Trendy we wnętrzach na 2021 rok – cz. 2

Trendy we wnętrzach na 2021 rok – cz. 2

Tak jak zapowiadałam tydzień temu, zapraszam dzisiaj na drugą część wpisu o trendach wnętrzarskich na 2021 rok. Ostatnio było o typowo wnętrzarskich trendach i smaczkach, dzisiaj potraktujemy temat nieco szerzej, skupiając się na tym, co się ogólnie zmieniło w postrzeganiu wnętrz mieszkalnych i nie tylko.

Mam wrażenie, że największy wpływ na tegoroczne trendy miała pandemia koronawirusa. Nic dziwnego, w końcu w ubiegłym roku w znaczący sposób wpłynęła na to, jak spędzaliśmy większość czasu i w jakich warunkach pracowaliśmy. Szybko zweryfikowaliśmy, czy nasze domy rzeczywiście są tak wygodne i funkcjonalne, jak do tej pory myśleliśmy, wiele rzeczy trzeba było zmienić i dostosować do nowych realiów. Ponieważ pandemia jeszcze się nie skończyła, to nowe spojrzenie na domowe wnętrza zostanie z nami i na ten sezon. Jeśli planujecie całkowity remont, odświeżenie wystroju albo po prostu interesują Was nowe i kreatywne rozwiązania ze świata wnętrz, zapoznajcie się z tegorocznymi trendami, które prawdopodobnie zostaną z nami na dłużej.

Wielofunkcyjne wnętrza

Jednym z najważniejszych wymogów dla domowych wnętrz na rok 2020 była i jest nadal ich wielofunkcyjność. Część dzienna domu czy mieszkania jak salon lub pokój dzienny powinna mieć możliwość spełniania wielu funkcji – jak miejsce pracy zdalnej, miejsce nauki zdalnej, miejsce odpoczynku – tego biernego ale i bardziej aktywnego – jako mini siłowni a nieraz także jako miejsce przygotowywania i spożywania posiłków. Wiele osób musiało przenieść swoje zewnętrzne aktywności do wnętrz, jak np. hobby i to też wymagało wygospodarowania miejsca. W dodatku, więcej czasu mieszkańcy danego domu musieli spędzać na mocno ograniczonej przestrzeni. Więc jak to wszystko pogodzić, aby wszystkim użytkownikom zapewnić maksymalny komfort?

Czyste przestrzenie

Jednym z pomysłów na uzyskanie wielofunkcyjnego pomieszczenia jest zminimalizowanie przedmiotów w nim znajdujących się. Minimalistyczne podejście w kwestii urządzania wnętrza nie tylko zapewni nam więcej przestrzeni i oddechu, ale także sprawi, że łatwiej będzie na szybko przearanżować układ w dostosowaniu do aktualnych potrzeb, które mogą zmieniać się nawet kilka razy na dzień.

Modułowe przestrzenie i obiekty

Innym pomocnym rozwiązaniem i mocnym trendem 2021 roku są modułowe przestrzenie i przedmioty. Są to dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania takie jak szerokie przesuwne panele wydzielające przestrzeń, mobilne ścianki, meble na kółkach, systemy modułowe mebli, które możemy dostosować do siebie, wielkości i kształtu wnętrza i własnych upodobań.

Inteligentne oświetlenie

Istotną kwestią w poprawie funkcjonalności wnętrza jest jego oświetlenie. Choć często na to naturalne nie mamy wpływu, bo układ okien jest jaki jest, możemy poprawić to sztuczne, którego wbrew pozorom nie używamy przecież tylko wieczorami, ale także w te bardziej pochmurne dni, których w ciągu roku jest całkiem sporo. Specjalistyczne rozwiązania szczególne sprawdzą się w przestrzeniach roboczych, jak blat kuchni, miejsce pracy lub nauki ale także w miejscach do odpoczynku jak stół rodzinny czy miejsce do czytania. Warto zastanowić się nad inteligentnymi rozwiązaniami, pozwalającymi ustawiać harmonogramy i tworzyć odpowiednią atmosferę odpowiadającą aktualnym potrzebom.

Praktyczne wnętrza

Rok 2020 mocno zweryfikował nasze oczekiwania od zamieszkiwanych wnętrz. Okazuje się, że jednak ich praktyczność ma nieraz większe znaczenie niż sama estetyka. Chcemy móc wykorzystać daną przestrzeń maksymalnie i mocno stawiamy na wygodę, uniwersalność czy wszechstronność rozwiązań, jak mobilne meble, spełniające kilka funkcji.

Trwałe tkaniny

Czy Wasze kanapy są jakoś szczególnie zużyte i wysiedziane po 2020 roku? Cóż, mnie tylko Wy to zauważyliście. Prognozowane trendy na 2021 wskazują, że wielką popularnością będą cieszyć się w meblarstwie rozwiązania stawiające na trwałość, m. in. jeśli chodzi o wszelkie meble tapicerowane. Szczególną uwagę będziemy zwracać nie tylko na jakoś tkanin ale i możliwość ściągania pokryć i wielokrotnego prania.

Styl industrialny

Styl industrialny to nic nowego w świecie wnętrz. Jednak w tym roku ma nastąpić jego wielki powrót, ponieważ idealnie sprawdza się w minimalistycznych przestrzeniach wielofunkcyjnych i otwartych przestrzeniach, do których tak tęsknimy.

