Jak dbać o drewniane meble?

Jak dbać o drewniane meble?

Meble z litego drewna to uniwersalne i ponadczasowe rozwiązanie, które sprawdzi się w rozmaitych aranżacjach – zarówno tych klasycznych, jak i nowoczesnych. Drewno dodaje przytulności wnętrzu i doskonale komponuje się z innymi naturalnymi materiałami. Aby zachwycało pięknem przez lata, niezbędna jest jego odpowiednia pielęgnacja. Jak dbać o meble z drewna?

Drewno drewnu nierówne – jaki gatunek wybrać? 

Jedną z kluczowych kwestii podczas zakupu mebli drewnianych jest wybór gatunku drewna. Poszczególne gatunki różnią się bowiem nie tylko wyglądem, lecz także właściwościami i stopniem twardości. 

Do najpopularniejszych należą:

  • sosna – w przemyśle meblarskim jest wykorzystywana najczęściej, m.in. ze względu na łatwą obróbkę, ciekawe usłojenie i stosunkowo niską cenę; drewno sosnowe jest miękkie i nie tak wytrzymałe jak inne gatunki, jednak wciąż doskonale nadaje się do produkcji mebli; ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się meble sosnowe w stanie surowym, które można poddać szybkiej metamorfozie i bez problemu dopasować do charakteru wnętrza – wystarczy lakierobejca czy farba do mebli drewnianych o dowolnym kolorze;
  • buk – ze względu na właściwości,często jest stosowany do produkcji mebli giętych, takich jak krzesła czy fotele, a także do mebli, gdzie potrzebne są duże elementy litego drewna;
  • dąb – drewno dębowe jest twarde, niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, ponadto ma piękną, ciepłą barwę; to doskonały materiał na blaty i fronty mebli; trzeba go jednak dobrze zaimpregnować, ponieważ w kontakcie z wodą jest podatny na ciemnienie;
  • modrzew – ze względu na dużą zawartość żywic jest bardzo trwały i odporny na wilgoć, dlatego świetnie sprawdza się jako materiał na meble łazienkowe;
  • orzech – to drewno niezwykle trwałe, o ciepłej barwie i pięknym usłojeniu; bardzo wysoka cena sprawia jednak, że orzech częściej jest stosowany jako fornir.

Lakier, olej czy surowe drewno?

Lakierowanie

Surowe drewno jest dużo bardziej narażone na uszkodzenia, dlatego warto je zaimpregnować. Na rynku dostępne są bezbarwne impregnaty do drewna, które wzmacniają jego strukturę i zmniejszają chłonność. Innym rozwiązaniem jest lakier, tworzący trwałą, odporną na ścieranie powłokę, która zabezpiecza powierzchnię drewna przed niekorzystnym działaniem wielu czynników, m.in. przed promieniami UV, kurzem, wilgocią i sprawia, że łatwiej utrzymać je w czystości czy pozbyć się ewentualnych zabrudzeń.

Olejowanie

Niestety, jeśli powłoka z lakieru ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu (np. zostanie zarysowana albo odpryśnie), zazwyczaj konieczne jest usunięcie całego lakieru i położenie go jeszcze raz. Alternatywę dla lakierowania stanowi olejowanie. Ten sposób impregnacji podkreśla naturalną fakturę drewna, a pokrytą olejem powierzchnię można z łatwością odświeżyć. Wadą tego rozwiązania jest to, że olej nie zapewnia meblowi wystarczającej odporności na wilgoć.

Woskowanie

Woskowanie mebli to prosty i tani sposób pielęgnacji. Technika woskowania mebli jest na tyle łatwa, że można w pełni samodzielnie wykonać ten zabieg. Wymaga on jedynie poświęcenia odrobiny czasu. Samo woskowanie zdecydowanie poprawia wygląd mebla, ponieważ wszelkie defekty w strukturze drewna, czyli rysy, drobne ubytki, zostają zamaskowane. Minusem może być konieczność częstego powtarzania tego zabiegu, ponieważ warstwa wosku nie jest zbyt trwała. Niezbędne jest nakładanie nowej przynajmniej raz do roku.

Warunki idealne dla mebli z drewna 

Drewno ma właściwości higroskopijne, dlatego warto zadbać o odpowiednią wilgotność (około 40-60%) pomieszczeń, w których znajdują się meble drewniane. To ważne, ponieważ pochłaniając wilgoć drewno pęcznieje, a oddając ją kurczy się, co może powodować pęknięcia. 

W okresie grzewczym wskazaną wilgotność zapewnimy stosując nawilżacz powietrza. Meble nie powinny też stać bezpośrednio przy kaloryferze lub innym źródle ciepła, np. przy kominku oraz nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Na drewno niekorzystnie oddziałuje również wysoka temperatura (optymalna to 15-30⁰C).

