Trendy we wnętrzach na rok 2021 – cz. 1

Trendy we wnętrzach na rok 2021 – cz. 1

Jak co roku w styczniu zapraszam Was na przegląd trendów wnętrzarskich w nowym sezonie. Po zrobieniu szerokiego researchu w tym temacie, dochodzę do wniosku, że tych nowych trendów nie ma znowu aż tak dużo. Myślałam już nawet, że nie będzie za bardzo o czym pisać. Jednak, o dziwo trochę tych trendów w tym roku jest – kilka nowości i kilka ważnych kontynuacji z lat poprzednich. Ponieważ obawiałam się, że wpis będzie bardzo długi, zdecydowałam się podzielić go na dwie części – pierwsza z trendami typowo wnętrzarskimi, a druga związana również ze stylem życia, która ukaże się za tydzień. Zapraszam więc dzisiaj na pierwszą część.

Indywidualność wnętrza

Postawienie na indywidualizm we wnętrzach pojawia się w trendach już kolejny raz. Co ciekawe, często jest zaprzeczeniem pozostałych trendów, ponieważ wyżej stawia osobiste upodobania od tego, co jest aktualnie modne. Jednak jest to dość istotne zagadnienie pokazujące, co tak naprawdę jest we wnętrzach najważniejsze – bo cóż jest wart piękny i spójny projekt mieszkania, jeśli nie służy ono dobrze mieszkańcom i czują się w nim obco? Dla mnie również jest to istotna kwestia i choć doceniam dopracowane, zaprojektowane z duchem czasu projekty to jednak nie podoba mi się, gdy są one bezosobowe i zaaranżowane jak od szablonu. Lubię, kiedy pokazują nieco charakter mieszkańców, ich styl życia, zainteresowania czy upodobania co do kolorów czy mebli, nawet jeśli są one sprzeczne z tym, co aktualnie jest w trendach.

Wzory i figury geometryczne

Motywy geometryczne wciąż na topie. Tym razem w dużo odważniejszej wersji z lat 80. i stylistyki Memphis Design. To trend wzorniczy pochodzący właśnie z lat 80. od włoskiego projektanta Ettore Sottsass, łączący w sobie geometryczne kształty art déco i popartową paletę kolorów. Geometryczne kształty we wnętrzach, zwłaszcza połączone z odważną kolorystyką, mocno ożywiają przestrzeń i wprowadzają dramatyczne napięcie.

Linearne twarze

Z pewnością zauważyliście już ten trend, nie tylko we wnętrzach ale także na ubraniach czy biżuterii. Linearne, uproszczone grafiki przedstawiające twarze ale też całe postacie lub poszczególne części ciała nawiązują nieco do dzieł Picassa czy słynnych wycinanek Matisse’a. Tego typu motywy można znaleźć  na ceramice, tekstyliach czy grafikach ściennych. Również Poster Store ma w swojej ofercie najbardziej trendy w tym sezonie nowoczesne plakaty. Przyznaję, że sama uwielbiam ten trend i skusiłam się na wymianę moich starych map w salonie na dwie z wielu różnych propozycji minimalistycznych, linearnych rysunków z oferty Poster Store. Moim zdaniem, bardzo odświeżyły i nieco unowocześniły moje wnętrze. A jeśli Wam również spodobały się takie propozycje obrazów, wciąż działa kod rabatowy: zdusza35, który obejmuje 35% zniżki na grafiki, z wyłączeniem serii Selection (ważny do 24 lutego do północy).

Antyczne lustra

Lustro w starej, bogato zdobionej, złoconej ramie to nie tylko mocny akcent we wnętrzu, przełamujący jego współczesny charakter, ale także sposób na rozświetlenie go i optyczne powiększenie. Jeśli znudziły Wam się wszechobecne galerie grafik, takie lustro sprawdzi się również jako mniej typowa dekoracja ścian.

