Aromaterapia – przepis na wyjątkowy nastrój w Twoim domu

Aromaterapia – przepis na wyjątkowy nastrój w Twoim domu

Dom to miejsce, w którym pragniemy czuć się bezpiecznie. Chcemy, by stanowił azyl, a jego zapach przywodził na myśl piękne i relaksujące wspomnienia. Wyjątkowy, unikalny zapach naszego domu, to nie tylko jego wizytówka, która odpowiada za pierwsze wrażenie, ale również sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia fizycznego.

Lecznicza siła olejków eterycznych

Aromaterapia, czyli bardzo popularna gałąź medycyny naturalnej, jest powszechnie uznawana za jeden z najskuteczniejszych sposobów na rozładowanie stresu, przemęczenia, a także walki z przewlekłym bólem głowy i migrenami. Za twórcę tej nauki uważa się francuskiego chemika dr Rene-Maurice Gattefosse’a, który jako pierwszy odkrył magiczną moc olejku lawendowego, lecząc nim swoje oparzenie.

Głównym założeniem aromaterapii jest wpłynięcie na nasze samopoczucie i stan fizyczny, poprzez odpowiednio stymulujące bodźce zapachowe. Każdy zapach jest wyjątkowy, każdy wpływa na nas w inny sposób i każdy może w różnym stopniu przyczynić się do poprawy kondycji naszego zdrowia psychicznego, ocieplenia relacji z domownikami, a nawet zerwania z nałogiem nikotynowym.

Otul się zapachami

Magiczna moc olejków eterycznych nie stanowi już dla nas żadnej tajemnicy. Od lat dysponujemy wiedzą umożliwiającą dobór zapachów, wpływając nimi na nasze samopoczucie, a także na atmosferę panującą w naszym domu.

Do najbardziej uniwersalnej i wszechstronnie działającej grupy zapachów należą cytrusy oraz kompozycje kwiatowe z lawendy i róży. Dzięki nim nie tylko uspokoimy skołatane nerwy i odprężymy się po całym dniu stresującej pracy, ale także dodamy sobie energii.

Jeśli natomiast poza wyciszeniem potrzebujemy również lepszej koncentracji, nieocenione okażą się zapachy cynamonu, mięty i rozmarynu. Co więcej, zapachy te – a zwłaszcza cynamon – działają otulająco, dzięki czemu możemy stworzyć w domu przyjemną, sprzyjającą dobrym relacjom atmosferę.

Pięknym i równie mocno otulającym zapachem jest także wanilia. Uznawana za jeden z najskuteczniejszych afrodyzjaków, doskonale sprawdzi się w każdej sypialni, umilając długie zimowe wieczory pod kocem.

W sypialni doskonale sprawdzą się również wszystkie kompozycje zapachowe. Wpływają one korzystnie na jakość naszych snów, pozwalają się zrelaksować i są niezastąpione w walce z bezsennością.

By jeszcze bardziej wzmocnić działanie uspokajające i odprężające, warto postawić na zapach jaśminu. Jest on jednym z najskuteczniej wpływających na nasz komfort psychiczny zapachów, obniża poziom stresu, uspokaja skołatane nerwy, a nawet łagodzi stany lękowe.

Ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem są również kompozycje zapachowe, które swoimi nutami mają przywołać u nas konkretne wspomnienia. Zapach morskiej bryzy, słońca, tęczy po burzy czy zimowego poranka – to tylko niektóre z pięknych kompozycji, dzięki którym nasz dom już zawsze będzie pachniał naszymi najwspanialszymi wspomnieniami, a my zawsze z ogromną przyjemnością będziemy chcieli do niego wracać.

Świeczki i olejki eteryczne – jak sprawić, by nasze wnętrze nabrało wyjątkowego zapachu?

Aby zapewnić naszemu wnętrzu unikalny klimat, nie trzeba inwestować w drogie urządzenia. Swoją przygodę z aromaterapią możemy zacząć niewielkim kosztem np. od zakupu kominka lub świecy zapachowej.

