Przeglądnięte przez
Miesiąc: grudzień 2018

Zimowo-świąteczne dekoracje do domu

Zimowo-świąteczne dekoracje do domu

Święta zbliżają się wielkimi krokami, ale wciąż jest jeszcze dużo czasu na świąteczne udekorowanie domu. Adwentowe oczekiwanie na 24 grudnia to idealny czas na wypełnienie swoich czterech kątów zimowo-świątecznym klimatem. W dzisiejszym wpisie możecie znaleźć garść (pachnących niczym świąteczne pierniki i mandarynki) inspiracji na proste dekoracje do domu. Niezależnie od tego, czy wolicie wystrój tradycyjny czy bardziej minimalistyczny, wydaje mi się, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Celowo używam sformułowania świąteczno-zimowe dekoracje, gdyż uważam, że dekorować dom można nie tylko na okres świąteczny ale na całą zimę, tak, aby choćby girlandami lampek rozświetlić i rozweselić ten ciemny i ponury czas. A więc zaczynamy!

[expand title=”Czytaj dalej…” trigpos=”below” swaptitle=”Zwiń”]

1. Świąteczna kuchnia.

Podczas, gdy naszymi priorytetami są zazwyczaj ozdabianie drzewka oraz wieszanie wieńców, mamy tendencję do ignorowania serca domu czyli kuchni. Pomiędzy pieczeniem ciasteczek i przygotowywaniem wigilijnej wieczerzy, postarajmy się znaleźć czas, aby zadbać także o to miejsce, w którym przecież spędzamy mnóstwo czasu w tym okresie.

Clean and Scentsible

2. Jadalne dekoracje.

Jadalne dekoracje jak pierniczki, świąteczne ciasteczka, mandarynki, orzechy to takie 3 w 1. Po pierwsze, można je zjeść, a dodatkowo zdobią wnętrze i wypełniają je przepięknym zapachem.

3. Biała prostota.

Ozdoby choinkowe, girlandy, gwiazdy na okno – wykonane z papieru to prosty i uroczy sposób na dekorację domu. Większość tego typu ozdób jest dodatkowo prosta do wykonania samemu i może być sposobem na mile spędzony wieczór z najbliższymi.

4. Wystrój rustykalny.

Rustykalne ozdoby są coraz popularniejsze. Przez swoją zazwyczaj neutralną kolorystykę pasują do wielu wnętrz, a naturalne i łatwo dostępne materiały sprawiają, że nie są zbyt obciążające dla portfela. Możecie wybierać spośród ozdób z drewna, papieru, juty, wełny, tkanin różnej maści i plecionek. Część z nich, jak np. ozdobę ze zdjęcia łatwo wykonać samemu, podpatrując inspiracje w sklepach i w Internecie.

Elle Decor

5. Ozdobne misy.

Aby uzyskać bardziej naturalny i prosty świąteczny klimat, postawcie na tradycyjne zimowe elementy, takie jak szyszki, cynamon, żołędzie i suszone owoce. Umieśćcie je w misce czy na ozdobnym talerzu i, voila!

6. Ledowe kompozycje.

Sznury ledowych lampek można dostać dosłownie wszędzie, w różnych wielkościach, kształtach i kolorach. To prosty a zarazem efektowany sposób na udekorowanie wnętrz. Spróbujcie jednak tym razem wybrać mniej typowe miejsca do ich użycia – np. kuchenny wieszak, bok szafy, zagłówek łóżka czy wypełnienie szklanej misy, wazonu czy latarenki.

Pinterest

7. Świąteczna girlanda.

To wciąż niezbyt popularna w Polsce dekoracja, choć niezwykle efektowna, prosta i praktyczna – nie zajmuje miejsca na podłodze czy meblach. Świetnie sprawdzi się przy małym dziecku i zwierzętach, na przykład lubiących wszystko strącać kotach…hmmm…chociaż jednak nie – już obie wyobrażam, jak skakanie do wiszących ozdób staje się ulubioną zabawą moich kotów…

Country Living Magazine

8. Wyższy poziom dekorowania.

Dekorowanie domu nie musi się kończyć na wysokości stołu (nie licząc czubka choinki). Kompozycję z ozdób na kominku można wykończyć zawieszoną u sufitu girlandą, na komodzie można wyeksponować różnej wysokości świece i świeczniki, na oknie powyżej świątecznych latarenek mogą zawisnąć świecące gwiazdy.

9. Zielono mi.

Ciekawą alternatywą dla misz-maszu kolorów na świątecznych ozdobach będzie zrobienie ozdób w różnych odcieniach zieleni żywych roślin – np. sosny, świerku i jałowca. Można z nich wykonać wieńce, girlandy czy stroiki na stół. Gałązki brzozy, jagody zimowe i srebrzyste szyszki dodadzą gałązkom blasku.

10. Neutralne kolory.

Mieszanka naturalnych materiałów (juta, drewno, szyszki) okraszona bardziej eleganckimi metalami i dekoracjami w odcieniach metalicznych i ze szkła (np. kryształowego) to nietypowa alternatywa dla typowych czerwono-zielonych ozdób. Dodatkowo, takie neutralne przedmioty mogą bez problemu cieszyć oko dłużej niż tylko przez miesiąc czy dwa w roku.

