Kolor roku 2020 – jak w nietypowy sposób wprowadzić go do wnętrz?

Kolor roku 2020 – jak w nietypowy sposób wprowadzić go do wnętrz?

Jak tłumaczy swój tegoroczny wybór Instytut Pantone, Classic Blue symbolizuje spokój, pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa, którego szukamy w ciągle zmieniającym się świecie. Ten, elegancki w swej prostocie, kolor pomaga nam się skoncentrować, ma właściwości uspokajające i sprawdzi się w wielu wnętrzach.

Choć kolor roku ciągle się zmienia, Classic Blue może nas zainspirować do trwalszej zmiany we wnętrzach. W przeciwieństwie do swoich poprzedników z kilku ostatnich lat, wybór Pantone na 2020 rok to kolor spokojny, klasyczny i właściwie neutralny. Z pewnością wnętrza urządzone z jego użyciem zachowają na długo świeżość i modny, elegancki wygląd.

W tym roku, pragnąc wprowadzić odrobinę koloru roku do wnętrz, nie musimy się też martwić o jego dostępność, gdyż ten łagodny odcień niebieskiego już od wielu sezonów jest modny i szeroko dostępny.

Przykładowe produkty z wybranych sklepów

W tych (tu, tu i tu) wpisach możecie przeczytać o poprzednich kolorach roku wybranych przez Pantone. W przeciwieństwie do nich, dzisiaj chciałabym się skupić na mniej banalnych sposobach na wprowadzenie koloru do wnętrz. Oczywiście zasada, którą opisywałam we wpisach z poprzednich lat – aby wprowadzać kolor najpierw w dodatkach, jeśli nie jesteśmy go pewni, a dopiero później na trwalszych elementach wnętrz, jest według mnie wciąż jak najbardziej aktualna. Niemniej jednak, jeśli znudziły Wam się tradycyjne sposoby na kolor we wnętrzach i macie ochotę na odrobinę szaleństwa, zapraszam do przeczytania dalszej części tego wpisu.

Lamperia.

To zyskujący na popularności, odświeżony sposób na kolor we wnętrzu. Niezwykle użyteczny i dość bezpieczny. Sama zastosowałam go w swoim mieszkaniu, o czym przeczytacie w tym i tym wpisie, z użyciem ciemnego niebieskiego właśnie i jestem z tego pomysłu nadal bardzo zadowolona. Pomysły na nietypowe lamperie znajdziecie w tym wpisie.

Colour blocking.

Czyli zblokowanie kilku kolorów, często kontrastujących ze sobą. To dość świeży trend, kojarzący się z przedwojennym modernizmem i obrazami konstruktywistów. Za pomocą jednego lub kilku kolorów farb ściennych, umiejętnie zaprojektowany, zwykłe wnętrze przemieni w domowe dzieło sztuki.

Kolor na suficie.

Kolor na suficie, zwłaszcza ciemny, to dość nietypowy wybór. Szerzej o nim i o sposobach na jego zastosowanie opowiem w osobnym poście, tymczasem zachęcam do eksperymentowania — nawet na fragmencie sufitu, na przykład w formie centralnego fragmentu otoczonego białą ramką lub przeciągnięciu koloru ze ściany na sufit. Wbrew pozorom, kolor na suficie to wybór nie tylko do dużych i wysokich przestrzeni.

Kolor w łazience.

Łazienki przestały już pełnić funkcji jedynie sanitarnych. Obecnie chcemy, aby były przedłużeniem pokoi mieszkalnych i coraz więcej uwagi poświęcamy na ich aranżację. Częściej w łazienkach pojawiają się kolory – niekoniecznie na płytkach, a na ścianach ponad nimi. Kolor nada łazience bardziej domowego charakteru, a postawienie na niebieski – doda szczyptę elegancji.

Przemalowanie mebla.

Czy macie w domu mebel, którego nie lubicie albo jest zniszczony i zastanawiacie się nad jego wymianą lub wyrzuceniem? Może spróbujcie pójść w kierunku less waste, dając mu drugie życie i malując w całości lub na fragmencie na niebiesko? W tym celu dobrze sprawdzą się farby kredowe, które dają przyjemne, matowe wykończenie. A jeśli efekt Was nie zadowoli, nic nie tracicie.

Własna sztuka.

