Na czym warto a na czym nie warto oszczędzać przy wykończeniu mieszkania?

Na czym warto a na czym nie warto oszczędzać przy wykończeniu mieszkania?

Inwestowanie w wykończenie mieszkania lub domu to bardzo ważna decyzja, która ma wpływ na komfort i funkcjonalność przestrzeni oraz na jej wartość. Przed podjęciem decyzji, warto dokładnie przemyśleć, w co warto inwestować, a w nie, z jakimi rzeczami lepiej poczekać przy ograniczonym budżecie. Zapraszam do dzisiejszego wpisu.

Wykończenie mieszkania czy domu jest bardzo kosztowne, dodatkowo jeśli następuje po budowie domu, często brakuje już funduszy na ten etap, tak bardzo wyczekiwany. Często też jesteśmy już tak zmęczeni remontem, że zamiast podejmować racjonalne decyzje zakupowe, wolimy po prostu zakończyć ten proces, godząc się na coraz to większe kompromisy, byle tylko nie musieć podejmować kolejnej decyzji, byle było taniej, byle tylko szybciej się wprowadzić.

Warto jednak zagryźć zęby i podejść do tematu na spokojnie, dobrze się zastanawiając, gdzie można szukać oszczędności, a gdzie lepiej tego nie robić.

Powolne, ale rozsądne urządzanie się

Podstawową zasadą jest, aby inwestować w rzeczy stałe, można za to szukać oszczędności w rzeczach łatwych do wymiany. Drugą zasadą jest nie kupowanie tańszych zamienników, często kiepskiej jakości, „na chwilę”, zazwyczaj takie zakupy zostają w naszych domach na zawsze, bo trudno je wymienić, bo się nie chce, a my jesteśmy niezadowoleni.

I wiem, że wykańczając mieszkanie każdy marzy już o jego dekorowaniu zamiast ciągłych problemów, kurzu i pyłu, warto jednak wstrzymać się z wydatkami nie pierwszej potrzeby, zwłaszcza przy napiętym budżecie. Mowa tu właśnie o dekoracjach, ale też nie-pilnie potrzebnych sprzętach czy meblach. I choć kuszący może się wydawać zakup telewizora do nowego mieszkania, przy wyborze między porządnym sprzętem do kuchni a tanim i telewizorem, lepiej jednak odłożyć zakup telewizora na kolejne miesiące, a seriale oglądać na starym laptopie.

W co warto inwestować wykańczając mieszkanie?

Instalacje

Przede wszystkim warto zainwestować w podstawowe elementy wykończenia, takie jak instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne, ogrzewanie i izolację termiczną. Są to elementy, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo użytkowania przestrzeni oraz mają długotrwały charakter. Na przykład, warto zainwestować w dobrej jakości instalację elektryczną, która będzie bezpieczna i spełni wszystkie potrzeby, czy ogrzewanie, które będzie oszczędne i efektywne. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią izolację termiczną, która pozwoli na oszczędność energii i zwiększenie komfortu użytkowania przestrzeni.

Urządzając natomiast mieszkanie, na przykład od dewelopera, warto rozważyć na początku, czy instalacja elektryczna oraz wodno-kanalizacyjna jest doprowadzana do odpowiadających nam miejsc i choć kucie ścian może się wydawać uciążliwe, lepiej akurat te elementy wyposażenia doprowadzić raz a porządnie. Częstym problemem jest na przykład niewystarczająca ilość gniazdek i punktów świetlnych, warto zainwestować w rozprowadzenie elektryki od razu na początku tak, jak będzie dla nas najbardziej optymalnie. Podtynkowe instalacje w łazience czy kuchni również warto wybrać z nie najniższej półki, gdyż ich ewentualna awaria może grozić rozkuwaniem ściany.

Okna i drzwi

Nie warto oszczędzać na oknach i drzwiach. Warto zainwestować w okna i drzwi, które będą dobrej jakości, z porządnych materiałów, będą dobrze izolować przestrzeń oraz zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Na przykład, warto zainwestować w okna drewniane z dobrymi parametrami izolacyjnymi i które można odnawiać oraz w drzwi antywłamaniowe, które zwiększą poziom bezpieczeństwa w domu. Porządne drzwi wewnętrze to również zakup na lata, a często na całe życie.

