Styl boho we wnętrzach

Styl boho we wnętrzach

Oglądając najnowsze trendy we wnętrzach, można zauważyć sporo elementów w stylu boho albo przynajmniej kojarzących się z nim – wiecie – makramy, plecionki, wiklina, naturalne materiały, miszmasz kolorowych dywanów i tkanin. Z tego też powodu postanowiłam bliżej zapoznać się z tym stylem, jego historią, tym jak pierwotnie wyglądały wnętrza boho i jak elementy boho można wprowadzić do współczesnych wnętrz. Jeśli jesteście ciekawi, zapraszam do wpisu 🙂

[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]

W ostatnich latach styl bohemy stał się światowym trendem, zarówno jeśli chodzi o ubrania jak i wnętrza. Nic dziwnego, dodatki w stylu boho stosunkowo łatwo dostać jak i wprowadzić do ubioru czy pomieszczenia, dodają one nieco nonszalancji i wpisują się w inne współczesne trendy.

I Czym jest styl cyganerii?

Styl bohemy to miks kolorów, tekstur i wzorów. To jeden z tych stylów, który łączy w sobie różne kultury i różne czasy.
Termin pochodzi od francuskiego wyrażenia „La Boheme”, co oznacza „Czechy” a samo słowo „boheme” oznacza „cygański”. Uważa się, że styl ten pochodzi z regionu Czech, znanego w przeszłości z ogromnej populacji cygańskiej. Cyganie mieli swój własny, nieco niekonwencjonalny styl życia i zasady, których przestrzegali przez stulecia.
Obecnie jednak wyrażenie „La Boheme” jest używane przede wszystkim do opisania artystycznego stylu życia części artystów z XIX wieku. Zapewne dlatego, że podobnie jak Cyganie, mieli oni także niepowtarzalny i trochę nomadyczny styl życia. Ten cygański ideał życia w ruchu sprawił, że wiele elementów stylu i kultury zostało połączonych w eklektyczną mieszankę stylów. Styl bohemy miał ogromne odrodzenie w latach 60. i 70., z dodatkiem elementów tego, co dzisiaj nazywamy stylem retro lub boho-chic.

II O wnętrzach w stylu boho

Najbardziej uderzającą cechą tego stylu jest z pewnością połączenie tekstur, kolorów i wzorów. Ponadto wnętrza w stylu boho to wpływy kulturalne z różnych stron świata. Raczej nie jest to styl dla osób ceniących sobie idealny porządek i lubiących, aby każdy przedmiot miał swoje stałe, oddzielne miejsce.
Styl boho to rzeczy, które zbieraliście przez całe życie. To przestrzeń wypełniona tkaninami i wzorami, książkami, starymi dziełami sztuki, lustrami, elementami vintage i pamiątkami z podróży. Drewniane meble to must have, ich dopełnieniem będą stoliki, pufy i inne „ruchome”, wyglądające na losowo ustawione mniejsze meble.
Ten styl jest przedłużeniem naszej osobowości. Ma na celu wyeksponowanie naszych upodobań, stylu życia, mają być oryginalne i magnetyzujące. To idealny sposób na wystrój dla osób lubiących ekspresyjne i bogate wnętrza.
Ponadto styl boho wpisuje się w aktualne pro-ekologiczne trendy – królują tu naturalne materiały i życie w zgodzie z naturą.

III Kilka odmian stylu bohemy:

1. Czechy Wschodnie czyli kolebka stylu boho.

To cygańskie, kolorowe i zdobne wozy, ozdobne koraliki , frędzle i szydełkowe zasłony. Ta odmiana pozwala na bycie nieporządnym i niesfornym, ale z nutą elegancji i ekstrawagancji. Aby uzyskać wnętrze w tej odmianie boho, najlepiej wypełnić swoje wnętrza koronkami, drewnem, biżuterią i bibelotami – im bardziej naturalne, tym lepiej. Dopełnieniem mogą być wyeksponowane pamiątki z podróży, niekoniecznie pasujące do siebie i w idealnym porządku. Wnętrze ma być nonszalanckie, niewymuszone, ma pokazywać naszą spontaniczność. W ten styl idealnie wpisze się np. wiszący fotel czy koralikowa zasłona.

2. Nowoczesny boho-chic.

Boho to nie tylko soczyste, ciepłe barwy wnętrz. Nowoczesna, nieco uspokojona odmiana tego stylu – boho-chic stawia na jasne, wręcz białe wnętrza. Białe ściany, bielone deski podłogowe, galeria ścienna z czarno-białych zdjęć z wakacji, lampy i lampiony, jasne łóżko z białym baldachimem i puchate, futrzane pledy niedbale rzucone na fotel – tak mogłoby wyglądać wnętrze w tym stylu. Bogactwo kolorów i tekstur w dodatkach równoważy białe tło stałego wyposażenia wnętrza. Całość dopełni kolekcja roślin, tworząc spokojny i przytulny klimat wnętrza.
W skrócie – wnętrze będzie bardziej „chic” niż „boho”, gdy kolekcja gitar (czy np. kapeluszy) to raczej kompozycja ścienna a nie praktyczne umiejscowienie używanych często przedmiotów 😉

3. Marokańskie boho.

Kolorowe lampiony, niskie stoliki i siedziska z poduszek sprawiają, że wnętrze (lub zewnętrze – np. balkon) nabiera bardziej marokańskiego klimatu, ale wciąż z nutką boho. Chcąc uzyskać taki efekt, można zainwestować w otomany, pluszowe meble, lampiony, hamak i dużo kolorowych poduszek. Idąc krok dalej – warto postawić na odważny kolor ściany, dopełniając go wzorzystymi elementami. Wyobraźcie sobie bogaty w kolory, wzory i zapachy marokański bazar… Tym razem ideą niech będzie „więcej znaczy więcej” 🙂

4. Western boho.

Wnętrze western boho będą tworzyły np. skórzane meble (np. popularne „butterfly chair”), frędzle, futra i rustykalne, drewniane meble. Do tego kolorowe, pasiaste chodniki, pledy i folkowe kilimy. Wnętrze utrzymane będzie w ciepłych, pomarańczowo-beżowo-brązowych tonacjach, ozdobione podwieszonymi doniczkami z sukulentami.