Każdy z powyższych pomysłów zamiast przysłowiowego pójścia na skróty (do najbliższego sklepu z dodatkami do domu), wymaga nieco kreatywności. Tak jest i tym razem. Choć może się to wydawać trudne, samodzielnie namalowany obraz może dać niezłą frajdę. Może to być zadanie dla całej rodziny. Wystarczy jeden lub dwa kolory farb akwarelowych lub akrylowych (zależnie, jaki styl bardziej Wam się podoba), pędzel, odpowiednio wybrany do farby papier, tektura lub płótno oraz trochę zabawy, aby uzyskać modne, abstrakcyjne (lub niekoniecznie) domowe dzieło sztuki.

To było kilka moich propozycji dotyczących wprowadzenia Classic Blue do wnętrz, choć może to dotyczyć każdego koloru. 

Do jakich wnętrz pasuje Classic Blue?

Classic Blue to kolor na tyle wdzięczny, że nie potrafię sobie wyobrazić wnętrza, do którego by nie pasował. No, może niekoniecznie sprawdziłby się we wnętrzach w stylu południowym, gdzie królują bardzo ciepłe i zgaszone kolory, ale z drugiej strony stanowiłby dla nich ciekawą przeciwwagę, w dodatku posiadając względy praktyczne – podobno niebieski odstrasza owady, a jak wiadomo, w ciepłych krajach ich nie brakuje. Jest to odcień zarówno bardzo klasyczny (jak sama nazwa wskazuje), ale zarazem dość neutralny i świeży, dlatego wpisze się również w nowoczesne, a nawet minimalistyczne wnętrza.

Do jakich kolorów pasuje Classic Blue?

Na stronie Instytutu Pantone można znaleźć kilka propozycji zestawień kolorystycznych z użyciem klasycznego niebieskiego. Są one, powiedziałabym, dość nietypowe. Co więcej, Pantone, oprócz zestawień, proponuje także proporcje użycia danych kolorów, aby odpowiednio ze sobą współgrały. Jeśli na nie spojrzymy, ciekawe jest to, że tegoroczny niebieski wygląda na zupełnie inny odcień zależnie od koloru, przy którym się znajduje. Może to być wskazówka przy urządzaniu wnętrz. Na przykład w połączeniu z jaśniejszym odcieniem niebieskiego, Classic Blue wydaje się wręcz granatowy, natomiast gdy w kolejnej palecie obok niego jest kolor właściwie dla niego przeciwny (koralowy), niebieski nabiera głębi i wydaje się jaśniejszy.

Inspiracją (z przymrużeniem oka) dla połączeń kolorystycznych we wnętrzach mogą być również dzieła mistrzów malarstwa. W swoich najsłynniejszych obrazach, van Gogh często używał klasycznego niebieskiego w połączeniu z takimi kolorami jak cytrynowa żółć, żywa, jasna zieleń, granat. Więcej o tym pisałam w tym wpisie.

Moje ulubione połączenia kolorystyczne z klasycznym niebieskim to między innymi: musztardowa żółć, terakota, taupe (szarobeż), brąz, écru, pudrowy róż, butelkowa zieleń. Po więcej inspiracji zapraszam do tego wpisu, gdzie pokazuję moje ulubione połączenia kolorystyczne, których być może nie znacie.

Co sądzicie o tegorocznym wyborze Instytutu Pantone? Czy lubicie niebieski we wnętrzach? Czy sądzicie, że dzięki wybraniu klasycznego niebieskiego na kolor roku, utrwali się jego pozycja w świecie wnętrz? Czekam na Wasze komentarze.

Poprzednie wpisy o kolorach roku:

2 wypowiedzi na temat “Kolor roku 2020 – jak w nietypowy sposób wprowadzić go do wnętrz?

  1. Nadążanie za pantone jest mega ciężkie. Nie szedłbym w stronę ścian i mebli, a jedynie dodatków. Mieliśmy kolor rafy koralowej, a teraz no jest facetem – niebieski. Zaraz pewno zrobią coś totalnie dziwnego i co wtedy z takim wnętrzem?

    1. Na szczęście akurat niebieski jest dość bezpieczny kolorem we wnętrzach i raczej nie wychodzi z mody. Ja kolory Pantone traktuję z przymrużeniem oka i takie też są te wpisy. Można się zainspirować jak jakiś kolor czy zestawienie akurat wpadnie w oko, ale chyba nikt przy zdrowym umyśle nie wymienia całego wyposażenia domu co roku 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.