Podłogi i listwy przypodłogowe

Podłogi to również ta część mieszkania, którą nie tak łatwo wymienić, nie niszcząc przy okazji innych elementów wyposażenia. Warto więc rozważyć zakup tych z porządnych materiałów, jak drewno, drewno warstwowe, kafle o wysokiej odporności na ścieranie czy kamień. Kupowanie tanich paneli „na razie” zazwyczaj kończy się tym, że zostają na zawsze. Listwy przypodłogowe są równie ważne, a te standardowe plastikowe do paneli są bardzo złej jakości i szybko się niszczą. Dlatego lepiej od razu zainwestować w te z bardziej szlachetnych materiałów.

Meble dobrej jakości

Jeśli możemy sobie na to pozwolić, warto zainwestować w meble i urządzenia, które będą funkcjonalne oraz wygodne w użytkowaniu. Meble wykonane ze szlachetnych materiałów będą się lepiej prezentować, lepiej starzeć.

Przy małym metrażu, gdzie każdy centymetr się liczy, warto szukać rozwiązań oszczędzających przestrzeń.

Czasem jednak potrzeba czegoś na już, lepiej więc wtedy kupić coś „na doniszczenie” z drugiej ręki, w międzyczasie zbierając na docelowy przedmiot niż kupować tani odpowiednik, który szybko się zniszczy, nie jest wygodny, funkcjonalny a przy tym nie do końca nam odpowiada.

Meble na wymiar

Meble skrojone pod nas, pod nasze potrzeby i wykonane na wymiar to zdecydowanie coś, w co warto zainwestować. To nie tylko kwestie estetyczne, ale także spora oszczędność przestrzeni, szczególnie na małym metrażu. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem oraz zaplanować, jakie dokładnie funkcje mają spełniać, jak wyglądać, co mieścić oraz z jakich być materiałów.

Na czym można oszczędzić wykańczając mieszkanie?

Elementy dekoracyjne

Drobne i nieistotne elementy dekoracyjne, które nie przynoszą znaczących korzyści dla użytkowania przestrzeni, a jedynie zwiększają koszty inwestycji to zdecydowanie coś, czego zakup można sobie darować, przynajmniej na początku, przy ograniczonym budżecie. Zwłaszcza, że często są to zakupy nietrafione, bo sami jeszcze nie wiemy, co pasuje do danej przestrzeni i czego potrzebujemy. Warto dać sobie czas i na spokojnie zaplanować takie zakupy.

Kafle ścienne

W idealnym świecie również ściany wykończymy porządnymi materiałami, ale czasami nie mamy wyboru, a cos na ścianie położyć trzeba. Dlatego to kafle ścienne proponuję jako coś, na czym można trochę oszczędzić. Nawet te tanie nie niszczą się tak szybko i potrafią wytrzymać dziesiątki lat i oprócz względów estetycznych, spokojnie można położyć te za 60zł/m2 zamiast tych za 500.

Farby ścienne

To również odnosi się do farb ściennych. Oczywiście najlepiej byłoby użyć tych najwyższej jakości, łatwo zmywalnych itp., ale nie zawsze jest na to budżet. Dlatego czasem warto „przemęczyć się” jakiś czas z tańszymi farbami, w gruncie rzeczy i wśród tych tańszych można znaleźć już całkiem niezłe, również zmywalne farby.

Sprzęty

Sprzęty AGD, RTV w dzisiejszych czasach zużywają się dość szybko i czasem na przykład nie opłaca się inwestować w sprzęty droższe, o wyższej klasie energetyczne, bo prędzej się zepsują bez możliwości naprawy niż zwróci koszt ich zakupu (względem tych tańszych). Można więc i tu poszukać oszczędności. Można też zastanowić się nad zakupem sprzętu używanego do czasu uzbierania na docelowy, wymarzony przedmiot.

Meble wolnostojące

Meble wolnostojące to również element, na którym można sporo zaoszczędzić, na kilka sposobów. Jeśli nie jest to pilne, czasami z zakupem wymarzonego mebla można się wstrzymać. Czasami nie i wtedy zazwyczaj idziemy na kompromis i kupujemy tańsze zamienniki. Czasami zostają z nami na dłużej, czasami je wymieniamy po jakimś czasie, ale tedy warto jednak spróbować (jeśli to możliwe) dać im drugie życie i wykorzystać gdzie indziej lub puścić dalej w obieg, sprzedając. I odwrotnie, urządzając się, można poszukać mebli z drugiej ręki – czy to mebli „na przetrwanie” czy jakichś vintage perełek, klasyków designu, które nie dość, że mogą być tańsze to jeszcze mogą dodać do wnętrza czegoś oryginalnego.

