Niebanalne pomysły na kwadratowe płytki

Niebanalne pomysły na kwadratowe płytki

Kwadratowe płytki we wnętrzu wcale nie muszą być banalne. Często kojarzą się nam ze starymi łazienkami w kolorze seledynowym lub różowym z czasów PRL, gdzie był to jedyny dostępny wybór. Może dlatego obecnie jesteśmy do nich dosyć nieprzekonani. Dzisiaj chciałabym odczarować zły urok kwadratowych płytek i pokazać Wam kilka sposobów na ich nietypowe ułożenie, których być może nie znaliście.


Choć wydaje się, że w kwestii kwadratowych płytek niewiele jest możliwości, aby stworzyć coś niebanalnego, w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Kluczem jest dobór koloru i wielkości płytek. W różnych zestawieniach kolorystycznych lub wielkości kafelków możemy otrzymać całkiem inny efekt. Spójrzcie na wybrane przeze mnie przykłady.

W pierwszym z nich (nr 3 na grafikach) proste kafelki są ułożone „w cegiełkę”, czyli z poziomym mijaniem o pół szerokości. Tak ułożone, wyglądają o wiele ciekawiej niż standardowo. Ten sposób można zastosować zarówno na podłodze, jak i na ścianach, choć ja bardziej preferuję to drugie i mam nadzieje, że już niedługo będę Wam mogła zaprezentować projektowaną przeze mnie łazienkę z tak ułożonymi płytkami. Do tego można dobrać kontrastową fugę, podkreślającą układ i elegancka, klasyczna kuchnia gotowa.

Innym sposobem jest jeszcze większy banał, czyli wybór innego niż najbardziej typowy koloru. Gdyby kafelki na tym zdjęciu nie były w słodko-różowym, idealnie dobranym do ścian, kolorze, prawdopodobnie wyglądałyby nudno i przewidywalnie, a tak dało to bardzo malowniczy efekt.

Przy ograniczonym budżecie warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, ponieważ najprostsze kwadratowe kafelki należą do najtańszych na rynku, a występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Dobierając dodatki w pasującym kolorze, możemy uzyskać efektowne wnętrze niskim kosztem.

Kafelki w tym samym kolorze możemy też ułożyć pod kątem 45 stopni (grafika nr 2). Jest to szczególnie popularne w przypadku podłóg, ale nie widzę powodu, aby nie spróbować tego triku na ścianach. Jedyny minus – to sporo odpadów. Bardzo elegancko będą wyglądały kafelki pod kątem z obramowaniem dookoła z jednej linii standardowo ułożonych płytek, w tym samym lub innym kolorze (nr 15).

Kolejną wariacją jest pomieszanie sposobu pierwszego z trzecim – czyli ułożenie kafelek w cegiełkę i pod kątem (nr 4). Da to bardzo dynamiczny efekt, a zarazem rzadko spotykany.

Następne pomysły wykorzystują kafelki w dwóch lub kilku kolorach. Najprostszym z nich jest klasyczna szachownica (nr 5), dawniej bardzo często spotykana na podłogach kuchni czy łazienek w czerni i bieli. Taka podłoga może pięknie dopełnić i urozmaicić kwadratowe, jednolite kafelki na ścianach. Będzie idealnie pasowała do wnętrz w stylu vintage.

Szachownicę można urozmaicić, obramowując ją na przykład jednym z kolorów dookoła pomieszczenia.

Można również wybrać więcej niż dwa kolory i stworzyć na podłodze eleganckie wzory geometryczne (nr 6). Aby efekt był udany, potrzeba do tego stosunkowo dużego pomieszczenia lub małych płytek. Kiedyś, był to często stosowany zabieg na klatkach schodowych czy korytarzach budynków użyteczności publicznej.

Ciekawym pomysłem jest również stworzenie efektu ombre, zwłaszcza na ścianach. To niedrogi i prosty sposób dający efekt „łał”.

Płytki mogą być nie tylko w różnych kolorach, ale i rozmiarach (nr 7,8). Poniżej kilka przykładów, jak ciekawie można zaaranżować kwadratowe kafelki o dwóch różnych rozmiarach. Warto zwrócić uwagę na to, że w niektórych z tych wzorów konieczne są odpowiednie proporcje płytek jednych do drugich.

Jeśli seria płytek na to pozwala, kwadratowe kafelki można połączyć z prostokątnymi o pasujących proporcjach (nr 16-22). Dzięki temu zyskujemy ogromną liczbę nowych połączeń, a uwzględniając różne kolory – wybór staje się nieograniczony. Poniżej kilka ciekawych przykładów wzorów.

Kwadratowe kafelki pozwalają również na użycie różnych wzorów na nich. Ostatnio, wielką popularnością cieszą się wzory orientalne. Można je użyć na fragmencie, otaczając gładkimi płytkami lub na całości powierzchni. Można również wzory ze sobą łączyć. Warto wtedy postawić na podobną paletę barw, aby utrzymać spójność.

Z pewnością jest jeszcze wiele innych sposobów, o których nawet nie pomyślałam. Jak widzicie, proste kafelki wcale nie muszą być banalne. W swojej standardowej wielkości (o szerokości około 20 cm) sprawdzą się w wielu wnętrzach – małych, jak i dużych. Taka wielkość pozwala też na ciekawe zakomponowanie.

Nie zapomnijcie zajrzeć do poprzedniego wpisu o podobnej tematyce, gdzie pokazywałam, jak w ciekawy sposób można zaaranżować płytki typu metro.

Co Wy sądzicie o kwadratowych płytkach? Czy według Was należą do klasyki? A może obecnie powinniśmy się skupić na bardziej nowoczesnych rozwiązaniach?

3 wypowiedzi na temat “Niebanalne pomysły na kwadratowe płytki

  1. Kwadratowe płytki są moim zdaniem bardzo uniwersalne, zarówno jako „tło” do stylizacji wnętrz, jaki w roli głównego elementu dekoracyjnego. Ich symetria wprowadza wrażenie ładu i spokoju we wnętrzach. Uważam, że warto je stosować zarówno we wnętrzach tradycyjnych, jak i nowoczesnych, zwłaszcza, że wybór kolorów i ornamentów jest ogromny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.