Inspiracja tygodnia – jodełka francuska

Inspiracja tygodnia – jodełka francuska

Jodełka francuska to specjalny wzór ułożenia parkietu, który ostatnio bardzo mnie zainspirował. Uważam, że w przeciwieństwie do jodełki klasycznej, ten wzór idealnie sprawdza się zarówno we wnętrzach klasycznych jak i nowoczesnych. Podłoga to bardzo ważny, jak nie najważniejszy element wnętrza i jej wykończenie potrafi dodać mu elegancji lub… zupełnie go zepsuć. Wg mnie naturalne drewno nada szyku każdemu, nawet bardzo prostemu wnętrzu. Zawsze byłam zwolenniczką prostych, drewnianych desek na podłodze, ostatnio jednak zakochałam się w jodełce francuskiej i chciałabym pokazać Wam kilka wnętrz z jej użyciem.

www.pinterest.com

Jodełka francuska (nazywana tak w Polsce, tak naprawdę jest to jodełka węgierska – oryginalnie Point de Hongrie) to specjalny wzór ułożenia deski z odpowiednio zaciętymi ukosami pod tym samym kątem co kąt ułożenia deszczułek. Krótsze boki są przycięte zazwyczaj pod kątem 45’, rzadziej 30’ lub 60’, tworząc jakby grot strzały. Najczęściej spotykanym wzorem ułożenia parkietu w Polsce jest jodełka klasyczna, jodełka francuska jest bardziej wyrafinowana i wymagająca od wykonawcy większej precyzji.


Travauxlib
www.pinterest.com
www.pinterest.com
Sol-Adequatu
Sol-Adequatu
www.premibel-acoustique.com
www.houzz_.ru
Czytaj dalej...

6 wypowiedzi na temat “Inspiracja tygodnia – jodełka francuska

  1. Drewno na podłodze wygląda elegancko i ekskluzywnie. My mamy ogrzewanie podłogowe i niestety nie możemy mieć parkietu ani grubych desek. Mamy deskę trójwarstwową, ale mogąc wybierać drugi raz, ze względu na ogrzewanie zastanawialibyśmy się nad gresem. Moi rodzice mają w mieszkaniu sosnowy parkiet. Ma 30 lat, ale nie dalej mi się podoba, nie mniej niż podłogi, które robi się teraz. Jodełka francuska bardzo mi się podoba, a żyrandol na 1. zdjęciu rewelacja. ?

    1. Czyli ogrzewanie podłogowe nie do końca się Wam sprawdza przy desce trójwarstwowej skoro teraz wybralibyście raczej gres? To często spotykane teraz rozwiązanie ale właśnie nie wiem jak z efektywnością. Tak, stare parkiety to jest to! Zupełnie nie rozumiem ludzi, którzy je zrywają i zastępują plastikowymi panelami. Żyrandol owszem – jest super i świetnie wygląda w tym eklektycznym a jednak spójnym wnętrzu 😉 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *