Trendy we wnętrzach 2023

Trendy we wnętrzach 2023

Początek nowego roku to idealny czas na podsumowanie trendów na ten oraz przyszłe sezony.

Trendy we wnętrzach na rok 2023 to przede wszystkim postawienie na indywidualizm we wnętrzach, więcej koloru oraz podkreślenie wagi zrównoważonego rozwoju w kształtowaniu architektury i wnętrz. Wiele z obecnych trendów, a nawet większość, powtarza się w stosunku do poprzednich lat, i dobrze. To również pokazuje, w jakim kierunku zmierzamy – czyli mniej krótkotrwałych trendów, a więcej tych o długofalowych skutkach, poprawiających jakość naszego życia. W dzisiejszym artykule przedstawiam Wam szczegółowe trendy we wnętrzach na rok 2023, od ogólnych trendów, przez kolory po materiały i stylistykę, które będą kształtować wnętrza w nadchodzących sezonach. Zapraszam.

Na początek zapraszam do dwóch poprzednich wpisów z tej serii, powstałych całkiem niedawno, bo pół roku temu, bo – tak jak wspomniałam – większość obecnych trendów to powtórzenie lub przedłużenie trendów z zeszłych lat, jak na przykład powrót do cieplejszej kolorystyki, wnętrz bardziej przytulnych, coraz więcej naturalnych materiałów we wnętrzach, mieszanie różnych tekstur, ogromnej popularności wszelkich łuków i obłości oraz kształtowanie wnętrz wielofunkcyjne. Poprzedni artkuł podzielony na dwie części znajdziecie tutaj – część 1 i tutaj – część 2.

W dzisiejszym tekście postaram się nie powtarzać już istniejących trendów, a wskazać te nowe i wschodzące. Z trendami we wnętrzach jest tak, że nieraz coś wchodzi, ale się nie przyjmuje, albo zupełnie na odwrót, potrzebuje kilku lat, aby się zadomowić. Dlatego też te trendy nie zmieniają się tak szybko. Jednak co roku, coś nowego się pojawia i to o tych nowinkach dzisiaj przeczytacie, może znajdziecie dla siebie cos inspirującego.

Postaw na indywidualność

Kiedy myślimy o urządzaniu wnętrz, często skupiamy się na tym, co jest modne i naśladujemy aktualne trendy. Jednak ważniejsze niż to, aby nasze wnętrze było modne, jest to, aby było dla nas wygodne i odzwierciedlało nasze osobowości oraz by nam się podobało. To, co jest modne, może się szybko zmienić, ale to co jest dla nas komfortowe i sprawia, że czujemy się dobrze we własnym mieszkaniu, pozostanie z nami na dłużej. Dlatego ważne jest, aby podczas projektowania wnętrz, skupić się na swoich potrzebach i preferencjach, a nie tylko na tym, co jest aktualnie na topie. To, jakie wybierzemy kolory, meble, oświetlenie, tekstury i dekoracje, powinno odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom i gustom, a nie tylko modnym trendom.

Tak więc koniec z nudnymi biało-szarymi wnętrzami, z wyposażeniem z Ikei, typu kopiuj-wklej. Teraz na czasie jest wnętrze zindywidualizowane, pełne ulubionych kolorów i rzeczy, które służą użytkownikom i w ich gust trafiają. A jeśli faktycznie podobają Wam się wnętrza biało- szare – nie przejmujcie się modą i… go for it!

Indywidualizm we wnętrzach to coraz bardziej popularny trend, który polega na stworzeniu unikalnego i niepowtarzalnego wnętrza, odpowiadającego potrzebom i gustom jego użytkowników. Oznacza to, że coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie do swoich wnętrz elementów, które są unikalne i niepowtarzalne lub na przykład eksponujące ich zainteresowania, takich jak meble na zamówienie – dostosowane pod konkretne potrzeby domowników, ręcznie robione dekoracje czy unikatowe obrazy czy na przykład zdjęcia wykonane przez amatora – fotografa.

