Zadbaj o wzrok! Jak prawidłowo oświetlić domowe biuro?

Zadbaj o wzrok! Jak prawidłowo oświetlić domowe biuro?

Rok 2020 upłynął pod znakiem społecznego dystansowania, którego jednym z efektów była także zmiana dotychczasowego modelu pracy. Wielu pracowników swoje domowe biura zorganizowała pod własnym dachem. I chociaż zmiana ta jest na tyle powszechna, że praktycznie każdy z nas zna kogoś, kto od dłuższego czasu pracuje zdalnie, to jednak stanowiska przygotowane do home office nie zawsze spełniają normy i zasady biurowego BHP.

Przemęczone oczy: najczęstsze objawy

Mowa tu również o zapewnieniu odpowiednich warunków dla naszych oczu. Te bowiem z powodu złego oświetlenia lub przedłużonego kontaktu z ekranem, mogą zareagować przemęczeniem. Jego symptomy to przede wszystkim przewlekłe bóle głowy połączone z uczuciem skołowania, wrażenie przesuszenia lub piasku pod powiekami, a także zaczerwienienie i okresowe łzawienie. W takiej sytuacji może się okazać, że pomieszczenie, w którym urządziliśmy domowe biuro, nie jest przystosowane do charakteru naszej pracy.

Kiedy do lekarza?

Gdy jednak wprowadzimy zmiany w życie, a objawy po 1-2 tygodniach nie ustaną, należy udać się do okulisty w celu wykonania kompleksowych badań. U specjalisty dowiemy się, w jaki sposób pomóc naszym oczom; być może potrzebne będą odpowiednie krople lub inne środki łagodzące symptomy zmęczenia.

Dostęp do światła dziennego

Spośród wszystkich dostępnych rozwiązań świetlnych najlepszym jest światło dzienne. Dlatego, jeżeli tylko mamy taką możliwość – warto zadbać o umieszczenie biurka przy oknie. Dzięki temu zyskamy naturalne źródło światła, które tworzy optymalne środowisko do pracy, a dodatkowo nic nie kosztuje. Odpowiednie oświetlenie pokoju za pomocą światła padającego z zewnątrz to zatem najprostszy, najtańszy i najskuteczniejszy sposób na niwelację objawów zmęczenia oczu.

Praca z komputerem, praca bez komputera

Jeżeli swoją pracę wykonujesz przy komputerze, biurko warto ustawić bokiem do okien. Dzięki temu unikniesz promieni słońca padających bezpośrednio na monitor. By zaś zapewnić nieco odpoczynku mięśniom karku, górna linia monitora powinna znajdować się na linii oczu – tak, by wzrok przez cały czas był skierowany delikatnie ku dołowi. Pamiętajmy też o odpowiedniej odległości od monitora: dystans dzielący nasze oczy od ekranu powinien wynosić około 50 cm.

Inaczej, gdy do naszej pracy nie potrzebujemy komputera. Wtedy oświetlenie powinno znajdować się za naszymi plecami – tak, by światło padało z tyłu na powierzchnię, po której wodzimy wzrokiem.

Jakie żarówki do domowego biura?

Nie zawsze jednak mamy możliwość ustawienia biurka pod oknem. Również w okresie jesienno-zimowym lub w pochmurne dni konieczne jest dodatkowe oświetlenie. Alternatywą dla światła dziennego jest oczywiście użycie lamp. Przygotowując miejsce do pracy, skorzystajmy z żarówek emitujących światło zbliżone do naturalnego.

Wybierajmy te o mocnym natężeniu światła (minimum 400 lumenów, które zapewnia większość żarówek o mocy 40 W). Przy tym żarówka powinna posiadać dość duży kąt świecenia, oświetlając zarówno blat biurka, jak również przestrzeń za monitorem. Czasem pojedyncza lampka to za mało. Zwłaszcza gdy wykonujemy czynności, które wymagają wytężania wzroku przez długi czas. Spróbujmy wtedy do pracy zapewnić sobie również, oprócz standardowego żyrandola, kilka dodatkowych lampek, by w całym pomieszczeniu uzyskać równomierne oświetlenie.

W kwestii temperatury świecenia, wartością najbardziej zbliżoną do naturalnego światła dziennego jest ok. 4000 K i taką też powinny mieć żarówki w lampach używanych w miejscu pracy – dzięki temu nasze oczy otrzymają optymalne warunki do działania i unikniemy podrażnienia oczu.