IV Jak stworzyć wnętrze w stylu boho?

1. Odpowiednie kolory i faktury.

Fascynujące w stylu bohemy jest to, że nie musimy trzymać się żadnych konkretnych zasad, urządzając swoje wnętrze. Z pewnością jednak istnieją pewne typowe dla tego stylu kolory. Dobrym pomysłem byłoby wybranie terakoty, brązu, złota i różnych innych kolorów należących do tej rodziny (np. kolorów ziemi). Dopełnieniem tej ciepłej, acz bezpiecznej palety będą dodatki w odważniejszych kolorach jak elektryczny niebieski, ognisty pomarańczowy, nasycony fiolet. Sekret idealnego boho wnętrza polega na łączeniu różnych ciepłych kolorów we właściwych proporcjach. Styl boho to również łączenie faktur i wzorów. W takim wnętrzu znajdziemy wiele różnego rodzaju tkanin, kładzionych warstwami dywanów czy pokryć sof oraz wiszących kilimów i makram.

2. Materiały dekoracyjne zgodne z filozofią bohemy.

Wnętrza boho wymagają od nas większej kreatywności w ich użyciu i łączeniu. Tak jak już wspomniałam, będą to przede wszystkim materiały naturalne jak drewno, skóra, sznurek, juta, wiklina, wełna. Najlepiej jeśli nie będą to przedmioty nowe i błyszczące, jakby prosto ze sklepu, a lekko znoszone, nadające bardziej domowego, przytulnego klimatu.

3. Nietypowe meble.

Urządzając wnętrze z elementami boho, warto zainwestować w meble używane, które bardzo łatwo teraz dostać, chociażby w komisach, sklepach z antykami, osiedlowych wyprzedażach garażowych czy targach staroci. Meble nie muszą być w jednym stylu, chodzi o to, aby były oryginalne, niepowtarzalne, nadgryzione zębem czasu. Najczęściej będą to meble drewniane, co jest ich dodatkowym atutem.

4. Ważne akcesoria.

Wybór odpowiednich akcesoriów jest jednym z najważniejszych (i nie oszukujmy się – najprzyjemniejszych :)) etapów procesu urządzania pomieszczenia, niezależnie od przyjętego stylu. Tak jak meble, każdy dodatek we wnętrzu boho powinien opowiadać jakąś historię. Przykłady przedmiotów wpisujących się w ten styl to gliniane naczynia, stare mapy, butelki, ozdobne pudełka, szkatułki itp. Dawni przedstawiciele bohemy byli znani z koczowniczego trybu życia – dużo podróżowali i zbierali przedmioty z różnych części świata. Teraz podróżowanie niekoniecznie oznacza przynależność do tej grupy artystycznej, ale może zaowocować nieumyślnym tworzeniem wnętrz boho, dodając do nich kolejne, oryginalne pamiątki.

A czy Wy lubcie wnętrza z elementami boho? Ja, dopiero po dokładniejszym zapoznaniu się z tym stylem, zauważyłam, jak wiele jego elementów nieświadomie przemyciłam do swojego wnętrza. Być może dlatego, że jego filozofia jest mi dość bliska. Pozdrawiam Was serdecznie i jak zawsze liczę na Wasze komentarze!

Inne wpisy o stylach we wnętrzach:
Jak połączyć styl vintage i nowoczesność w mieszkaniu?
Inspiracja tygodnia – styl folk, czyli o tym, jak ludowe wycinanki wkroczyły na salony
Jak wprowadzić elementy stylu kolonialnego do wnętrz?

[/expand]

13 wypowiedzi na temat “Styl boho we wnętrzach

  1. Mnie i tak najbardziej w tym wszystkim podobaja sie kwiaty doniczkowe, które same w sobie nadają wnętrzu uroku. Co do stylu Cyganerii to nie jest on najgorszym jaki widziałem.

  2. Wybrałam styl Boho u siebie , gdy ostatni raz robiłem remont, powiem szczerze, że była to świetna decyzja 🙂 Bardzo mi się podobają takie mieszkania no i każdy kto przychodzi to też chwali. Pozdrawiam serdecznie:)

  3. Styl Boho jest naprawdę porządany w ostatnim czasie. Mi też bardzo się podoba. Fajny ciepły i kolorowy styl. Na zdjęciu jest fajnie przedstawiony przeplatają się elementy nowoczesności i boho własnie 🙂

  4. Bardzo lekki, miły i ciepły ten styl boho. Od tego pokoju bije taka lekkość, jakby unosił się w powietrzu. Świetna kolorystyka, uspokajająca. to będzie moja inspiracja na następny remont sypialnii

  5. Również bardzo lubię styl Boho, co raz więcej ludzi decyduje się na takie coś, no i się nie dziwię, bo takie wnętrza wyglądają naprawdę fajnie 😉 Czekam na więcej inspiracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.