Obecnie, moda na vintage, retro również coraz bardziej rośnie, a za nią także retro hobby jak słuchanie winyli. Kącik z gramofonem i kolekcją płyt z ulubiona muzyką to świetny pomysł na wprowadzenie indywidualnej nutki do wnętrza.

Indywidualizm we wnętrzach pozwala na stworzenie przestrzeni, która jest autentyczna i odpowiada indywidualnym potrzebom i gustom, co jest ważne dla poczucia komfortu i satysfakcji z otaczającej przestrzeni.

Brąz rządzi

Brąz zaczął się nieśmiało pojawiać we wnętrzach już w poprzednich sezonach, jednak dopiero teraz faktycznie stał się popularny. Wcześniej, w małych dawkach w towarzystwie innych kolorów ziemi, dzisiaj jako trend – kolor przodujący. Jeśli nigdy nie byliście fanami szarości i utrzymywaliście swoje wnętrza w beżowo-brązowych tonacjach – macie szczęście, bo teraz jest ich wielki powrót.

Brąz pojawia się oczywiście na meblach – głównie drewnianych, gdzie występuje w postaci ciemnego wykończenia drewna, które również po mniej więcej dwudziestoletniej przerwie, wraca do łask. Ale brąz widzimy też na nowych paletach barw producentów farb, wszelkich tekstyliów domowych, czy kolorach naturalnych materiałów, na przykład kamieni.

Na koniec ciekawostka – jednym z kolorów roku wyłonionych przez firmę Benjamin Moore, specjalizującą sią w najlepszej jakości farbach ściennych jest wenge – kolor który od lat ’00 był uznawany za synonim bezguścia.

Jeszcze więcej koloru

Choć nie można powiedzieć, że wnętrza utrzymane w neutralnych barwach odeszły na dobre, trend na wnętrza pełne kolorów mocno zyskuje na popularności. O najmodniejszych kolorach – według mnie – na sezon 2023 oraz najbliższe lata możecie przeczytać w jednym z moich wpisów. Jednak modnych kolorów jest znacznie więcej. W trendach są: mocne kolory (czerwień, pomarańcz), ale też ciemne, dużo odcieni klasycznych, ponadczasowych (burgund, granat). Są odcienie bardziej nasycone i przygaszone szarością, przybrudzone brązem (terakota, brudne róże, kawa z mlekiem, cielisty róż). Modnych jest dużo ciepłych barw, kolorów jesieni, ale tez ponadczasowe odcienie niebieskiego, różne odcienie zieleni (od szałwiowej, przez oliwkowa po ciemna zieleń).

Różowe kolory roku

Najsłynniejszym kolorem roku jest ten wyłoniony przez Instytut Pantone i w tym roku jest to Viva Magenta, mocno nasycony czerwono-różowy, energetyczny kolor. Inni wskazują też na odcienie liliowe, fioletowe.

Według firmy Benjamin Moore, pierwszym kolorem roku jest Raspberry Blush, przygaszona, rozbielona czerwień z odrobiną różu.

Tikkurila, inny producent farb, wskazuje natomiast na inny odcień różu – Rosy Moment – odcień bardziej cielisty, beżowy, niczym kosmetyk z paletki do twarzy. Zresztą w ich palecie znajdziemy więcej takich rozbielonych, przybrudzonych kolorów (które zresztą bardzo mi się podobają).

Podsumowując, jak widać na najmodniejszy kolor wskazuje się odcienie różu, ale także wspólnym mianownikiem są odcienie cieliste, rozbielone i brązy oczywiście.

Klasyczny marmur, ale inaczej

Przez moment mieliśmy dość marmuru, który niestety zyskał złą sławę, kiedy przestał być materiałem kojarzącym się z luksusem, a zaczął być kojarzony z kiczem i nadrukowywany dosłownie na wszystko, zwłaszcza w kolorze carrara.

Teraz, następuje jego wielki powrót, ale nie w najbardziej popularnej wersji carrara. Ten klasyczny, naturalny kamieni, od wieków stosowany we wnętrzach i architekturze, tym razem powraca w mocniejszej formie, w ciekawym, unikatowym odcieniu (zielenie, róże, brązy), z mocno widocznymi żyłami, najlepiej gruby, konkretny, widoczny.