Cottagecore

Cottagecore to według liczby użytych hashtagów na Instagramie kolejny wielki trend 2010 i 2021 roku. On również jest ściśle związany z pandemią. Ludzie, izolując się na długie miesiące w swoich domach, a zwłaszcza mieszkaniach bez ogródków, zatęsknili za sielskością nieograniczonych niczym wielkich połaci pól uprawnych i łąk, dostępnością natury na wsiach i świeżego powietrza. Chodź każdy wie, że prawdziwe życie na wsi wcale tak nie wygląda i nigdy nie wyglądało, chyba każdy doceni malownicze kadry z filmów, których niespieszna akcja rozgrywa się w angielskich, urokliwych wsiach i małych miasteczkach, niczym z powieści Jane Austen. Oczywiście nie każdy ma możliwość przenieść się na wieś na czas trwania pandemii, niemniej jednak ta tęsknota za bliskością naturą znacząco wpłynęła na trendy wnętrzarskie. Chcemy choć odrobinę tego uroku przenieść do własnych czterech ścian – czy balkonów za pomocą tradycyjnych wiejskich kwiatów i roślin, zebranych na łące ususzonych traw czy przytulnych materiałów lub ręcznie robionych na drutach lub szydełku dodatków.

Domowe ogrody

O żywych roślinach we wnętrzach pisałam już na blogu wiele razy. Ich popularność ma jednak jeszcze wzrosnąć w 2021 roku. Posiadanie wewnętrznego ogrodu czy to na parapecie czy na balkonie poprawi mikroklimat wnętrza, ożywią je, ciekawym kształtem liści czy teksturą mogą pełnić rolę żywej rzeźby. Opieka nad nimi uspokaja i zapewnia codzienny kontakt z naturą. Najwięcej korzyści przyniesie uprawa roślin…jadalnych. Dostępność świeżych ziół z kuchennego parapetu czy zerwanie własnoręcznie wyhodowanych na balkonie truskawek czy pomidorków to nie tylko wygoda ale też ogromna satysfakcja.

Trendy z poprzednich lat, które prawdopodobnie zostaną z nami na dłużej

Neutralna kolorystyka

Neutralna kolorystyka jako baza wnętrza oraz kolory ziemi to te trendy, które zdecydowanie zostaną z nami na dłużej.

Zrównoważony, nowoczesny deisgn

Nie mogę nie wspomnieć, że teraz jeszcze większą wagę będziemy przykładać do tego, aby urządzać swoje wnętrze w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju. Szukamy rozwiązań nieszkodzących środowisku, wybieramy materiały naturalne wyprodukowane w etyczny sposób, próbujemy wykorzystać już wyprodukowany plastik na nowe sposoby. To tylko niektóre aspekty tego problemu.

Naturalne materiały

Naturalne materiały są lepsze nie tylko dla środowiska ale także dla nas i naszego zdrowia. Poza tym mają zazwyczaj wyższą wartość estetyczną i są trwalsze. Ich wadą jest jednak często cena. Jeśli to jest dla nas nie do przeskoczenia, warto zastanowić się nad wyborem danego elementu z rynku wtórnego. W tym sezonie oprócz naturalnego kamienia, ceramiki, żywych roślin, mebli z wikliny czy naturalnych tkanin obiciowych szczególną popularnością będzie cieszyć się surowe powierzchnie drewniane, celowo niepomalowane, aby jeszcze bardziej podkreślić ich teksturę i właściwości materiału. Motywy związane z naturą pojawiają się także na elementach dekoracyjnych w formie grafik przedstawiających faunę i florę.

To już wszystko jeśli chodzi o tegoroczne trendy. Wydaje mi się, że w tym roku bardziej niż do samej estetyki, większą wagę przykładamy do bardziej ogólnych aspektów jak nowe spojrzenie na domowe przestrzenie połączone z troską o naturę i nowoczesne technologie. A co Wy sądzicie? Jakie trendy najbardziej Wam przypadły do gustu, a jakie mniej?

Poniżej poprzednie wpisy o trendach we wnętrzach:

17 wypowiedzi na temat “Trendy we wnętrzach na 2021 rok – cz. 2

  1. Ja bym jeszcze tutaj dodała tapety. Fototapety i tapety stają sie coraz modniejsze oraz dzieki nim można niewielkim w sumie kosztem całkowicie odmienić wnętrze i nadać mu nowego charakteru. Przy tym nie jest to dekoracja trwała. Jesli efekt nie będzie nam się już podobał albo będziemy chcieli coś zmienić, mozemy tapetę bez problemu zerwać i przemalować pomieszczenie. Albo położyć nową. Sama ostatnio kładłam tapety w dwoch miejscach w domu .W salonie na scianie za telewizorem oraz w sypialni za węzgłowiem łózka. Poradziłam sobie sama, po obejrzeniu filmiku jak tapetować. Polecam wybierać tapety winylowe. Ta w salonie była papierowa i trudniej mi się ją kładło niz grubszą tapetę w sypialni, która była na podłożu winylowym. Tapet polecam poszukać w sklepie Leroy Merlin

  2. Fajnie zostało to tutaj zebrane. To na co fajnie byłoby zwrócić uwagę to klimatyzatory, które stają się standardem w domach czy mieszkaniach. A wybór jest duży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.