Czy moda i projektowanie wnętrz idą ze sobą w parze?
Trudno oszacować, na ile trendy panujące w modzie mają wpływ na architekturę wnętrz i/lub odwrotnie. Wnętrz przecież nie projektuje się na jeden sezon, w przeciwieństwie do ubrań. Można jednak zauważyć w ostatnich latach promowanie co sezonowej zmiany dodatków – jak tkaniny czy elementy ozdobne. Na pewno duży wpływ na ten trend miało powstanie sekcji „home” w popularnych, sieciowych sklepach odzieżowych oraz powstanie czy raczej docieranie do Polski coraz większej liczby sklepów z wyposażeniem wnętrz, które co sezon proponują inne, zupełnie nowe przedmioty do domu. Być może to w tym aspekcie moda ma wpływ na architekturę wnętrz. Jeśli zaś chodzi o bardziej trwałe elementy wnętrz jak meble i materiały wykończeniowe ścian i podłóg, może się okazać, że jest wręcz odwrotnie – to architektura wnętrz ma wpływ na modę.
Spróbujmy przeanalizować wspólnie to zjawisko za pomocą konkretnych przykładów:
Pierwsze trzy przykłady to tzw. klasyki, zarówno w świecie mody jak i projektowania wnętrz. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, które z nich miało wpływ na to drugie. Jedno jest pewne – stawianie na proste formy, neutralną kolorystykę i naturalne materiały zawsze sprawdzi się w jednym i w drugim.
1. Proste formy.
Zarówno w modzie jak i wnętrzach, proste formy mogą stanowić bazę pod inne, bardziej wyszukane elementy, bądź samodzielnie tworzyć klasyczny i ponadczasowy zestaw.
[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]
2. Neutralna kolorystyka
Poniżej zestawienie podstawowych neutralnych kolorów. Mogą świetnie komponować się zestawione razem lub – tak jak proste formy, stanowić tło pod inne kolory.
3. Naturalne materiały.
W architekturze będą to przede wszystkim drewno i kamień, natomiast we wnętrzach i modzie – naturalne tkaniny jak len, wełna, jedwab, skóra, zamsz.
Kolejne dwa punkty prezentują wpływ mody na projektowanie wnętrz.
4. Kolor.
Pantone to system identyfikacji kolorów od 1974r. Co roku zostaje ogłoszony kolor roku Instytutu Pantone, który od pokazów haute couture inspiruje wszelkich projektantów od branży odzieżowej do wnętrzarskiej. Oczywiście trudno co roku przemalowywać całe mieszkanie na inny kolor, chodzi raczej o dodatki.
Oto kolory ogłoszone w tym roku przez Pantone jako kolory roku. Czy widzielibyście je w swoich wnętrzach?
5. Czarne dodatki.
Czarne dodatki w modzie kojarzą się z klasyką, są zawsze eleganckie. We wnętrzach natomiast zagościły całkiem niedawno, i osobiście, jest to trend, który bardzo mi się podoba. Uważam, że nawet mdłym wnętrzom dodają charakteru. Mogą to być przede wszystkim wszystkie elementy metalowe, jak oprawy lamp, karnisze, baterie łazienkowe i kuchenne czy np. sprzęt AGD.
Ostatnia grupa to z kolei część ostatnio dominujących trendów, zarówno w modzie jak i architekturze. Minimalizm, styl vintage i stosowanie materiałów z widocznymi śladami użytkowania to według mnie trendy, które miały swój początek w architekturze i architekturze wnętrz, a z czasem przeniknęły do mody. Użycie elementów w jednym kolorze, natomiast o różnej fakturze, tzw. colour blocking oraz trendy geometryczny i botaniczny przywędrowały natomiast ze świata mody do świata wnętrz.
6. Minimalizm.
Less is more – Mniej znaczy więcej – aforyzm, często powtarzany przez blogerki modowe, był dewizą słynnego architekta modernistycznego tworzącego na początku 20. wieku – Miesa van der Rohe. Następcami modernistów byli architekci wyznający ideę minimalizmu, którzy czerpali z modernizmu i pogłębili go. Chyba najbardziej słynni są architekci japońscy jak Tadao Ando czy Yoshio Taniguchi. Modernizm i minimalizm to nie tylko architektura, miały oczywiście swoje odzwierciedlenie w sztuce, sztuce użytkowej, wnętrzarstwie i w modzie.
7. Styl vintage.
Jednym z ostatnio powstałych trendów w projektowaniu wnętrz jest styl vintage, który charakteryzuje się wplataniem we współczesne wnętrza elementów zaczerpniętych z innych epok, np. mebli w stylu midcentury modern. W modzie z kolei można zaobserwować powrót spódnic czy sukienek, niczym (a czasem faktycznie) z babcinej szafy lub dodatków, jak buty czy torebki, nawiązujące do stylistyki z dawnych czasów lub wprost z niej czerpiących.
8. Postarzanie materiałów lub wykorzystanie materiałów z widocznymi śladami upływu czasu.
Ten trend związany jest mocno ze stylem vintage i właściwie z niego wynika. We wnętrzach będą to meble czy dodatki odnalezione na targach staroci lub wykorzystanie starych materiałów, np. drewna w nowej odsłonie. W modzie – rzeczy zakupione w coraz popularniejszych sklepach z odzieżą vintage.
9. Gra fakturą.
Łączenie tkanin, materiałów o różnej fakturze przy zachowaniu jednego koloru.
10. Colour blocking.
Czyli „zblokowanie” dwóch lub więcej kontrastujących ze sobą kolorów. Pamiętacie ten trend w modzie? Teraz widać go natomiast we wnętrzach – będą to na przykład dwa kontrastowe kolory szafek kuchennych górnych i dolnych.
Sukienka i kolory ścian nawiązujące do obrazu „Kompozycja z czerwienią, żółcieniem i błękitem” Pieta Mondriana z 1921 roku.
11. Trend geometryczny.
Czyli wszelkie nadruki, tapety, płytki, materiały, metalowe oprawy lamp czy kosze w geometrycznych kształtach.
12. Trend botaniczny.
Podobnie jak trend geometryczny, stosowany głównie jako nadruk w motywy zaczerpnięte ze świata roślin, ale i wielki powrót żywych roślin do wnętrz, zwłaszcza tych bardziej egzotycznych.
[/expand]
8 wypowiedzi na temat “Czy moda i projektowanie wnętrz idą ze sobą w parze?”
Ciekawy artykuł, myślę że powinniśmy przede wszystkim projektowac tak, aby czuc sie dobrze. Nie zawsze modnie znaczy wygodnie i na długo.
Ja się nie znam na tym, ale uważam że moda i wnętrza to jedna dziedzina. Przede mną dopiero urządzanie własnego domu, na pewno będzie w królującym stylu scandi ale chcę go urządzić przede wszystkim tak by był piekny funkcjonalny i modny nie zależnie od zmieniających się trendów. O ile zawartośc szafy można bez większego bólu wymienić co sezon o tyl egresu w łazience czy mebli kuchennych już niekoniecznie:)
Tak, masz rację, elementy „stałe” we wnętrach trzeba dobierać bardzo uważnie. Zazdroszczę urządzania własnego domu!
Zawsze!
Bridges 🙂
Myślę, że obecnie wszystko się przenika i łączy, ciekawy artykuł 🙂
Też tak myślę 🙂 Dziękuję!