Upcykling, recykling, kupowanie z drugiego obiegu

Kupowanie z drugiego obiegu, upcykling, recykling, czyli naprawianie zamiast wymieniania czy wyrzucania – ten trend również ciągle rośnie.

Urządzając wnętrze, warto rozważyć zakup produktów z drugiej ręki oraz przerabianie starych rzeczy. Kupowanie z drugiej ręki pozwala na znalezienie unikalnych i oryginalnych przedmiotów, które mogą nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Przedmioty z drugiej ręki są często tańsze niż nowe, co pozwala na oszczędności przy urządzaniu wnętrz.

Upcykling, recykling czy przerabianie starych rzeczy to często przywrócenie im życia. To też okazja na stworzenie wyjątkowych i niepowtarzalnych przedmiotów, które są wyrazem indywidualnego stylu, których nie znajdziemy w sklepach.

To również są rozwiązania eco-friendly, zwiększające żywotność przedmiotów i zmniejszające ilość odpadów.

Żegnaj – biały, witaj – czarny

Czarny kolor we wnętrzach, przez lata omijany szerokim łukiem, może za wyjątkiem metalowych wykończeń, staje się znów bardzo modny.

Czarny jest uważany za elegancki, nowoczesny i ponadczasowy, dlatego jest często wykorzystywany do stworzenia wnętrz o niebanalnym charakterze. Czarny kolor może być wykorzystywany na ścianach, podłogach, meblach, tekstyliach oraz w akcesoriach dekoracyjnych. Czarne ściany zestawione z prostymi, jasnymi meblami i dodatkami dadzą efekt eleganckiego i minimalistycznego wnętrza. Jako kontrast dla jasnych mebli i innych elementów pozwoli na podkreślenie ich designu. Czarny kolor mebli również staje się popularny, łączony z jasnymi ścianami da efekt bardziej zachowawczy, połączony natomiast z ciemna lub czarną ścianą, nada ton całemu wnętrzu.

Colour on colour

Wnętrza idealnie dopasowane kolorystycznie to trend, który również rośnie. Wszystko pomalowane jednym kolorem – jakby w pomieszczeniu wybuchła puszka z farbą, prawie jak w jednym z odcinków Jasia Fasoli to coś teraz bardzo pożądanego. Może nie w tej skali, ale na przykład warto rozważyć ścienne półki pomalowane na ten sam kolor co ściana czy listwy przysufitowe czy podłogowe w tym samym (nie białym) kolorze co wnętrze.

Statement piece

Statement piece to rzecz, który wyróżnia się na tle innych, za pomocą koloru, kształtu, wielkości czy faktury. Może to być jakiś dizajnerski mebel, dzieło sztuki czy oryginalna lampa. To coś, co nada ton całemu wnętrzu, pokaże gust mieszkańców i ich indywidualne preferencje. To również rzecz, która może całkowicie odmienić zwykłe, budżetowe, neutralne.

Focus na światło

Jeśli szukacie jednego elementu, który odmieni proste wnętrze, z pewnością będzie to lampa o oryginalnym kształcie. Nietypowe formy lamp, lampy dizajnerskie czy wieloletnie klasyki to trend, który od kilku sezonów jest bardzo popularny. Teraz, do łask wracają klosze papierowe lub z materiału o ciekawych formach lub na przykład przeskalowane, dające miękkie światło.

Miękkie wykończenia w postaci tekstyliów, papieru to w ogóle większy trend, który dopiero się rozpędza i będzie wchodził mocniej w kolejnych sezonach.

Stalowa klasyka

Jeśli chodzi o metalowe wykończenia we wnętrzach, powoli kończy się era wykończeń w kolorze złota i miedzy, no chyba, że ktoś posiada oryginalne, miedziane czy mosiężne elementy. W trendach pozostaje czerń a wielki powrót jest do wykończeń w kolorze srebrnym.