Kominki to jedne z najpopularniejszych rozwiązań na roznoszenie po mieszkaniu leczniczych zapachów. Są idealne zarówno do olejków eterycznych, jak i wosków.

Świeczki zapachowe to kolejna, ciesząca się ogromną popularnością pozycja. Dzięki produkcji z naturalnych składników jak wosk sojowy czy pszczeli są o wiele mniej toksyczne niż ich starsze, perfumowane odpowiedniki, a sam wosk pali się nawet o połowę dłużej. Co więcej, świeczki zapachowe to również przepiękny element wystroju, który każdemu wnętrzu doda elegancji i nowoczesnego charakteru.

Aromatyczne pałeczki i kadzidełka, to sposoby na nieco intensywniejszy zapach. Świetnie sprawdzą się podczas medytacji lub jeśli lubimy, by otulające zapachy bardziej zdominowały naszą przestrzeń.

Zapachy możemy również zaprosić do naszego wnętrza w bardziej naturalny sposób. Piękne i aromatyczne kwiaty cięte oraz doniczkowe to najbardziej subtelny, ale i najbardziej naturalny sposób na piękny, wyjątkowy zapach w domu.

Naturalność i harmonia

Choć warto zapoznać się z dobroczynnym działaniem aromaterapii i tym jak na nas wpływa, przy wyborze zapachu do domu, zawsze warto kierować się głównie własnymi upodobaniami. Jeśli pragnąc spokoju i ukojenia, sięgniemy po jaśmin, którego zapach od zawsze nam przeszkadzał, nigdy nie poczujemy się we własnej przestrzeni dobrze i bezpiecznie. Warto również kierować się jakością. Im tańsze świeczki czy woski kominkowe, tym bardziej chemiczny i sztuczny zapach, który może powodować efekty wręcz odwrotne do zamierzonych, wzmagając bóle głowy i złe samopoczucie.

Aromatyczne, uspokajające i wyciszające zapachy to przyjemna i bardzo niedroga terapia, która wpłynie pozytywnie nie tylko na Ciebie i Twoich najbliższych, ale także na wszystkich, których zaprosisz do swojego wyjątkowego ogniska domowego.

Autorką wpisu gościnnego jest Marysia – redaktorka magazynu internetowego NMAG.

9 wypowiedzi na temat “Aromaterapia – przepis na wyjątkowy nastrój w Twoim domu

  1. Oj tak, muszę się tutaj z tym zgodzić. Jakiś czas doceniłam działanie naturalnych olejków dla samopoczucia jak równiez i dla urody. Pozwalam sobie na taki domowy dzień spa, w którym zapuszczam sobie jakiś przyjemny zapach, robie sobie przyjemną kąpiel z olejkami.

    A potem wmasowuje w skórę odżywiające serum ( w ostatnim czasie przeciwcellulitowe bo mam z tym mały problemik).

    Polecam Vialise
    https://www.medme.pl/artykuly/krem-na-cellulit-naturalny-najlepszy,73632.html

    Przyjemne oraz o naturalnych składnikach 🙂

    1. Dawno nie robiłam sobie takiego wieczoru spa! Jej, zazdroszczę wanny, strasznie mi jej brakuje w mieszkaniu…

  2. Ja kupiłam już sobie taki parownik do olejków aromaterapeutycznych. Nie mogę się doczekać aż przyjdzie. Ma być w tym tygodniu!

  3. U mnie najczęściej sprawdzają się świece sojowe zapachowe – ale to głównie jesienią i zimą, aby dodać klimatu. W lato stawiam właśnie na nawilżacze powietrza, do których dodatkowo można dodać naturalny aromat.

    1. Właśnie jestem bardzo ciekawa tych świec sojowych, chyba tez wypróbuję jesienią 🙂 Nawilżacze – świetna sprawa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.