Suszone trawy i kwiaty

Na fali chęci powrotu do natury jest minitrend na wykorzystanie suszonych traw i kwiatów we wnętrzach. Zwłaszcza w połączeniu z również ostatnio modnymi wazonami o nietypowych kształtach. Takie dekoracje mają tę zaletę, że postoją znacznie dłużej niż kwiaty cięte 😉

Urok luksusu stylu art déco

Bardzo zdobny, elegancki i geometryczny styl art déco lat 20. ubiegłego wieku wciąż niezaprzeczalnie kojarzy się z luksusem. We współczesnych wnętrzach jego dosłowne odtworzenie mogłoby jednak wyglądać mocno kiczowato i nie na miejscu. Jednak wciąż możemy z niego czerpać, a jego poszczególny elementy będą doskonale podkreślać lub kontrastować wnętrza skandynawskie czy industrialne. Jakie elementy stylistyki art déco możemy przenieść do współczesnych wnętrz? Będzie to chociażby symetryczna organizacja przestrzeni, mosiężne dodatki, zwłaszcza w geometrycznych formach, szlachetna kolorystyka nawiązująca do kolorów kamieni szlachetnych (szafir, cytryn, szmaragd i ametyst) oraz mnogość luster. To również odpowiednie materiały jak np. marmur, metale, lakierowane drewno czy aksamit.

Teksturowane ściany

Kontynuacja trendu z zeszłego roku w trochę innym wydaniu. W zeszłorocznym wpisie o trendach pisałam o teksturach, które we wnętrzach zyskują coraz większe znaczenie, wprowadzając różnorodność, ale nie za pomocą koloru lecz różnych faktur materiałów. W tym roku idziemy o krok dalej. Tekstury nie dotyczą już tylko drobniejszych elementów wnętrza, jak tekstylia i dodatki, ale także samej architektury wnętrza – czyli ścian, sufitów i podłóg. Na topie są teksturowane tapety, rattanowe płaszczyzny, okładziny z naturalnego kamienia i tynki dekoracyjne przywodzące na myśl surowe wykończenie ścian domów w stylu śródziemnomorskim. Z wielkim przytupem wracają również panele ścienne, najczęściej z drewna. Choć w Polsce wielu osobom wciąż kojarzą się z typowym wykończeniem przedpokoju boazerią z lat 80., wcale nie musi to tak wyglądać. Drewniane panele ścienne mają wiele zalet – w zależności od wydania mogą przywodzić na myśl bliskość natury lub elegancki urok stylowego gabinetu, wpływają na akustykę wnętrza a nawet zapewniają dodatkową warstwę izolacyjną. Dodatkowo, jest to rozwiązanie trwałe i sprawdzi się w wielu wnętrzach – czy to w formie lamperii do połowy ściany w pokoju dziecięcym czy w klasycznym salonie.

Design ukierunkowany na dotyk

To trend ściśle powiązany z teksturą. Projektanci zdali sobie sprawę, że kupując meble, zazwyczaj ich dotykamy, bardziej lub mniej świadomie zwracając uwagę na ich fakturę i zaczęli świadomie wykorzystywać ten fakt w swoich projektach. Ciekawe podziały, faktury, połączenia tekstur i materiałów dostarczają bardziej zmysłowych doświadczeń. Mnie osobiście bardzo podoba się ten trend i to, jak za pomocą prostych ale przemyślanych zabiegów, jak np. frezowanie drewnianych mebli, można zupełnie odmienić ich wygląd.

Okna dachowe

Ten trend przeznaczony jest dla szczęśliwych posiadaczy domów lub osób planujących budowę domu. Okna dachowe lub świetliki w sufitach nie tylko rozjaśniają wnętrze, ale także dają nam widok na niebo. Sama miałam to szczęście, że w domu rodzinnym miałam okno dachowe bezpośrednio nad łóżkiem, dzięki czemu mogłam oglądać spadający śnieg, deszcz czy nocne rozgwieżdżone niebo.

Kolor roku Pantone 2021: Ultimate Grey i Illuminating

O kolorze roku 2021 wybranym przez Instytut Pantone pisałam już w osobnym wpisie, ale trudno nie wspomnieć go a właściwie ich, pisząc o tegorocznych trendach kolorystycznych. Mimo wszystko jest to ważny wyznacznik tego, co dzieje się w naszej globalnej kulturze i odpowiedź na ludzkie potrzeby. Tym razem padło na kojarzącą się ze stabilnością i technologiami szarość oraz rozświetlający i dający nadzieję żółty.  

