Jak sprawić, by łazienka była przyjazna dla środowiska

Jak sprawić, by łazienka była przyjazna dla środowiska

W związku z postępującym ociepleniem klimatu dużo mówi się o tym, co każdy z nas może zrobić we własnym domu, żeby przyczynić się do poprawy sytuacji środowiska naturalnego. Dzisiaj chciałabym skupić się na łazience, ponieważ akurat w tym pomieszczeniu mamy duże pole do popisu, chcąc być bardziej eko.

Jeżeli jesteście dopiero na etapie projektowania wymarzonej łazienki, przed Wami szereg kluczowych decyzji do podjęcia. Dobrze zastanówcie się nad tym, czego chcecie i myślcie przyszłościowo. Warto poświęcić trochę czasu na sam projekt i dopracować go tak, żeby łazienka, która na jego bazie powstanie, służyła Wam przez wiele lat.

Jest to bardzo ważne, ponieważ mając na uwadze dobro środowiska, dobrze byłoby ograniczyć wszelkie remonty do niezbędnego minimum. Do wyboru mamy teraz tyle ciekawych rozwiązań, że bez problemu zaaranżujemy łazienkę, która będzie nie tylko funkcjonalna i ekologiczna, ale również stylowa.

Jak sprawić, by łazienka była przyjazna dla środowiska?

Brzmi jak wyzwanie? Nie musicie martwić się, że ekologiczne prowadzenie domu jest skomplikowane i czasochłonne. Nikt nie wymaga od Was radykalnego podejścia do tematu. Wystarczą drobne zmiany, które zaprocentują w przyszłości. Mam dla Was kilka wskazówek, które pomogą wprowadzić ekologię do Waszej łazienki.

Naturalne materiały

W pierwszej kolejności, jeżeli dopiero urządzamy mieszkanie czy dom, warto zwrócić uwagę na materiały, które wybieramy do łazienki. Najlepiej postawić na naturalne surowce, takie jak drewno czy kamień, które są w 100% ekologiczne, a odpowiednio wykorzystane sprawią, że łazienka będzie wyglądać jak mini spa. Oddanie się błogiemu relaksowi w takich warunkach to nic trudnego.

Drewniany blat w połączeniu z kamienną umywalką robi wrażenie i wygląda bardzo gustownie. Pomimo tego, że kamień wydaje się zimnym i nieprzyjemnym tworzywem, razem z ciepłym drewnem tworzy naprawdę wspaniały duet. Wybierając drewno najlepiej zdecydować się na któryś z egzotycznych gatunków, takich jak ipe, teak czy merbau, ponieważ ze względu na klimat, w jakim rosną te drzewa, są one zdecydowanie bardziej przystosowane do wilgoci. Takie półki możemy także wykonać samodzielnie: Drewniane półki w łazience – DIY

Szkło jest materiałem, który jest dość tani i prosty do zastosowania, a przy tym bardzo efektowny i co ważne, ekologiczny. Użycie szklanych elementów w łazience pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie, co ma niebagatelne znaczenie, jeżeli do dyspozycji mamy mały metraż.

Korzystając z opcji prysznica zamontowanego na wannie, warto zainwestować w szklane parawany nawannowe zamiast plastikowych. Natomiast w przypadku zasłon prysznicowych, wybrać te z włókniny polietylenowej, która jest w 100% odnawialna i przyjazna dla środowiska, w przeciwieństwie do produktów plastikowych i poliestrowych.

Ergonomiczne oświetlenie

Niezwykle istotne z perspektywy ekologicznego podejścia do urządzania domu czy mieszkania jest wybór energooszczędnych żarówek. Żarówki takie pobierają pięciokrotnie mniej prądu. W łazience najlepiej sprawdza się mocne i rozproszone światło. Decydując się na energooszczędne żarówki, możecie wybrać te o większej mocy, gdyż dzięki obniżonej emisji ciepła nie ryzykujecie uszkodzenia klosza od lampy.

Oszczędzanie wody

Baczną uwagę powinniśmy zwrócić na kwestię oszczędzania wody, gdyż jest to palący problem dla całego świata. Przydatnym urządzeniem, które z pewnością pomoże nam ograniczyć jej zużycie, jestperlartor. To specjalna końcówka, którą montujemy na wylewce baterii. Jej zadaniem jest napowietrzanie wypływającej wody, dzięki czemu mamy wrażenie, że jest jej więcej, podczas gdy faktyczne zużycie jest mniejsze.

Warto również rozważyć zamontowanie baterii termostatycznych. Są one wprawdzie droższe od zwykłych baterii, jednak inwestycja ta szybko nam się zwróci, gdyż w dłuższej perspektywie przynoszą one wymierne korzyści. Przede wszystkim zużywamy mniej wody, gdyż mechanizm, który ją miesza, znacznie skraca czas potrzebny na uzyskanie pożądanej temperatury. W rezultacie szybciej możemy skorzystać z wody i zakręcić kran, co jest dobre zarówno dla środowiska, jak i naszego portfela. Dodatkowo cały czas utrzymywana jest ta sama temperatura. Nie musimy więc martwić się np. o poparzenie rąk przez dzieci.

Siła nawyków

Wszyscy wiemy jak wielką siłę i moc mają nawyki. Z drugiej strony, wiemy jak ciężko je wypracować. Warto jednak spróbować wprowadzić kilka z nich co codziennego życia i swojej łazienki. Kilka najważniejszych spraw, na które powinniśmy zwrócić uwagę to:

  • kapiące rury i krany – nie tylko bywają irytujące, ale przede wszystkim powodują, że marnujemy dużo wody i płacimy wyższe rachunki.
  • prysznic zamiast długich kąpieli  – zdrowszy, ale przede wszystkim tańszy. Oszacowano, że można zaoszczędzić nawet 1600 zł rocznie. Oczywiście nie dajmy się zwariować: kąpiel w wannie raz na jakiś czas to nic złego. Warto jednak mieć świadomość, że podczas takiej kąpieli zużywamy około 100 litrów wody (napełniając wannę tylko do połowy!)
  • zakręcanie kranu – zwłaszcza podczas mycia zębów. Kiedy tego nie robisz, do ścieków ucieka średnio aż 19 litrów wody (na jedną sesję szczotkowania zębów!)
  • ekologiczne środki czystości – na rynku jest obecnie cała masa preparatów, które w  składzie mają składniki pochodzenia naturalnego. Skutecznie czyszczą, nie szkodzą środowisku i są bezpieczne do stosowania.

Jak widać sposobów na dbanie o środowisko we własnym domu mamy całkiem sporo. Domyślam się, że ciężko będzie wprowadzić w życie wszystkie sugerowane przeze mnie zmiany od razu. Spokojnie, najważniejsze to mieć świadomość, co możemy poprawić, żeby nasza łazienka była bardziej przyjazna środowisku i sukcesywnie dążyć do zmian.

Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko, redaktorka bloga Łazienka Plus.

7 wypowiedzi na temat “Jak sprawić, by łazienka była przyjazna dla środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.