Nonagon Style

11. Wyeksponowane kartki świąteczne.

Jeśli należycie do osób wciąż wysyłających i otrzymujących kartki świąteczne, warto je wyeksponować i przy okazji powspominać osoby, od których się je dostało. W moim domu rodzinnym wciąż ta tradycja jest praktykowana i zawsze przy okazji Świąt wspomina się osoby, które od lat pamiętają o nas w ten szczególny czas. Dziś kartki świąteczne mogą być naprawdę piękne i stanowić cudną dekorację domu. Można je postawić na kominku, komodzie czy powiesić w formie girlandy.

Houseandhome

12. Zimowa paleta kolorów.

Znudziły Wam się tradycyjna świąteczna zieleń i czerwień? A co powiecie na tę zimowo-lodową paletę kolorów? Dekoracje w bieli z kroplą srebra i zimnej jasnej zieleni czy błękitu wprowadzą Was w klimat mroźnej Północy.

Pinterest

13. Resztki na talerzu.

Posiadacie tak dużo ozdób, że brakuje na nie miejsca na choince? Wyeksponowanie ich na talerzu czy tacy może być świetnym sposobem na ich wykorzystanie.

christmas.365greetings

14. Minimalistyczne drzewko.

Drzewko z minimalną ilością ozdób, z samymi światełkami lub bez ozdób zupełnie to idealny wybór dla osób, które posiadają nowoczesne, minimalistyczne wnętrza i nie chcą zmieniać za bardzo jego klimatu.

15. Dekoracja ze świec lub świeczników.

Kompozycja z różnej wielkości białych świec – dla minimalistów lub różnych kolorów (na przykład typowo świątecznych żurawinowo-czerwonych i butelkowo-zielonych) i wielkości świec lub świątecznych świeczników i latarenek to ciekawa alternatywa dla typowych (i czasem nudnych) świątecznych stroików. Taka kompozycję można postawić na kominku, komodzie, parapecie czy stoliku kawowym.

Life is a Party

16. Gałązka w wazonie.

Udekorowana „goła” gałązka w wazonie z woda to idealny pomysł dla osób, których denerwują opadające igły z gałęzi sosny czy jodły. Możecie postawić na bardziej naturalny wygląd, pozostawiając ją w naturalnym kolorze i dekorując naturalnymi ozdobami lub bardziej elegancka wersję, malując np. farbą w sprayu na biało.

We Believe in Style

17. Twardy orzech do zgryzienia.

Orzechy mogą stanowić wspaniałą (i smaczną) dekorację, położone na dekoracyjnym półmisku (oczywiście w komplecie z dziadkiem do orzechów) lub wsypane do wysokiego wazonu ze świecą w środku.

18. Choinka na ścianie.

Jeśli nie macie miejsca na tradycyjna choinkę, ale nie wyobrażacie sobie bez niej Świąt, spróbujcie swoich sił w DIY. Z gałązek i kawałka sznurka można stworzyć idealną dekorację do powieszenia na ścianę i przystroić ją (lub nie) według własnego uznania.

Pinterest

19. Zimowy wieniec.

Wieńce to bardzo popularny sposób ozdabiania drzwi wejściowych w USA. Amerykanie ozdabiają w ten sposób drzwi chyba na każdą możliwą okazję. Ozdoba na drzwiach to niejako przedsmak tego, co czeka nas w środk dlatego wydaje mi się, że warto zadbać o to miejsce, aby miło witało świątecznych gości.

20. Minimalistyczne dekoracje.

Tego typu dekoracje – prosty przekaz przy minimalnej liczbie środków wyrazu – idealnie się sprawdzą we wnętrzach minimalistycznych i skandynawskich.

Freshome

Press Loft

21. Zimowy klimat.

Nie lubię kupować dekoracji, które mają mi służyć jedynie miesiąc w roku. Oprócz choinki raczej staram się wybierać te bardziej neutralne, które mogą cieszyć oko całą zimę lub cały rok, np. sznur ledowych lamek zawieszony po bokach zasłon, dekoracja z drewnianym lasem z lampkami led pod szklana kopułą, papierowe gwiazdy w oknach, misa z orzechami, ususzonymi liśćmi, pobielonymi szyszkami czy adwentowy świecznik (tak, u mnie stoi na parapecie i świeci się rzez cały rok).

Co jeszcze dodalibyście do listy? Jakie są Wasze sposoby na uzyskanie świąteczno-zimowego klimatu we wnętrzu? Czekam na Wasze komentarze i życzę Wam dużo spokoju na Święta i abyście spędzili ten czas tak, jak sobie to wymarzyliście.

A tutaj znajdziecie więcej inspiracji do wnętrz:
Styl wabi-sabi – bunt wobec doskonałości
Inspiracja tygodnia – granat i ciemna zieleń we wnętrzach
Jak połączyć styl vintage i nowoczesność w mieszkaniu?
Inspiracja tygodnia – przydymiony granat

[/expand]