Ciemne odcienie

Trend na wprowadzenie większej ilości koloru do neutralnych wnętrz pojawił się już jakiś czas temu, tym razem jednak modne będą kolory ciemne. Zastosowane w całości pomieszczenia mogą nieco przytłaczać, jednak jako akcent mogą podkreślić dany fragment wnętrza i sprawią, że wnętrze będzie bardziej charakterne i nieoczywiste. Warto postawić na wciąż neutralne, ale mnie oczywiste odcienie jak przyszarzony brąz, ciemnoniebieski wpadający w grafit czy ciemny, brudny róż.

Pudrowy róż

Pudrowy róż znów wraca do łask. Dzieje się tak regularnie co jakiś czas, a może znaczy to, że ten odcień nigdy nie wychodzi z mody? Zgaszony pudrowy róż właściwie jest kolorem dość neutralnym, stąd może wynikać jest popularność. Sprawdzi się w wielu wnętrzach, nie przytłaczając ich, a nie jest tak typowy jak szarość czy odcienie beżu.

Trendy z poprzednich lat wciąż na topie

Japandi

Znany jako japoński minimalizm, czyli połączenie stylu scandi z elementami minimalistycznej stylistyki japońskiej.

Podłoga w jodełkę

Drewniane podłogi ułożone w klasyczną lub francuską jodełkę wciąż pozostają w modzie. Więc jeśli zastanawiacie się nad takim wyborem – śmiało, tym bardziej, że teraz tego typu podłóg jest dużo więcej na rynku.

Płytki w rybią łuskę

Płytki o takim kształcie będą mocnym akcentem kuchni lub łazienki. Mogą być kontrastem dla minimalistycznego wnętrza lub dopełniać to bardziej w stylu art déco.

Dodatki z mosiądzu, brązu i miedzi

Na topie wciąż pozostają „ciepłe” metale jak mosiądz, brąz i miedź. Dodatki w tych kolorach sprawiają, że pomieszczenie nabiera elegancji. Świetnie komponuj się z elementami w stylu vintage, z marmurem oraz szkłem. Metale w czarnej, matowej powłoce odnajdą się za to we wnętrzach bardziej minimalistycznych lub industrialnych.

Ciemnoniebieskie kuchnie

Kolorowe kuchnie, zwłaszcza w ciemnoniebieskim odcieniu również będą bardzo modne w tym sezonie. To potwierdza wzrost ich popularności na Instagramie czy Pintereście, a przecież to tam obecnie większość z nas szuka wnętrzarskich inspiracji 😉

Ciemna zieleń i granat

Kolory, które kilka lat temu wywołały furorę w świecie wnętrz. Kto z nas nie marzył o butelkowozielonej ścianie czy granatowej, aksamitnej sofie? Jeśli dalej marzą Wam się te elementy, z powodzeniem możecie po nie sięgać, bez obawy, że wkrótce wyjdą z mody.

Makramy i inne plecione, naturalne dodatki

Plecione dodatki znajdują zastosowanie w wielu elementach wnętrz. Ich neutralny odcień będzie pasował do innych kolorów, wprowadzając miła dla oka dodatkową teksturę. Plecione mogą być nie tylko makramy, ale też sznurkowe torby, pojemniki, wieszaki na doniczki, ozdoby okienne czy oprawy lamp.

Na dzisiaj to wszystko. Jak Wam się podobają tegoroczne propozycje? Które z trendów są dla Was zaskakujące a które zupełnie nieciekawe? Jak sami widzieliście, mnie najbardziej do gustu przypadły minimalistyczne grafiki z twarzami i postaciami. Od jakiegoś już czasu jestem też wielką fanką makram, tak więc cieszę się, że wciąż są na topie. A za tydzień druga część, zapraszam!

5 wypowiedzi na temat “Trendy we wnętrzach na rok 2021 – cz. 1

  1. Podsumowanie idealne. Zdecydowanie ciemne wnętrza zdominują aranżacje wnętrz, wysokie i otwarte przestrzenie. Styl industrialny zagościł w mojej powojennej kamienicy i pokochałam go całym sercem. Jodełka na podłodze zachowana idealnie została przez nas odnowiona i mam nadzieję będzie służyć kolejnych kilkadziesiąt lat. Mój faworyt na ściany to włoskie tapety, ozdoby to art deco oświetlenie i mebe vintage. Dopełnieniem będą drzwi loftowe grodzące salon z kuchnią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.