Sposoby na rozdzielenie stref w mieszkaniu

Sposoby na rozdzielenie stref w mieszkaniu

Ten wpis możecie potraktować jako kontynuację wpisu o trikach do małych mieszkań. Dzisiaj skupimy się jednak na jednym aspekcie czyli rozdzieleniu poszczególnych stref w mieszkaniu. Mam tutaj na myśli nie najbardziej typowe rozdzielenie, czyli za pomocą ścian. W małych mieszkaniach często nie możemy sobie po prostu na to pozwolić. Czasami też w większych mieszkaniach, domach czy innych przestrzeniach, jak na przykład kawiarnie, chcemy rozdzielić poszczególne części wnętrza dla uzyskania, być może, przytulności w jednej części, większej swobody, prywatności, a czasem po prostu ze względów estetycznych. W takich właśnie przypadkach sprawdzą się rozwiązania o których będziemy mówić dzisiaj.

Część z tych rozwiązań z pewnością jest Wam dobrze znana, jednak czasami jest nieprawidłowo, a może raczej nieprawidłowo pod względem funkcjonalnym, stosowana. Dlatego chciałabym się skupić na wybraniu odpowiedniego rozwiązania do konkretnej sytuacji.

Industrialna przeszklona ścianka

Pierwszym sposobem jest bardzo popularna obecnie ścianka industrialna z czarnych ramek i wypełnieniem z szyb. Zapożyczona z wnętrz industrialnych, gdzie za pomocą takich właśnie barier oddzielano część biurowa od reszty hali fabrycznej. Dzisiaj często stosuje się taki element w nowoczesnych wnętrzach, ale nie zawsze jest ono praktyczne. Takie rozdzielenie jest niezwykle efektowne i wbrew pozorom pasuje nie tylko do wnętrz loftowych. Jednakże często w aranżacjach zapomina się o dodatkowym elemencie, który sprawiłby, ze taka ścianka byłaby o wiele bardziej użyteczna. Owszem, ścianka pomiędzy sypialnią a częścią dzienną, lub sypialnią a łazienką, da efekt „wow”. Jednak w życiu codziennym może się już nie sprawdzać. Czasem po prostu potrzebujemy odrobiny prywatności. Dlatego też przydatnym elementem byłoby zastosowanie dodatkowo zasłon, rolet lub żaluzji, jak to właśnie miało miejsce w pierwotnych rozwiązaniach w biurach ulokowanych w fabrykach! Kiedy kierownik chciał mieć widok na pracę w fabryce, zostawiał przeszklenia odsłonięte, kiedy chciał popracować w spokoju lub odbywał spotkanie, zasłaniał je żaluzjami. Dzięki temu, rozwiązanie to nabiera funkcjonalności i zalecam Wam przemyślenie tego aspektu, jeśli zastanawiacie się nad tym modnym elementem.

Ażurowy regał

To droga dość banalna, ale też pragmatyczna i może dlatego tak chętnie stosowana. Ażurowy regał to nie tylko oddzielenie przestrzeni ale także brak marnowania miejsca – forma oddzielenia daje miejsce do przechowywania. Jeśli jednak zależy nam, aby do dalej odsuniętej przestrzeni od okna docierało światło naturalne, nie możemy zapychać regału do końca, a raczej powinniśmy pozostawić go w dużej mierze ażurowym. W takim przypadku lepiej sprawdzi się regał o dużych podziałach i cienkich ramkach, aby jak najwięcej światła mogło docierać na drugą stronę.

Drewniane panele

Ażurowa konstrukcja z drewnianych paneli lub listewek to patent, które będzie korzystny, gdy chcemy w szybki, łatwy i tani sposób, ale na stałe oddzielić dane przestrzenie. Dzięki ażurowości, światło wciąż będzie docierało na drugą stronę, natomiast wciąż możemy uzyskać nieco prywatności. Wbrew pozorom, taka ścianka daje całkiem sporo osłony. Sami możemy uregulować stopień przezierności, dobierając odpowiedni odstęp listew. Ten system  zda egzamin nie tylko we wnętrzach mieszkalnych ale także w restauracji i kawiarni, gdy chcemy uzyskać bardziej przytulną atmosferę.

Zasłona

Zasłona może być dopełnieniem powyższych pomysłów (dodatkowym, czasowym osłonięciem) lub rozwiązaniem samodzielnym. To metoda budżetowa, ale też bardzo praktyczna, gdyż możemy sami regulować nie tylko stopień przezierności, dobierając o odpowiednim splocie materiał, ale także stopień zasłonięcia, przesuwając zasłonę tak, jak chcemy. Taka zasłona może też być niezwykle dekoracyjna – tekstylia we wnętrzach są ogromnie ważne. Nie jest także tak ciężka jak regał czy panele.