Niezwykła domowa cermika

W trendach wciąż pozostaje nietypowa domowa ceramika i szkło. Modne są rzeczy wyraziste – czy to poprzez kolor (na przykład barwione szkło) czy to poprzez formę (na przykład trend organiczny) czy rozmiar (przeskalowanie). Ceramika ma być w każdym razie widoczna.

Jak już wspomniałam, trend organiczny wciąż ma się dobrze, coraz bardziej popularne są na przykład warsztaty z ceramiki, gdzie można uczyc sie wytwarzać ją samemu, a organiczne formy potrafią wybaczyc wszelkie niedociągnięcia.

Nieidealne, ale naturalne

Wabi-sabi – czyli nurt mówiący, że wnętrze nie musi już być idealne, ślady jego używania są normalne, a wręcz pożądane, rustykalne motywy to również zwyżkujące trendy. Oczywiście najlepiej, jeśli te „ślady” są na naturalnych, szlachetnych materiałach, typu drewniany stół w kuchni, kamień. Rzeczy są dla ludzi, nie ludzie dla rzeczy. Oczywiście warto dbać o rzeczy, które mają nam służyć lata. Dlatego też wybieramy materiały szlachetne, dobrze starzejące się, które można odnawiać, nie „niezniszczalne” jednorazówki, z którymi nic nie trzeba, ale i nie można zrobić, jak się zniszczą czy podniszczą, jak plastiki czy wszelkie kompozyty.

Trendy z poprzednich lat wciąż pozostające na topie:

Szukanie eko rozwiązań

Ekologiczne rozwiązania do wnętrz to już właściwie nie trend, ale realna potrzeba – i ze względów środowiskowych i finansowych. Polega na wprowadzeniu do wnętrz produktów przyjaznych dla środowiska i dających możliwość redukcji negatywnego wpływu na środowisko. Przykładami takich rozwiązań są: używanie naturalnych materiałów takich jak drewno, bambus, wełna, len czy bawełna, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne czy turbiny wiatrowe, zastosowanie inteligentnego oświetlenia, inteligentnych termostatów, automatycznych rolet, czy wykorzystanie roślin doniczkowych i zielonych ścian. Ta dziedzina dynamicznie się rozwija, powstają kolejne rozwiązania i produkty, warto wziąć pod uwagę, że nie zawsze warto od razu wprowadzać wszelkie nowości, bo niektóre eko-rozwiązania wcale eko nie są.

Ekologiczne rozwiązania pozwalają na ograniczenie emisji CO2, zwiększenie efektywności energetycznej, redukcję ilości odpadów i poprawę jakości powietrza wewnątrz budynku. Warto pamiętać, że korzystanie z ekologicznych rozwiązań wpływa nie tylko na środowisko, ale również na komfort i zdrowie użytkowników wnętrza oraz pozytywnie wpływa na rachunki za energię. Wprowadzenie ekologicznych rozwiązań do wnętrz jest nie tylko trendem, ale również odpowiedzialnością wobec środowiska i przyszłych pokoleń.

Wnętrza wielofunkcyjne

W trendach pozostają wciąż wnętrza wielofunkcyjne i szukanie wielofunkcyjnych rozwiązań. I to zapewne również pozostanie z nami na dłużej, ze względu na takie zapotrzebowanie. Małe mieszkania, coraz częstsza praca zdalna, potrzebne miejsce na przechowywanie i różne aktywności domowe, wymaga szukania nietypowych rozwiązań.

Nie podążanie za trendami

Trend nie podążania za trendami to przede wszystkim nie kupowanie rzeczy, które będą niemodne lub kiczowate za kilka lat, a zamiast tego kupienie z drugiej ręki, przerobienie czegoś, przemalowanie, kreatywna zabawa z czegoś, co już jest. zamiast kupowania co chwile nowej tandety.

