Projekt metamorfozy domu szeregowego z lat 90.
Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić wykonany już jakiś czas temu projekt modernizacji elewacji domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej z lat 90 – tych. Przyznaję, że zwlekałam długo, żeby pokazać Wam coś ze swoich drobnych projektów, bojąc się słów krytyki także proszę – nie bądźcie zbyt surowi w ocenie 😉
Inwestorzy, po odnowieniu wnętrz, zdecydowali się również na odświeżenie wyglądu elewacji. Poza samymi elewacjami projekt miał obejmować zmianę pokrycia dachowego, kostki wokół domu oraz zaprojektowanie daszku nad schodami przed wejściem głównym budynku oraz ogrodu zimowego w tylnej części.
[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]
Prace projektowe w projektach tego typu rozpoczynają się od wykonania inwentaryzacji. W tym przypadku wykorzystano dokumentację archiwalną projektu domu otrzymaną od inwestora, naniesione przez niego zmiany stanu istniejącego względem projektu oraz zdjęcia.
Następnie opracowana została inwentaryzacja w formie modelu 3d (z którego w razie potrzeby łatwo wyeksportować rysunki 2D) i oczywiście sam projekt elewacji w dwóch wersjach. Z doświadczenia wiem, że inwestorom (oraz później ich wykonawcom) łatwiej sobie wyobrazić zmiany elewacji gdy mają przed sobą widoki 3D, rysunki 2D są w tym wypadku uzupełnieniem. Oczywiście przy bardziej skomplikowanych projektach – jak w tym wypadku wykonanie zadaszenia i ogrodu zimowego, rysunki 2D z wymiarami i opisami są niezbędne. W przypadku projektów elewacji chętnie korzystam z programu Sketchup, w którym szybko (co jest kluczowe) można stworzyć bryłę budynku, nanieść materiały a także wyeksportować zwymiarowane rysunki 2D w skali.
Głównymi założeniami projektu elewacji było uspokojenie, uporządkowanie dość skomplikowanej bryły budynku i jej poszczególnych elementów (np. okien, daszków) oraz nadanie jej nowoczesnego wyrazu. Współczesny efekt można z pewnością uzyskać, stosując nowoczesne materiały i rozwiązania konstrukcyjne takie jak: deski i okładziny elewacyjne, szklane zadaszenie na konstrukcji stalowej, czy proste szklane balustrady (które również miały być wymieniane). Inwestorzy byli nakierowani na stworzenie podziałów na elewacji z różnych materiałów bądź za pomocą boniowania, w tym wypadku jednak, z uwagi chociażby na dość chaotyczne rozmieszczenie okien na elewacji lepiej stosować się do zasady „mniej znaczy więcej”. Zaprojektowane podziały elewacji są więc raczej oszczędne w formie. Uproszczeniu uległy również kształty murków przy schodach i ścieżkach z kostki.
Co do samej kolorystyki, inwestorzy byli już w trakcie wymiany okien na takie w wykończeniu ciemnego drewna oraz wybrali już kolor i materiał pokrycia dachowego – nowoczesna blachodachówka w kolorze antracytowym, co zdecydowało o kolorystyce innych elementów. Materiały użyte w projekcie to: tynk biały, drewno elewacyjne klejone/materiał drewnopodobny klejony, płytki elewacyjne kamienne jasnoszare lub w drugiej wersji płytki klinkierowe jasnoszare, pokrycie dachu zaproponowane przez inwestora, obróbki blacharskie, rynny – z blachy tytan-cynk., kominy – blacha na rąbek stojący – elementy te w kolorze dachu (ciemnoszary), posadzka tarasów – płyty z betonu architektonicznego lub gres o fakturze betonu architektonicznego, kostka betonowa szara.
Lekkie zadaszenia na konstrukcji stalowej zaprojektowano nad wejściem do domu, nad balkonem oraz nad tarasem w formie ogrodu zimowego, który ma przesuwne ścianki szklane oraz rolety zewnętrzne chroniące przed nadmiernym nagrzewaniem. Akcenty drewniane na elewacji (w tonacji jak najbardziej zbliżonej do koloru stolarki) oraz pnącza przy zadaszeniach zostały zaproponowane w celu ocieplenia raczej surowego wyrazu całości. Ciekawym elementem projektu jest nowoczesna pergola na minimalistycznej ramie stalowej, której formę powtórzono w zadaszeniu przy wejściu głównym.