Ścianka o niepełnej wysokości

To pomysł do wnętrz wysokich, jeśli chcemy oddzielić też część wnętrza akustycznie. Ciekawym sposobem jest zbudowanie swoistego boksu na łazienkę w kawalerce o wysokim stropie, jak na zdjęciu poniżej. Dzięki temu, we wnętrzu wciąż panuje wrażenie przestronności i lekkości, natomiast w łazience mamy pełen komfort użytkowania. W standardowej wysokości wnętrzach, można zastosować ściankę o wysokości do blatu lub wysokiego blatu, tzw. barku. Ścianka może oddzielać część dzienną od części kuchennej lub strefy zabaw dzieci. Optycznie rozdzieli przestrzenie, zasłoni to, co ma być zasłonięte, natomiast zapewni wgląd do obu części i dostęp światła dziennego.

Podwyższony blat

To pomysł podobny do ścianki o niepełnej wysokości, natomiast tutaj oddzielenie uzyskujemy nie za pomocą zbudowania ściany, lecz za pomocą zabudowy meblowej. To zapewni dodatkowe miejsce do przechowywania i będzie łatwiej demontowalne niż ścianka budowana. Typowo stosuje się jako oddzielenie aneksu kuchennego ale może też oddzielać strefę sypialną czy strefę pracy.

Ażurowa zabudowa z blachy lub siatki metalowej

To patent w sytuacjach, kiedy mamy ekstremalnie mało miejsca, ponieważ blacha ma znikomą wręcz grubość. Blacha może być ażurowa i zapewniać dostęp światła, ale jednocześnie nieco prywatności, i możemy zamówić ją w określonym wymiarze. Nieco kreatywnego podejścia i takie oddzielenie może dać intrygujące efekty w naszych wnętrzach. Idealnie sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych.

Z pewnością takich rozwiązań jest jeszcze bardzo wiele. Ja przytoczyłam, wydaje mi się, te teraz najbardziej popularne. Które z powyższych wydaje Wam się najbardziej praktyczne? Jakie są Wasze pomysły na oddzielenie przestrzeni we wnętrzach? Podzielcie się w komentarzach.

Poniżej inne wpisy o poradach i trikach do wnętrz:

13 wypowiedzi na temat “Sposoby na rozdzielenie stref w mieszkaniu

 1. Bardzo ciekawe sposoby na rozdzielenie przestrzeni w pomieszczeniu. Najbardziej do gustu przypadł mi chyba pomysł z przeszkloną ścianką – prezentuje się fajnie, nie jest „ciężka” jak typowa ściana działowa, pozwala na utrzymanie prześwitu pomiędzy częściami pomieszczenia, a w razie konieczności łatwo zyskać można na prywatności, korzystając z rolet czy zasłon. Nie wiem czy znasz bloga http://kronosfera.pl/blog/ – znaleźć na nim można inne ciekawe i przydatne sposoby na zagospodarowanie domowej przestrzeni.

  1. Ja też jestem fanką przeszklonych ścian! Bardzo chciałam ten patent wykorzystać w ostatnim projekcie, niestety się nie udało. Tak jak mówisz – to rozwiązanie daje możliwość doświetlenia i kontaktu, w razie czego szybę można czymś przysłonić.
   Nie znam tego bloga – chętnie zajrzę i sprawdzę 🙂

 2. Bardzo fajne sposoby. Ja mam mieszkanie z b. dużym pokojem (tylko 1) i przydałoby go się jakoś rodzielić, a jakoś nie chce mi się inwestować w inwestycje ściany z płyt gk czy jak to było. Sporo to pln.

 3. Prawdę mówiąc spodziewałam się jeszcze czegoś innego, a mianowicie bardziej symbolicznego wyznaczania stref. No właśnie – wyznaczania… To chyba słowo klucz, bo w przypadku przytoczonych przykładów faktycznie mamy do czynienia z rozdzieleniem, a nie wyznaczeniem 😉 Mimo wszystko przeczytałam, obejrzałam i aż mi trochę szkoda, że u mnie żadne rozwiązanie w grę nie wchodzi. Pierwszy pomysł ze szklaną ścianą wygląda przepięknie! My zaś jesteśmy dopiero co po usunięciu ściany, więc jak bym powiedziała nieMężowi, że jutro wstawiamy podziałkę, to chyba by mnie udusił! 😀

  1. Na pewno nie w każdym wnętrzu się sprawdzi, ale na przykład w takim w stylu industrialnym może wyglądać ciekawie.

 4. Wszystkie pomysły doskonałe, ja wybrałam ażurowy regał. Pozwala nie tylko wydzielić przestrzeń, ale nadać jej klimat poprzez ustawienie na nim odpowiednich przedmiotów (papierzyska w części „biurowej”, książki w „rekreacyjnej”). A co Pani myśli o luksferach? Widziałam u kogoś taką półściankę z wstawkami z kolorowych luksferów, wyglądało dość ciekawie.

  1. Faktycznie, to dodatkowy atut regałów 🙂 Co do luksferów – prawdę mówiąc nie pomyślałabym nawet o takim rozwiązaniu, ale rzeczywiście kiedyś się je dość często stosowało, zwłaszcza do oddzielenia ciemnych pomieszczeń. Myślę, że również mogą ciekawie wyglądać, ale z pewnością są bardziej inwazyjne, podobnie jak wybudowanie ścianki działowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.