czy banalne, malowane w kwiatki dzbanki z suszonymi kwiatkami. To przede wszystkim prostota i użyteczność. Jeśli chcesz zaczerpnąć z tego stylu i nie masz pewności, co wybrać – zawsze najlepiej postawić właśnie na prostotę.

Podsumowanie

Jeśli miałabym określić styl farmhouse w trzech słowach byłyby to praktyczność, prostota, naturalność. Jest to coś, co dość dobrze do mnie przemawia. Z łatwością mogę sobie wyobrazić wnętrza z elementami tego stylu w na przykład starym, odnowionym domku na wsi (w którym kiedyś być może zamieszkam 😉). Podobają mi się harmonia i spokój oraz dominująca zasada „mniej znaczy więcej”. Kształtowanie wnętrz latami i świadomie to również coś, co jest bliskie memu sercu, tak samo jak staranie się, aby żyć w zgodzie z naturą i w miarę możliwości ekologicznie. Tradycyjny wiejski dom to jednak nie tylko wnętrza. Aby całości była spójna, warto przemyśleć przeniesienie części elementów tego stylu na zewnątrz, np. w postaci drewnianych elementów architektonicznych w jasnych, spokojnych kolorach, tradycyjnego pokrycia dachowego i wybierania materiałów nie szkodzących środowisku.

A co Wy sądzicie o tym stylu? Czy widzielibyście się w takich wnętrzach czy jednak to nie Wasza cup of tea? Mam wrażenie, że i u nas farmhouse style staje się coraz bardziej popularny i będzie go coraz więcej gdyż idzie on w zgodzie z innymi dominującymi trendami. Jak zawsze, czekam na Wasze komentarze. Pozdrawiam cieplutko!

2 wypowiedzi na temat “Styl farmhouse we wnętrzach

  1. Ostatnio sporo oglądam, czytam, patrzę co mi się podoba. Mam plan na remont i urządzenie starego domu na wsi. Przypadkiem trafiłam na styl farmhouse i poczułam, że ktoś nazwał moje myśli;). To chyba najbliższy mi styl we wnętrzach. Podoba mi się prostotą, funkcjonalność, użycie naturalnych materiałów. Lubię trwałe, proste w formie meble, użycie czegoś co już było z nowoczesnymi rozwiązaniami zwłaszcza w kuchni. Super wpis. Dawno nie zaglądam na blogi ale cieszę.się, że trafiłam na ten Twój blog i ten artykuł.

    1. Dziękuję za komentarz. Po tym, co piszesz, myślę, że Twój przyszły wymarzony dom będzie piękny! Naturalne materiały, łączenie starego z nowoczesnym, w ogóle wykorzystanie starego domu zamiast budowania nowego – to coś, co kocham i bardzo cenię 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.