Podsumowując, Wykańczanie mieszkania nie jest prosta sprawą, jest to powolny, czasem męczący i stresujący proces, w którym trzeba podjąć tysiące większych i mniejszych decyzji. Dlatego warto mimo wszystko postarać się podejść do tego z rozwagą, bez pochopnych decyzji, które mogą skutkować bardzo drogimi błędami.

A jakie są Wasze sposoby na oszczędności przy wykańczaniu mieszkania czy domu? Na czym na pewno byście nie oszczędzali? Wiadomo, człowiek uczy się na błędach – ja na przykład z pewnością na początku zainwestowałabym w porządne drzwi i podłogi, czego niezrobienia do teraz bardzo żałuję. I z pewnością tego błędu więcej nie popełnię 😉

A poniżej inne wpisy z serii poradnikowej o kupowaniu, planowaniu i urządzaniu mieszkania:

Tutaj możecie zobaczyć poprzednie wpisy z tej serii:

5 wypowiedzi na temat “Na czym warto a na czym nie warto oszczędzać przy wykończeniu mieszkania?

  1. Bardzo wartościowy wpis, jednak moim zdaniem nie warto na niczym oszczędzać przy urządzaniu wnętrz. Dodatkowo, każdy z nas powinien dbać o mieszkanie najlepiej jak się tylko da. Kluczową rolę odgrywa regularne sprzątanie oraz od czasu do czasu można się pokusić o dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne wyposażenia, takie jak np. usuwanie zapachu z dywanu.

  2. Nie warto jest na pewno oszczędzać na elementach trwałych. Których nie chcemy tak szybko wymieniac. Warto jest zakupić dobrej jakości farby (dzięki temu nie trzeba bedzie odmalowywać mieszkania po roku). Jak również dobrej jakości meble wypoczynkowe 🙂
    Za to polecam szukać promocji na oświetlenie, w sklepach internetowych można znaleźć świetne lampy w dobrej cenie – nie ma sensu przepłacać:
    https://www.sfmeble.pl/c/lampy-wiszace-zlote

    Aktualnie w sklepie jest dobra zniżka na lampy w kolorze złotym.

  3. Dziękuję Ci za te wszystkie rady. Faktycznie, urządzając swoje mieszkanie często szukałam oszczędności w dekoracjach. Je można było często wyrwać gdzieś taniej, a później bez żalu się ich pozbyć, by wymienić je na nowe, gdy już obecne się znudzą. Nigdy za to nie wpadłabym na to, aby oszczędzać na sprzęcie AGD. Trochę racji w tym masz. Dało mi to do myślenia! Dzięki!

  4. Łazienka: 1. Nie kupiłabym baterii o ostrych kantach. Nie mam małych dzieci, ale sama czasami boleśnie się o nie uderzam 2. NIGDY nie zrobiłabym ciemnej glazury tam gdzie się leje woda. Mam 2 kolory tego samego rodzaju kafli i kremowe z kremowymi fugami są super, natomiast brązowe –rozpacz – widać każdą zaschniętą kroplę, a fugi, mimo, że są ekstremalnie wąskie i brązowe wyglądają jak kremowe (od kamienia) 3. Parawan na wannie z powodu jak wyżej zrobiłabym z jakiegoś matowego lub ze wzorem szkła.
    Garderoba: zaplanowałam nawet szufladę na nici, na bieliznę do prasowania itd. a zapomniałam o jakiejś specjalnych szufladach/pólkach na buty – teraz muszę otwierać kilka pudełek zanim znajdę właściwe.
    Salon – zapomniałam o zaplanowaniu miejsca na głośniki i kable do kina domowego. Skórzana kanapa za gigantyczne pieniądze (KLER), która już aktualnie stoi w garażu. Mimo, że miękka, teoretycznie miła skóra to okropna w uzytkowaniu – albo zimna albo klejąca, twarda brrrr. Teraz mam z materiału z wysuniętą jedną częścią – tak, że można wyciągnąć sobie nogi. Wygodna i miła.
    Sypialnia: lampki do czytania kiedy leżymy w łóżku ( są na szafkach koło łóżka, ale nie spełniają tej roli – przydałyby się jakieś specjalne nad łóżkiem)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.