Wnętrze w neutralnych kolorach

Wnętrze w neutralnych kolorach, zwłaszcza pochodzących z natury, z użyciem naturalnych materiałów, ciekawych tekstur, klasyczne wciąż pozostaje na topie. Tak więc jeśli nie jesteście fanami kolorów, nic nie szkodzi, bo i bez kolorów można stworzyć piękne wnętrze, a przy tym może bardziej ponadczasowe.

Koła, łuki, obłości wciąż na topie

W trendach jest jeszcze więcej obłości i łuków – od architektury przez meble po dodatki. Szczerze mówiąc to zadziwia mnie, do jakiej skali rozrósł się ten trend. Łuki teraz widzę wszędzie i to niestety, nie zawsze w pozytywnym wydaniu. Choć bardzo mi się podoba ta moda, to jednak uważałabym, aby nie przesadzić i jednak brać pod uwagę kontekst – nie wszędzie łuk będzie dobrze wyglądać.

Różnorodne faktury

Trend na różnorodne faktury we wnętrzach polega na wprowadzeniu do przestrzeni różnorodnych materiałów i tekstur, które kreują interesujące i dynamiczne wnętrze. Wprowadzenie różnorodnych faktur pozwala na stworzenie ciekawej i interesującej przestrzeni, która jest pełna życia i ruchu, przyjazna dla oka i dotyku.

Przykładowo, można połączyć ciepłe drewno z chłodnym metalem, czy połączyć miękkie tkaniny z twardym betonem. Modne są również zestawienia podobne kolorystycznie, ale właśnie składające się z różnych faktur. Różnorodne tekstury spotkać można na domowych tekstyliach (koce, poduszki, zasłony), na meblach (drążenia w meblach, wycięcia, ciekawy formy mebli), szkle i ceramice, ścianach (farby strukturalne, kamień, teksturowane kafle).

Domowe galerie ścienne

Galerie ścienne, mocno popularne od kilku lat, wciąż pozostają w trendach. Warto jednak postawić na coś bardziej osobistego, kreatywnego niż gotowe zestawy bezosobowych plakatów.

A co już jest zdecydowanie niemodne?

A teraz kilka przykładów trendów, które jeszcze jakiś czas temu były bardzo na topie, teraz jednak lepiej ich unikać.

Materiały udające inne

Materiały udające inne, np. marmur, drewno w postaci płytek, podłóg, oklein mebli itp. Jeśli nie możemy czy nie chcemy postawić na materiały naturalne, szlachetne na przykład ze względów finansowych) warto w takim razie wybrać rzecz w jednolitym kolorze albo o ciekawej strukturze, wzorze, nie udającej jednak innego materiału. Oczywiście nie zawsze da się przed tym uciec, np. ja już w mieszkaniu mam – praktycznie odkąd tu mieszkam – panele na podłodze udające drewno oraz marmuro-podobny blat z laminatu, ale jednak nie zamierzam ich na razie wymieniać tylko dlatego, ze są niemodne, czekam aż się faktycznie zniszczą.

Polaczenie: biel + szarość

To połączenie, udające skandynawskie wnętrza (które jednak wcale biało-szare nie są), jest już zdecydowanie passe. Chyba, że w odpowiednim kontekście, na przykład w prawdziwym lofcie, z dużą ilością metalowych czy betonowych wykończeń.

Całość biała

Całe białe wnętrze – ściany, podłoga, meble – również nie jest już modne. A jeśli już takie posiadamy, może warto małymi krokami zacząć wprowadzać do niego trochę koloru czy naturalnych materiałów, które ocieplą wnętrze?

Urządzanie wnętrz w całości w jednym stylu w niepasującym otoczeniu

O, to moim zdaniem uniwersalny błąd w urządzaniu wnętrz. Szczerze nie rozumiem wnętrz historyzujących w nowoczesnym bloku czy loftowych w tradycyjnym domu. To jakby z klatki schodowej przenieść się nagle do innego świata, sztucznie wykreowanego, to nigdy nie będzie wyglądało dobrze. Czym innym jest wprowadzanie elementów danego stylu do wnętrza, a czym innym udawanie, że jest się gdzie indziej.