Meble z litego drewna – czego unikać? 

Drewniane meble nie lubią wody oraz gorąca. Nie stawiajmy więc na nich gorących rzeczy – żeby uniknąć nieestetycznych, trudnych do usunięcia śladów, pamiętajmy o podkładkach pod garnki czy kubki. Zrezygnujmy też z czyszczenia na mokro, ponieważ nadmiar wilgoci może wniknąć w drewno. 

Do czyszczenia używajmy jedynie delikatnie zwilżonej ściereczki, a jeśli coś wyleje się na powierzchnię mebla, trzeba natychmiast wytrzeć plamę. Meble z drewna trzeba także chronić przed kurzem, szczególnie drewno nielakierowane jest bardzo podatne na wnikanie kurzu i zabrudzeń. 

Klucz do długowieczności – pielęgnacja i konserwacja mebli drewnianych 

Pielęgnacja i czyszczenie

Jak czyścić surowe drewno i drewniane meble? Na co dzień wystarczy omiatanie ich antystatyczną szczotką albo przecieranie suchą szmatką zgodnie z kierunkiem usłojenia. Jeśli czyścimy meble wilgotną ścierką, zawsze powinniśmy później wytrzeć je do sucha. 

Doskonała do pielęgnacji drewnianych mebli jest ircha, czyli gąbka pokryta owczą skórą. Świetnie sprawdzi się też miękka ściereczka z naturalnych włókien – to ważne, ponieważ zbyt szorstka może porysować powierzchnię drewna. 

Trudne zabrudzenia z mebli woskowanych usuniemy ściereczką lub irchą z minimalną ilością wody i octu spirytusowego. Z kolei z mebli lakierowanych – ściereczką z minimalną ilością wody i płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie, ewentualnie nasączoną denaturatem. 

Preparaty przeznaczone do drewna

Jakich preparatów używać? Sięgajmy tylko po środki przeznaczone do drewna, osobne do pielęgnacji, a osobne do konserwacji, dedykowane konkretnym rodzajom drewnianych powierzchni (lakier, olej, wosk). Ważne, aby niewielką ilość preparatu nanieść na ściereczkę, a nie bezpośrednio na mebel.

Konserwacja drewna

Jeśli chodzi o zabiegi konserwacyjne, podobnie jak w przypadku pielęgnacji, meble z litego drewna powinno się konserwować preparatem, którym zostały pokryte podczas produkcji. Trwałość powłoki z lakieru wynosi od kilku do kilkunastu lat. Natomiast olej i wosk powinniśmy nakładać 2-3 razy w roku. Tu wiele zależy od rodzaju mebla, częstotliwości użytkowania i narażenia na zabrudzenia – np. stół kuchenny czy meble drewniane do salonu będą wymagały częstszej konserwacji niż szafa w sypialni. Naturalne oleje i woski tworzą warstwę ochronną, która zabezpiecza drewno przed działaniem czynników zewnętrznych, a przy tym nadaje mu ładny połysk i sprawia, że staje się twardsze. 

Jak konserwować meble drewniane? Olejowane, po dokładnym oczyszczeniu i odkurzeniu, przecieramy ściereczką nasączoną olejem. Z kolei woskowane polerujemy woskiem aplikowanym na bawełnianą ściereczkę. Aby wosk lepiej wniknął w powierzchnię mebla, nanosimy go ruchami okrężnymi. 

Renowacja drewnianych mebli 

Jeżeli zdecydujemy się na renowację mebli lakierowanych, przed naniesieniem nowej warstwy lakieru musimy odpowiednio przygotować powierzchnię. Przede wszystkim należy dokładnie usunąć starą powłokę, odtłuścić drewno, a następnie wyszlifować papierem ściernym lub szlifierką. Pamiętajmy, że lakierowaniu nie można poddać mebli, które wcześniej były olejowane. Lakier nakładamy zgodnie z zaleceniami producenta. Cały proces jest dość czasochłonny, dlatego wiele osób decyduje się na powierzenie tego zadania profesjonalnej firmie. 

Autorką wpisu gościnnego jest Katarzyna Lasocka, wielbicielka aranżacji oraz redaktorka bloga w serwisie Morizon.pl

8 wypowiedzi na temat “Jak dbać o drewniane meble?

  1. Drewniane meble są piękne i ponadczasowe ale żeby takie pozostały to trzeba o nie wyjątkowo dbać i nie oszczędzać na środkach ochronnych. Ile to już razy widziałem np. stoły niby lakierowane z widocznymi plamami po czerwonym winie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.