Wiele osób decyduje się na zmianę wyglądu swojego domu najczęściej przy okazji większej modernizacji budynku – np. przy okazji termomodernizacji, wymiany okien czy dachu. Najczęściej inwestorom zależy na takiej zmianie, która nieco unowocześni czy uporządkuje wygląd budynku ale w sposób ekonomiczny. Warto zastanowić się nad tym, co można zmienić przed przystąpieniem do wszelkich prac remontowych. W wielu przypadkach wystarczy chociażby zmiana kolorystyki tynku, dodanie prostych podziałów – np. boni czy fragmentu w okładzinie elewacyjnej. Takie zabiegi mogą znacznie podnieść walory estetyczne całej bryły domu. Jeśli nie czujecie się na siłach, aby samemu zdecydować o wyglądzie elewacji, warto udać się w tym calu do fachowca. Projekt elewacji jest stosunkowo niedrogi (a już na pewno w porównaniu do kosztów remontu elewacji), natomiast wyglądem domu będziemy się cieszyć (lub nie) przez długie lata.
Co sądzicie o takiej zmianie? Czy wg Was starsze domy mają szanse na uzyskanie nowoczesnego wyglądu bez nadmiernego nadwyrężania portfela? A może uważacie, że efekt jest niewspółmierny do poniesionych kosztów? Wszak nie od dziś wiadomo, że remontu domu nieraz kosztuje więcej niż budowa nowego… Ja uważam, że jednak warto. Jednym z moich marzeń jest możliwość modernizacji domu-kostki, to by było wyzwanie 🙂 Pozdrawiam!
[/expand]
15 wypowiedzi na temat “Projekt metamorfozy domu szeregowego z lat 90.”
Biała farba na tynkach lub kamienne wykończenie, a już z pewnością drewno robi na mnie ogromne pozytywne wrażenie. W moim domu jednak tego brakuje, jeszcze brakuje, lecz z upływem czasu postaram się na zewnątrz położyć wykończenie elewacji drewnem.
Czasem nawet zmiana koloru elewacji całkowicie odmienia wygląd budynku 🙂
ciekawy projekt, może się zainspiruję przy projektowaniu mojego domu
Dzięki! 🙂
Witam,bardzo podoba mi się projekt.Jestem zainteresowana współpracą, mam również do odnowienia dom szeregowy z lat 90tych. PO proszę o kontakt burza843@wp.pl
Bardzo nowocześnie 😉 Niby proste, ale piękne 😉
Też jestem fanką prostoty!
Super, to jest dowód na to, że na wszystko można mieć pomysł
Dzięki, pozdrawiam! 🙂
Szkoda że nie znałam Cię zanim zabraliśmy sie za nasza renowacje elewacji domku. Zerknij i oceń czy cos z.tego bedzie ?:) twój projekt idealnie sie dopasowuje do.mojego stylu. Tez chcemy zmienić dach na antracyt i zrobic u nas szklane barierki, bo.mamy taki.klasyczny mini domek drewniany z.gankiem i.kolumnami a chcialam nowoczesną stodołe…. ach brawo!
A możesz podesłać link? Bo na Twojej stronie znalazłam tylko 1 zdjęcie z jedną elewacją w drewnie (chyba z czasu remontu) i inne ze stanu początkowego (chyba?) domu. Chętnie obejrzę Waszą metamorfozę 🙂
No cóż, ja wolę cieplejsze klimaty, ale każdemu podoba sie cos innego. Sam pomysł z odnowieniem elewacji jest fajny:-) Zmiany zawsze dają nową energie.
Oczywiście, ja to rozumiem. Często nowoczesne domy są w zimnych tonacjach i nie każdy to lubi. Mnie to odpowiada, bo jednocześnie daje to wrażenie „czystości” 😉 Pozdrawiam!