Dużo plastiku i sztucznych materiałów

Plastikowe kosze, meble, części mebli, urządzenia i wyposażenie kuchni, łazienki, jednorazówki – unikamy tego na korzyść bardziej eko wyborów, a przy tym trwalszych i bardziej estetycznych.

Kupowanie książek dla samego ich posiadania

Kupowanie książek dla samego ich posiadania i aby wnętrze wydawało się „inteligenckie” – hej, mamy 2023 i czytniki – kupowanie i zbieranie książek, aby były raz (lub w ogóle!) przeczytane i przez to nadprodukcja cennego papieru jest zdecydowanie passe. Liczba posiadanych książek wcale nie świadczy o inteligencji mieszkańców, a to, co mają na półce o tym, jakimi są osobami…

Ślepe podążanie za trendami

Ślepe podążanie za trendami i kupowanie dużej ilości (i często stosunkowo tanich) dodatków modnych przez jeden sezon, aka Pepco. Łatwy dostęp do tego typu sklepów oraz kreowanie na to głupiej mody w mediach społecznościowych na pewno nie pomaga, jednak warto lepiej przyjrzeć się swoim zakupowym wyborom.

„Złote” i „miedziane” dodatki

O tym pisałam już wcześniej. Tu mam na myśli farbowane na kolor złoty i miedziany rzeczy. Sama niestety kiedyś uległam temu trendowi, ale zmądrzałam i już wiem, że czym innym są stare (czy nowe), oryginalne świeczniki mosiężne, a czym innym pozłacany plastik czy inny metal.

Wszystkie zdjęcia oprócz zdjęć podpisanych oraz zdjęcia z figurka Nefertiti pochodzą ze strony unsplash.com.

Poniżej poprzednie wpisy o trendach we wnętrzach:

5 wypowiedzi na temat “Trendy we wnętrzach 2023

  1. Czarna ściana jest najlepszym akcentem we wnętrzu. Wprowadziłam go w kuchni, a w nawiązaniu do ściany pomiędzy blatem a szafkami przymierzam się do położenia czarnej płytki Elabrick imitującej cegły. Sama ją zamierzam położyć gdyż jest dziecinnie prosta w obróbce co można zobaczyć na filmiku instruktażowym dostępnym w sieci.

  2. Przepiękne zdjęcia, aż nie mogę oderwać od nich wzroku! Jestem w trakcie urządzania nowego mieszkania, więc z chęcią zaczerpnę kilka inspiracji. Byłoby super gdyby stworzyła Pani wpis o zlewach stalowych, ponieważ zastanawiam się czy warto w nie zainwestować.

  3. Jeszcze tutaj chciałam wspomnieć o dodatkach. Uważam, ze eleganckie dodatki mają ogromne znaczenie w tym jak wygląda całe pomieszczenie. Osobiście staram się wybierać dobrej jakości dekoracje – szczególnie jeśli są to dekoracje użytkowe:
    https://www.zmiksowane.com/unikalna-zastawa-porcelanowa-jak-ja-skompletowac/

    Kilka podpowiedzi jak skompletować unikalna zastawę porcelanową. W Polsce i w całej Europie jest wiele świetnych manufaktur, które zajmują się produkcją oryginalnych kompletów.

  4. Mnie z tych wszystkich trendów najbardziej podoba się, że pozostają z nami „koła, łuki i obłości”. Uwielbiam ten styl! Mam wrażenie, że sprawia on, że dane wnętrze jest bardziej przytulne. Miło jest zawiesić oko na takich nietypowych realizacjach. Co do różnorodności faktur – sama często ją widzę na różnych blogach o aranżacji. Podoba mi się to!

  5. Bardzo ciekawiło mnie, co w tym wpisie znajdę! 🙂 Lubię śledzić trendy wnętrzarskie. Największym zdziwieniem dla mnie jest „viva magenta” – faktycznie ten kolor ma coś w sobie. Ciekawe, jak często będziemy mogli spotkać go we wnętrzach. Bardzo ciekawy wpis z wielkim ładunkiem inspiracji! Dzięki i pozdrawiam! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.