Oczywiście ilość światła w danym pomieszczeniu powinna być współmierna do jego rozmiaru, przeznaczenia, a nawet pory dnia – nadmiar oświetlenia również może wpływać negatywnie na nasz organizm np. zaburzając nasz dobowy cykl.

Proste ćwiczenia wzrokowe

Jeśli chcemy zapewnić naszym oczom nieco wytchnienia, warto również skorzystać z prostych ćwiczeń wzrokowych. Każde z nich ma na celu odprężenie mięśni gałki ocznej, które w trakcie pracy wymagającej skupienia pozostają przez dłuższy czas napięte. Ćwiczenia te powinniśmy wykonywać regularnie, każdego dnia poświęcając na nie kilka minut – zwłaszcza wtedy, gdy nasze oczy cierpią z powodu przewlekłego zmęczenia.

Większość ćwiczeń wzrokowych opiera się o metody opracowane przez dr. Williama Batesa, będącego pionierem w tej dziedzinie. Relaks przyniesie nam zasłonięcie oczu na kilka minut – tak, by nie docierało do nich światło. Wzmocnienie mięśni gałki ocznej uzyskamy zaś wtedy, gdy na kilka minut zamkniemy oczy, wykonując nimi spokojne, regularne ruchy (z prawej do lewej strony i odwrotnie oraz po torze przypominającym cyfrę 8).

Soczewki czy okulary?

Na ból oczu wywołany pracą przy komputerze często uskarżają się osoby, których wzrok wymaga korekcji. Częstotliwość tych skarg może być wyższa wśród użytkowników soczewek kontaktowych – wtedy bowiem powierzchnia oka może przesuszać się w szybszym tempie. Pewnym rozwiązaniem jest stosowanie nawilżających kropli do oczu, ale może to być uciążliwe.

Dlatego też jeśli borykamy się z bólem oczu podczas korzystania z soczewek, być może warto zostawić je bardziej “neutralnymi” okularami. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to uzależnione wyłącznie od indywidualnego komfortu: dobrze dobrane soczewki kontaktowe nie przyczyniają się do zmian w oku, chyba że dojdzie do skrajnych zaniedbań w trakcie ich użytkowania (może to być np. nadmiar brudu osiadający pod soczewką).

A może specjalne okulary?

Jeśli zaś dużo czasu spędzamy przy komputerze, dobrym rozwiązaniem chroniącym nasz wzrok przed zmęczeniem mogą być specjalne soczewki okularowe, które blokują część szkodliwych promieni światła. Wyposażone w nie okulary można rozpoznać po niebieskawej poświacie zauważalnej na powierzchni szkieł. Chociaż tego typu soczewki (często wyposażone również w dodatkowe powłoki, np. fotochrom i antyrefleks) są droższe od standardowych, to jednak mogą przynieść dodatkową ulgę osobom borykającym się z bólem oczu wywołanym przedłużoną ekspozycją na światło monitora.

Artykuł został przygotowany przez Martę Łaczkowską – redaktorkę bloga wOkularach.pl – gdzie możecie przeczytać, jak dobrać odpowiednie okulary i w jaki sposób zadbać o zdrowy wzrok.

Na blogu już pojawiały się wpisy dotyczące domowego biura (tu i tu). Tym razem jednak mogliście przeczytać o jego organizacji w kontekście dbania o wzrok. Jak Wam się podobały dzisiejsze porady? Prawdę mówiąc, sama dużo się dowiedziałam z moim zdaniem naprawdę pomocnego tekstu Marty, za który bardzo dziękuję!

U mnie w mieszkaniu znów szykują się zmiany więc na pewno będę chciała jeszcze bardziej ulepszyć moją strefę pracy – chociażby zmieniając ustawienie biurka. Jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze się zmieni – śledźcie bloga – w grudniu/styczniu pojawi się kolejny wpis z serii metamorfoz w moim mieszkaniu. Pozdrawiam!

4 wypowiedzi na temat “Zadbaj o wzrok! Jak prawidłowo oświetlić domowe biuro?

  1. Sama pracuje przed komputerem na co dzien tak więc ten wpis ma dla mnie spore znaczenie. Niestety ale po wielu godzinach pracy oczy potrafią boleć. Staram się robić ćwiczenia wzrokowe oraz raz na jakiś czas popatarzyć sie w dal.

    Odpowiednie doświetlenie również ma spore znaczenie, szczególnie, że dnie są coraz krótsze i więcej czasu pracuje się po ciemku.
    Lampa jest dla mnie podstawą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.