Kolory van Gogha we wnętrzach

Kolory van Gogha we wnętrzach

Inspiracją do napisania tego wpisu była dla mnie niezwykła wystawa – Van Gogh Alive. Było to niesamowicie emocjonalne przeżycie, polegające na doświadczeniu odczuć towarzyszących artyście w kolejnych etapach jego życia i przy powstawaniu konkretnych dzieł. Efekt ten starano się uzyskać za pomocą powiększonych na całą ścianę obrazów, ich fragmentów z dołączonymi cytatami z listów, które Van Gogh pisał do brata w trakcie powstawania tych dzieł oraz odpowiednio dobranej muzyki (zwykle powstałej w podobnym co obrazy okresie) uwydatniającej te odczucia. Choć na wystawie nie było ani jednego oryginalnego obrazu, wyświetlenie ich w powiększeniu, w niemal całkowicie wyciemnionych salach, dało niesamowity efekt. Pozwoliło dostrzec wszystkie pociągnięcia pędzla, tworzące konkretne kształty, a przede wszystkim pozwoliło skupić się na samych kolorach, tak żywych i ekspresyjnych, a jednak współgrających ze sobą.

Gwiaździsta noc


[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]

Van Gogh – postimpresjonista, prekursor ekspresjonizmu i innych stylów współczesnych, często uważany za największego kolorystę w światowej historii sztuki. Jego obrazy (te w najbardziej charakterystycznym, rozpoznawalnym stylu) emanują barwami i światłem. Sam dobór kolorów jest mistrzowski. Artysta mawiał, że umiejętne zestawianie kolorów sprawia, że stają się one wręcz świetliste. Jeden wydobywa głębię drugiego i odwrotnie. Dlaczego nie mielibyśmy się uczyć doboru kolorów od mistrza? Czy takie połączenia mają szansę sprawdzić się we wnętrzach? Oczywiście, że tak! Postaram się to udowodnić za pomocą zestawień obrazów Van Gogha, użytych przez niego kolorów oraz ich proporcji (kolor główny, dopełniający i akcent) i wnętrz opartych na tych zależnościach.

Irysy


Autoportret


Kwitnący migdałowiec


Słoneczniki

Ciekawostka: Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ciężko jest wyodrębnić główną paletę barw w obrazie, ale wystarczy tylko zmrużyć oczy – wtedy zamiast drobnych punktów różnych kolorów widzimy duże plamy w kolorach wynikowych tych drobnych punktów.

[/expand]

5 wypowiedzi na temat “Kolory van Gogha we wnętrzach

    1. Moje też 😉 Mimo, iż Van Gogh twierdził, że żółty jest jego ulubionym kolorem, ja uważam, że jest mistrzem w błękitach 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.